kategoriler

Ağıziçi Ülserleri İçin Faydalı BitkilerAğıziçi Ülserleri İçin Faydalı Bitkiler

Mürrüsafa (Commiphora)

 

Mürrüsafa yalnızca ağıziçi ülserle de kullanılan folklorik bir ilaçtan çok daha fazlasıdır. Alman E komis­yonu, mürrüsafa tozunun hafif ağız ve boğaz iltihaplarında tedavi edici olarak kullanılabileceğini onaylamıştır çünkü mürrüsafa yüksek oranda tanen içermektedir. Tanen, birçok bitkinin bileşiminde bulunan ve buruk bir tat veren tannik asidin halk arasındaki adıdır. Tannik asit, özellikle bir bakteri, mantar, virüs ya da alerjinin neden oldu ağız içi ülserlerinin tedavisinde büyük yararlar sağlayan anti bakteri ve antiviral etkileriyle, geniş spektrumlu bir antiseptiktir.Mürrüsafa tozunu doğrudan doğruya yaranın üzerine uygulayabilirsiniz.

Çay (Camellia sinensis)

Yüksek oranlarda tanen içeren tek bitki mürrüsafa değildir. En sevdiğimiz içecek olan çay da tanen bakımından son derece zengin bir kaynaktır. Kullanılmış bir poşet çayı ağzınızdaki yaranın üzerine koyun ya da içeriğinde bolca tanen barındıran ayı üzümü, okaliptüs, sarı kantaron, adaçayı, ahududu, nane ve yan kökü gibi bitkilerle yapacağınız çayı için.

Ülser otu (Coptis groenlandica)

 

Bu bitki geleneksel olarak ağız ülserlerinin tedavisinde kullanılması nedeniyle bu adı almıştır. Amerikan Kızılderilileri ve ilk göçmenler ülser otu çayını hem ağız içi ülserinin, hem de boğaz ağrısının tedavisinde kullanıyorlardı. Penobscot Kızılderilileri ağız içi ülserleri ve yanık nedeniyle oluşan kabarcıkların tedavisi için ülser otu kökü çiğnerlerdi.

Sırma tel olarak da bilinen bitki diken üzümü, altınmühür ve Oregon üzümü gibi bitkilerin içerdiği aktif bileşikler ve şifalı özellik­ler taşır.

 

Altınmühür (Hydrastis canadensis)

Bu bitki Amerikan Kızılderililerinin her türlü yaraları tedavi ettikleri en gözde bitkiydi. Bilim adam­ları bu bitkiyi incelediklerinde Kızılderililer için neden bu kadar nemli olduğunu anladılar. Altınmühür, yaraların ve enfeksiyonların tedavisine faydası olan, kanamayı kesici ve antiseptik kimyasallar taşı­dığını keşfetmişlerdi.

Ağız içi ülserleri için kullanabileceğiniz bir gargara yapmak için, 250 ml. kaynar suya iki çay kaşığı kurutulmuş altınmühür karıştırın ve demlenmeye bırakın. Elde ettiğiniz suyla günde üç ya da dört kez ağzınızı çalkalayın. Diken üzümü ve Oregon üzümü de aynı etkiye sa­hiptir.


Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra)

Yapılan bir araştırmada, içeri­ğinde meyan kökü bulunan gargara sıvıları verilen deneklerden % "5 inin kısa sürede iyileşmesi, bu bitkinin ağıziçi ülserlerinin tedavi­nde ne denli etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu denekler ilk gün hatırı sayılır bir ilerleme kaydetmiş, üçüncü günde de tamamen iyileşmişlerdir.

Tanene ek olarak, meyan kökü, ağıziçi ülserlerinin iyileşme sürecini hızlandıran glisirretinik asit ve glisirrizin adlı iki farklı bileşik daha içerir. Burada bahsettiğim çayları meyan kökü ile tatlandırabilirsiniz.

 

Adaçayı (Salvia officinalis)

Adaçayı her ne kadar tanen bakımından zengin bitkiler arasında sayılamasa da, birçok herbalist ağızdaki ve boğazdaki yanmalara karşı koyu bir adaçayı çayı öneriyorlar. Bu çayı hazırlamak için, her 250 ml kaynar suya iki çay kaşığı kuru adaçayı koyup demlenmeye bırakın. Ilındıktan sonra çayla gargara yapın.

 

Bu çayı aşırı miktarlarda içmemelisiniz, çünkü adaçayı yüksek oranda thujone adı verilen ve yüksek dozlarda alınması halinde spazmlara neden olan bir bileşik içerir. Adaçayı mükemmel bir şifah bitki olmasına rağmen yüksek dozlarda alındığında da zararlı olabilecek bir bitkidir.

 

Yabani sardunya (Geranium maculatum)

 

Sık rastlanan bu bitkinin kökleri Amerikan Kızılderilileri ve ilk göçmenler tarafından ilaç olarak çok sık kullanılmıştır. Örneğin Cherokee yerlileri bu bitkiyi açık yaralardan akan kanı durdurmak ve ağıziçi yaraları için kullanırlarmış.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar