kategoriler

Karpal Tünel Sendromu İçin BitkilerKarpal Tünel Sendromu İçin Bitkiler

Söğüt (Salix)

 

Söğüt kabuğu, içerdiği hem ağrı kesici hem de iltihap giderici kimyasallar (salisilatlar) nedeniyle aspirinin doğal kay­nağıdır. Salisilat bakımından zengin olan su rezenesi ve keklik üzümü de aynı amaçla kullanılabilir.

 

Bu bitkilerin herhangi biri ile 250 mİ. kaynar suya atacağınız bir-iki çay kaşığı kurutulup dövülmüş ya da beş çay kaşığı kadar taze söğüt ka­buğunu demleyip, etkili bir çay hazırlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz çayı süzdükten sonra, keskin tadını örtbas etmek için limonata ile karıştırıp çünde iki-üç bardak içebilirsiniz.

 

Unutmayın, eğer aspirine alerjiniz arsa, aspirin benzeri bitkileri de kul­lanmamalısınız.

 

Papatya (Matricaria recutita)

 

Papatya çayı sinir sistemini yatıştır­manın en lezzetli yolu olarak bilinir, içerdiği (bisabolol ve chamazulene gibi) aktif bileşenler, aynı zamanda güçlü birer anti inflamatuardır. Papatya, Avrupa’da birçok iltihaplı hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

 

Ananas (Ananas comosus)

 

Ananas, KTS tedavisi için sıkça tavsiye edilen bromelain adlı protein parçalayıcı (proteolitik) bir enzim icerir.

 

Bastyr Üniversitesi rektörü Joseph Pizzorno ve Michael Murray’a göre; “Bromelainin, nedenleri ne olursa olsun, hemen hemen her tür­lü iltihaplı hastalıkta son derece etkili olduğunu kanıtlayan çok sayıda rapor mevcuttur. Bromelain şişlikleri, ağrıyı ve iltihabı azaltır ve kulla­nımı son derece güvenlidir. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, son derece yüksek dozlara (yaklaşık iki gram) rağmen, hiçbir yan etki gözlenmemiştir.

 

Doğal şifacılar, KTS gibi sorunların tedavisi için, her gün yemek aralarında 200 ila 250 mg, arası saf bromelain alabileceğinizi belirti­yorlar. Bromelaini birçok şifalı gıda dükkanından temin edilebilir. Bu­nun yanında zencefil ve papaya da proteolitik enzimler içeren diğer bitkilerdir. Ananas ve papaya ile hazırlayıp, üzerine de rendelenmiş zencefil serpeceğiniz Proteolitik KTS Salatasını zevkle yiyebilirsiniz.

 

Acı kırmızıbiber (Capsicum)

 

Arnavut biberi olarak da bilinen kırmızıbiber, altı tane ağrı kesici, yedi tane de anti inflamatuar bileşik içerir. Bunların içinde en dikkate değer olanı kapsaikindir. Kapsaikin içeren kremler ağrı kesici olarak yaygın bir şekilde kullanılır.

 

60-70 ml. cilt losyonunun içine birkaç çay kaşığı dövülmüş kırmızıbiber ka­rıştırıp, bununla bileklerinizi ovabilirsiniz. Ya da bir litre kadar tuvalet ispirtosunun içine 8-10 tane acı kırmızıbiber atıp, birkaç gün beklete­rek bir kapsaikin losyonu hazırlayabilirsiniz. Kapsaikin içeren herhan­gi bir malzeme kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Kimi bünye­ler kapsaikine karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu yüzden kapsaikinli bir bileşik kullanmadan önce, cildinizde küçük bir test yapın. Eğer cildinizi tahriş ederse kullanmayın.

 

Kırmızıbiberi merheminize birkaç damla da lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Lavanta yağı yanıkların ve iltihapların tedavisi için son derece yararlı bir aromaterapik yağdır. Aroması da oldukça yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

 

Zerdeçal (Curcuma longa)

 

Bu bitki güçlü bir anti inflamatuar olan curcumin içerir. Yapılan bazı araştırmalar, curcuminiri kortizo­nun sahip olduğu etkinin ancak yarısı kadar etkili olduğunu fakat kor­tizondan çok daha ucuz olduğu ve kortizon gibi kötü yan etkileri olmadığı için tercih edilebileceğini belirtmektedir. Çok lezzetli bir seçe­cek üzerinde ısrarcı değilseniz, zerdeçal hem bünyeniz hem de cüz­amınız için en iyi seçim olacaktır.

 

Doğal şifacılar günde 250 ila 500 mg. arası saf curcumini yemek aralarında alabileceğinizi belirtiyorlar. Kuru zerdeçal % 1 ila 4 arasın­da değişen oranlarda curcumin içerir. Bu yüzden doğal şifacılarm önerdiği dozu almak için, 10 ila 50 gram arası zerdeçal tüketmeniz ge­rekir..

 

Karakafes otu (Symphytum officinale)

 

Farmakognozist. Dr. Albert Leung ve ünlü herbalist ve fotoğrafçı Steven Foster, muhteşem eserleri Encyclopedia of Common Natural Ingredients’da, kararakafes otunun cilde uygulanması halinde şişliklere, iltihaplara ve ağnlara iyi geldiğini belirtiyorlar. Laboratuvar hayvanları ile yapılan araştırma sonuçları da bu ikilinin iddialarını doğruluyor. Bitkinin içer­diği aktif bileşenler, allantoin ve rosmarinik asittir. Geçtiğimiz yıllarda basında karakafes otu hakkında birçok olumsuz yazı çıktı. Çünkü bitki aynı zamanda, oral yolla kullanılması halinde karaciğer zarar­larına yol açabilen pyrrolizidine alkoloidler de içermektedir. Ancak karakafes otunun haricen kullanıldığında zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur. Bu yüzden KTS (ve artrit) için kullanabilirsiniz. Dövülmüş birkaç kaşık karakafes otu tozunu, yukarıda bahsettiğimiz kırmızıbiber kremine ya da kullandığınız herhangi bir cilt kremine ekleyerek bileklerinizi ve eklemlerinizi bununla ovabilirsiniz.

 

Kimyon (Cuminum cyminum)

 

Kimyon Meksika yemeklerinde bolca kullanılan bir baharattır. Bir zamanlar Amerikan Tarım Bakanlı­ğında moleküler biyolog Dr. Stephen Beckstrom- stemberg’in yaptığı araştırmaya göre üç tane ağrı kesici, yedi tane anti inflamatuar ve dört tane de şişlik giderici bileşik keşfedildi.

 

B6 vitamini bakımından zengin gıdalar

 

Doğal şifacılar KTS tedavisi için, günde iki kez 40 ila 80 gr. arasında B6 vitamini alınması gerektiğini belirtiyorlar. KTS’li hastalar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu dozda B6 vitamini verilen hastalardan üçte ikisinde düzelme görüldüğü rapor edilmiştir. B6 vitamini bakımından zengin yiyecekler arasın­da karnabahar, su teresi, ıspanak, muz ve bamyayı sayabiliriz. KTS’yi te­davi etmek için gereken miktardaki B6 vitaminini, yalnızca gıdalardan almak oldukça zordur. Eğer KTS’niz varsa bir takviye kullanmanız gerekir. Amerika’da günlük doz yalnızca 2 mg. olarak belirlenmiştir. Bu do­zun üzerinde kullanılması halinde sinir sisteminde düzensizliklere yel açabilmektedir. Bu tedavi yöntemini uygulamaya karar vermeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar