kategoriler

Katarakt İçin Bitkisel ÇözümlerKatarakt İçin Bitkisel Çözümler

Katarakt oluşumun önleyen çok sayıda bitki vardır.

 

Yaban mersini (Vaccinium myrtillus)

 

Dünya Savaşına kadar geri dönersek, İngiliz pilotlarının görüşlerini keskinleştirmek için yabanmersini yediklerini görürüz. Yaban mersininin, aralarında çay üzümü, keçiyemişi ve kambur üzüm gibi bitkilerin de bulunduğu çok sayıda botanik akrabası vardır ve aynı zamanda böğürtlen, ahududu, üzüm, erik ve kuş kirazında bulunan kimyasalların aynılarını da bünyesinde barındırır. Tüm bu saydığımız bitkiler görüşü keskinleştirmele­riyle ün salmışlardır.

 

Günümüzde yapılan araştırmalar, bu meyvelerin anthokyanositler olarak bilinen ve görme hassasiyetinde gerçekten önemli bir rol oynayan bileşikler içerdiğini göstermiştir. Bir grup İtalyan araştırmacı, yaban mersinini içeriğindeki anthokyanositler ile E vitamini karışımının, kataraktın henüz başlangıç aşamasında olduğu deneklerden % 97’sinde, kataraktın gelişimini durdurduğunu tespit etmiştir.

 

Doğal şifacılar, günde üç kez 80 ila 160 mg, arası standartlaştırıl­ma vabanmersini özütü (bu özüt % 25 oranında anthokyanosit içerir) tüketilmesini öneriyorlar. Bu özütü, yüksek kaliteli bitkisel formülasyonlar satan yerlerden temin edebilirsiniz. Bulunması daha kolay olduğu için yaban mersini yerine, bir kap dolusu çay üzümünü tercih edebilirsiniz. Alman herbalistler 3-4 çay kaşığı dövülmüş çay üzümüyle ya­pacağınız bir çay öneriyorlar.

 

Kedinanesi (Nepeta catarla)

 

Kışın sıcak, yazın ise buzlu bir fincan kedi­nanesi çayının keyfine diyecek yoktur. Katarakt oluşumunu önlemeye yardımcı olmasının yanın­da, bu bitki aynı zamanda bir sakinleştiricidir de. Bu yüzden yalnızca katarakt korkunuzu yok etmekle kalmayıp, aynı zamanda da anksiyete gibi korkulardan da kurtulacaksınız.

 

Biberiye (Rosmarimıs officinalis)

 

Kedi­nanesinin akrabası olan biberiye, bir düzineden fazla antioksidan madde içerdiği gibi, anti-katarakt madde olarak bilinen dört farklı kimyasalı daha bünyesinde barındırır.

 

Brezilya kestanesi (Bertholettia excelsa)

 

Bu yemiş çok miktarda E vitamini ve buna ek olarak E vitamininin antioksidan etkisini artıran yararlı mineral yani selenyum içerir. Katarakt hastalarının göz mercek­lerindeki selenyum seviyesi, normal insanlarınkinin yalnızca % 15’i ka­dar olması, selenyum takviyesinin ya da Brezilya kestanesinden alına­cak selenyumun kataraktı önleyici etkisine işaret etmektedir. En azın­dan selenyum kataraktın ilerlemesini yavaşlatıyordun Ortalama boyda bir Brezilya kestanesi, günlük Amerikan standart dozu kadar selen­yum içerir.

 

Havuç (Daucus carota)

 

Havucun gözlere iyi geldiğine dair sayı­sız halk hikayesi anlatılır. Aslında bu yalnızca bir halk inanışı değildir. Hoffman-La Roche ilaç firmasında görevli bir araştırmacı, karotenoidlerin üç K olarak bilinen kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve kata­rakta karşı koruyucu etkisi olduğunu kanıtlayan otuzdan fazla araştır­ma sonucunu debi olarak sunuyor. Karotenoidler (bunlara beta-karoten de dahil) havuca turuncu rengini veren bileşiklerdir.

 

Bu çıkarımı, Harvard’da on yıl boyunca sürdürülen ve gün aşırı alınan 50 mg. karotenoidin kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve ka­tarakt riskini önemli ölçüde azalttığına işaret eden bir araştırmanın so­nucu da destekliyor.

 

50 mg. karotenoid almak için yedi-sekiz tane orta boy havuç ye­mek gerekir. Havucu çatır çutur yemekten hoşlanmıyorsanız, hemen bir parça şekerli karotenoid çorbası hazırlayabilir ya da içeriklerinde yüksek oranda karotenoid barındıran turuncu, sarı ve koyu yeşil renk­li meyve ve sebzelerden bolca yiyebilirsiniz.

 

Soğan (Allium cepa)

 

Soğan, yapılan araştırmalarda şeker hastalı­ğına bağlantılı olarak gelişen katarakt tipini önlemeye yardım ettiği or­taya çıkarılan kuersetin adlı bileşik bakımından son derece zengin bir bitkidir. Her ne kadar her türlü kataraktı önlemede faydalı oldu­ğuna inanılıyorsa da, bu henüz doğrulanmış değildir. Ancak, her ne olursa olsun, daha fazla soğan tüketmek zarar değil yarar getirir. Gü­veç ya da çorba yaparken içine koyacağınız soğanın kabuğunu soyma­yın ki, mümkün olduğunca çok miktarda kuersetin yemeğinize geç­sin. Soğanın kabuğunu servis yaparken soyun.

 

Semizotu (Portulaca olerácea)

 

Semizotu kataraktı engelleyici bileşikler -C vitamini, E vitamini, karotenoid ve diğer güçlü antioksidanlar özellikle de bunların en önemlisi glutathion- açıcından son de­rece zengin bir sebzedir. Yalnızca 150 gr. kadar taze semizotu bile, içeriğinde son derece yararlı miktarlarda beta karoten ile C ve E vita­minleri barındırır.

 

Eğer bir bahçeniz varsa, bir dahaki mevsime bir bölümünü taze semizotu yetiştirmek için ayırabilirsiniz.

 

Zerdeçal (Curcuma longa)

 

İçerdiği yüksek oranlarda C ve E vi­taminleri ile karotenoidlere ek olarak, zerdeçal, köri adlı baharat karışımını da ana malzemesidir. Pişirdiğiniz yemeklere katabilirsiniz.

 

Kapari (Capparis spinoza)

 

Amerikan Tarım Bakanlığında moleküler biyolog Dr. Stephen Sternberg’in yaptığı bir araştırmada, ka­parinin aldoz-redüktoz adlı katarakt önleyici bileşik bakımından son derece zengin bir kaynak olduğunu keşfetmiştik. Ekstradan canlılık ve zindelik isterseniz, yemeklerinize kapari ilave edin.

 

KATARAKTEA ÇAYI

 

Yaşlanmaya rağmen gözlerinizin hâlâ bir kartal gibi keskin olmasını, ister mi­siniz? O halde kendinizi bu çayı her gün keyifle içmeye alıştırın.

 

Bir litre suyu kaynattıktan sonra ateşten alın ve içine her birinden birer avuç dolusu olmak üzere kedinanesi, biberiye ve melisa atın. Üzerine de bir­kaç çay kaşığı zencefil Ve birkaç tutam zerdeçal ilave ettikten sonra 20 daki­ka kadar demlenmeye bırakın. Limon suyu ve balla karıştırıp ister ılık, ister soğuk için.

 

Zencefil (Zingiber officinale)

 

Zencefil de bir başka zengin antioksidan kaynağı, aynı zamanda da kataraktea çayının tatlandırıcısıdır.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar