kategoriler

Kabızlık İçin Şifalı BitkilerKabızlık İçin Şifalı Bitkiler

Bazı bitkiler hem kabızlığı önler, hem de tedavi eder.

 

Keten tohumu (Linum usitatissimum)

 

Keten tohumu, E komis­yonundan kabız tedavisinde kullanılabilen bir bitki olarak onay almış­tır. E komisyonu, kronik kabızlıkta bütün ya da dövülmüş keten tohu­munun günde iki ya da üç kez, üçer çay kaşığı alınmasını öneriyor.

 

Bir de uyarı notu; eğer bu bitkiyi kullanıyorsanız, bu miktarlardaki keten tohumunun sindirim sisteminizde yol alabilmesi için bolca su -günde en azından 8 bardak- içmeniz gerektiğini de aklınızda tutun.

 

Karnıyarık otu (Plantago ovata)

 

Karnıyarık otunun küçücük to­humlan, bağırsak sıvılarının büyük bölümünü emen mucilage adlı bir lif içerir. Bu sayede tohumlar şişer ve dışkının hacmini artırırlar. Hacmi git­tikçe artan dışkı bağırsak duvarlarına basınç yapmaya başlar. Bu durum da anüs kasının büzülmesini tetikler ve “çok sıkıştım” dediğimiz duru­mu yaşamaya başlarız. Karnıyarık otu Almanya’da oldukça revaçta bir bitkidir ve E komisyonu da kronik kabızlık için günde üç ila on çay kaşığına kadar alına­bileceğini onaylamıştır.

 

Tıpkı keten tohumunda olduğu gibi, karnıyarık otu alırken de bol bol su içmelisiniz. Eğer su içmezseniz, sindirim sisteminiz­de tıkanmalar olabilir. Bir şey daha; eğer as­tım hastasıysanız bu bitkiyi kullanmayın çün­kü karnıyarık otu tohumlarının tozlarının so­lunmasının, aralarında ciddi astım nöbetleri­nin de bulunduğu bazı alerjik reaksiyonlara yol açtığı rapor edilmiştir.

 

Alerjiniz varsa, bu bitkinin vücudunuzda yarattığı etkileri dikkatle gözlemlemelisiniz.Eğer kullandıktan sonra alerjik semptomlar, ortaya çıkıyorsa, kullanmayı bırakın.

 

Aloe (Aloe), cehri (Rhamnus catharticus), akdiken (Rhamnus purshianus), barut ağacı (Frangula almıs) ve sinameki (Cassia senna)

Tüm bu bitkiler, antrakinoniar adı verilen son derece güçlü laksatif kimyasal maddeler içerir. E komisyonu, bazı şartlara uymaları koşuluyla tüm bu bitkilerin kronik kabızlık tedavisinde kullanılabileceğini onaylamıştır. Size tavsi­yem, antrakinonlar içeren tüm bu bitkilerden herhangisini en son ça­re olarak denemenizdir. Bunlardan önce lif oranı yüksek bir beslenme rejimi ve rahatlatıcı bitkisel alternatifler öneririz zira antrakinonlar içeren tüm bitkiler rahatsız edici derecede güçlüdür. Eğer tamamı ağaç kabuğu olan akdiken, cehri ya da barut ağacı kullanacaksanız, bunların yıllanmış olanlarını tercih edin. Taze toplanmış kabukların içerdiği antrakinonlar sindirim sisteminde tahrişlere yol açar ve bu­nun yanı sıra kanlı ishal ve kusmalara da neden olabilir.

 

Antrakinon laksatifler uzun süreli periyotlarla, hamilelikte veya emzirirken kullanılmamalıdırlar. Eğer uzun sürelerle kullanılırlarsa ba­ğımlılık dahi yaratabilirler. İşte bu yüzden, bunları en son çare olarak denemenizi tekrar hatırlatıyoruz.

 

Çemenotu (Trigonella foenum-graecum)

 

Karnıyarık otu gibi çemenotu tohumlan da mucilage denen sıvı emici maddeler içerir. Eğer çemenotu tohumu kullanacaksanız, bağırsak hareketliliğinizin devam edebilmesi için bolca su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin ve asla bir defada iki çay kaşığından fazlasını almayın. Bundan fazla miktarlarda kullanmak, şiddetli karın ağrılarına neden olabilir.

 

Ravent (Rheum officinale)

Dr. Ronald Hoffman’ın Parade dergi­ninde yayınlanan kabızlık giderici şu formülü çok iyidir: Yaprak­lını ayıkladığınız üç sap ravendi püre haline getirin. Üzerine 250 ml. elma suyu, bir çeyrek soyulmuş limon ve bir çorba kaşığı bal ilave edin. Oldukça marifetli, koyu, ekşi tatlı bir içecek elde etmiş olacaksınız Dr. Hoffman ravent konusunda yerden göğe haklı. Ravendin içer­leği bir doğal laksatif kimyasal, akdiken ve sinamekinin içerdiğiyle ne­rdeyse eşdeğerdir. Ravent aynı zamanda lif bakımından da zengindir, unutmayın bunların laksatif etkileri son derece güçlüdür, bu nedenle öncelikle başka yöntemler deneyin.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar