kategoriler

Kronik Yorgunluk İçin BitkilerKronik Yorgunluk İçin Bitkiler

Çeşitli antiviral bitkiler

 

Birçok herbalist, çok sayıda insanın kro­nik yorgunluk sendromunu; ekinezya, altınmühür, meyan kökü, meli­sa ve zencefil gibi, çeşitli antiviral bitkilerle hazırladıkları karışımlarla hafiflettiklerini iddia etmektedir. Bu bitkileri aynı oranlarda karıştırabile­ceğiniz gibi, ağız tadınıza uyacak şekilde farklı oranlarda kullanarak da çeşitli karışımlar hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımdan bir- iki çay kaşığı kadarını kaynar suya atarak yapacağınız çaydan, günde iki-üç fincan içebilirsiniz. Bu tür bitki çayları enerji vericidir.

 

Asya ginsengi (Panax ginseng) ve Sibirya ginsengi (Eleuthherococcus senticossus)

 

E komisyonu ginsengin yorgunluk, halsizlik, bitkin­lik ve konsantrasyon eksikliği ile savaşan güçlü bir ilaç, olduğunu onaylamıştır. Önerilen günlük doz,250 ml. kaynar suya bir-iki çay kaşığı kadar kuru bitki atılarak yapılacak çaydan alınabilmektedir.

 

Yapılan klinik çalışmalar, her ne kadar bu bitkinin özelliği bir aylık dü­zenli bir kullanımdan sonra fark edil­meye başlasa da, ginsengin atletik performansı artırdığını da ortaya koy­muştur. Ginseng aynı zamanda bir ba­ğışıklık sistemi uyarıcısıdır. Bu etkisi hayvanlar üzerinde defalarca yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Asya da binlerce yıldır enerji verici bir ilaç olarak kullanılan ginseng, günü­müzde Rus kozmonotlar ve sporcular tarafından, her türlü strese karşı vü- . udun genel direncini artıran adaptojen bir bitki gibi kullanılmaktadır, kronik yorgunluğu hafiflettiği gibi,dikkati, koordinasyonu yetisini, hafızayı ve stresle başa çıkabilme ye­meğini de güçlendirmektedir.

 

Paraguay çayı (flex paraguayensis)

 

E komisyonu, fiziksel ve ruhsal yorgunluğun giderilmesi için her gün bir-iki kaşık kuru Paraguay çayı­nın herhangi bir bitkisel çaya karıştırılarak içilmesinin uygun, olacağını onaylamıştır. Paraguay çayının enerji verici etkisinin büyük bir bo­lümü, içeriğindeki kafeinden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar arada sırada alınması faydalı olsa da, KYS’nin tedavisi için günlük olarak kullanılması tavsiye edilmez.

 

Semizotu (Portulaca oleracea)

 

Sağlıklı yaşam için sebze ve meyve­leri savunanlar, vücut direncini ve enerjisini artırmak için yeşil sebzelerden alman magnezyumun öneminin altını her zaman ısrarla çiziyor­lar. Eğer daha fazla magnezyum almak isterseniz bol bol semizotu, çalıfasulyesi, ıspanak, kıvırcık marul, ısırgan otu, haşhaş tohumu, meyan kökü ve kişniş yiyin.

 

İsterseniz magnezyum desteği ilaçlar da kullanabilirsiniz.Des­tekleyici ilaçlarla yalnızca bir mineral ya da birkaç bitkisel kimyası, (fito kimyasal) alırsınız fakat bitkilerin kendisinden, içerdikleri her türlü tedavi edici fito kimyasalı alırsınız.

 

Ispanak (Spinacia oleracea)

 

Her ne kadar size vitamin ve mineral leri destekleyici ilaçlar yerine gıdalardan almanızı öneriyorsak da, folat (folik asitin doğal formu) eksikliği oldukça sık rastlanan bir durum­dur ve folik asit takviyesi ilaçlar almanızı gerektirebilir. Bununla birlik te, bu takviyelerden ister alın ister almayın, doğal kaynakları olan ıs­panak, benekli fasulye, kuşkonmaz, brokoli, bamya ve Brüksel lahana sı gibi sebzeleri kesinlikle ihmal etmeyin.

 

Aynkotu (Agropyron) ve diğer otlar

 

Vejetaryenler KYS için ayrıkotu suyunu tavsiye ediyorlar. Aralarında arpa, yulaf, ayrıkotu gibi insan sağlığı açısından bir sakıncası olmayan her türlü otun suyu faydalıdır.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar