kategoriler

Ağıziçi ÜlserleriAğıziçi Ülserleri

Mürrüsafayı yeni dünyayla ilk göçmenler tanıştırmışlardır. Her ne kadar hemen hemen bütün Hristiyan toplumlar mürrüsafayı üç bilgenin bebek İsa’ya verdiği Noel hediyesi hikayesinden biliyor olsalar da, ilk göçmenler bunu yanlarında dini nedenlerle getirmemişlerdi. Was­hington Üniversitesi profesörlerinden Walter Lewis ve Elvin Lewis’e göre, bu göçmenler mürrüsafayı ağız içi ülserleri ve bazı ağız yaraları­nın tedavisinde kullanıyorlardı.

Ağıziçi ülserleri dudakların iç kısmında ya da ağzın içinde oluşan ağrılı, krater gibi çukurlar oluşturan ülserlerdir. Aynı zamanda aftöz ülserleri olarak da bilinen ağız içi ülserleri, genellikle bir ya da iki haftada kendiliklerinden iyileşirler fakat sık sık daha da fazlalaşarak nüksederler. Tahminler değişik olmakla birlikte, dünya nüfusunun yüzde 20 ila 50’si ağıziçi ülserlerinin ağrısını yakından tanımaktadır.

Halk Arasındaki Tedaviler - İzlenecek Yol

Doktorların ağıziçi ülserlerinde önerebilecekleri çok fazla şey yoktur. En çok verdikleri, ağrı kesici ve iltihabı azaltıcı, antibiyotikler kortikosteroitlere dayanan ilaç tedavisidir fakat bu ilaçların hiçbiri çok fazla etkili değildir. Bu nedenle doktorlar bile ağrıyı dindirmek çin buz kompresi ve ılık tuzlu suyla günde birkaç kez ağzı çalkalamak gibi geleneksel tedavi yöntemlerinden yanadırlar.

Doktorlar bunun yanında, kimi zaman ağıziçi ülserlerinin oluşu­mun tetikleyen ya da bunları daha da azdıran alkol, çiklet, turunçgiller. kahve, mandıra ürünleri, et, ananas, baharatlı yiyecekler, domates, diş macunu ile sirke ve diğer asidik yiyeceklerden (eğer hangi yiyeceklerin asidik olduğunu bilmiyorsanız, ekşi olup olmadıklarına ba­kın. Eğer ekşiyse listeye ekleyebilirsiniz) uzak durmanızı öğütlüyorlar.

Doktorlar alerjik olduğunuz şeylerden de uzak durmanızı tavsiye ediyorlar. İnsanlar çoğu zaman hafifte olsa alerjik olduklarım bildikleri şeylerden “yalnızca tadına bakacağım” diyerek kendilerini alamazlar fakat bu “yasak” yiyeceklerden yenilen küçücük bir lokma dahi, ber­bat bir ağıziçi ülserinin nedeni olabiliyor.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar