kategoriler

Kanserle Yanlış Alanda SavaşmakKanserle Yanlış Alanda Savaşmak

Kansere karşı dünya çapında sürdürülen savaş bu günlerde 30 yı­lını doldurdu, fakat istatistiklere göre kanserden ölenlerin sayısı her geçen yıl daha da artıyor. İngiltere’de her 9 kadından bir tanesi göğüs kanseri ve bu oran 20 yıl öncesinin iki katı. Kanseri yenmek için yatır­dığımız onca paraya ve çabaya bakarsak, çok fazla bir yol kat ettiğimiz söylenemez.

 

Bu zaman zarfında çok sayıda yeni kemoterapi ilaçları geliştirildi ve bazıları, her ne kadar kanseri tedavi etmese de, hastaların yaşamla­rını uzatma konusunda epey başarılı oldu. Ve bu başarılı kemoterapi ilaçlarının en iyilerinden bazılarının hammaddeleri bitkilerden elde edildi. Örneğin rahim ve göğüs kanserinde kullanılan Taxon aslen Pa­sifik porsuk ağacı kökenlidir; testis kanseri ve akciğer kanseri tedavi­sinde kullanılan etoposide adlı ilaç adamotundan; Hodgkin hastalığı, kan kanseri ve lenf kanserinin tedavisinde kullanılan vinblastin ve vineristin ise Cezayir menekşesinden elde edilmektedir.


Fakat, kanserle ilgili bazı yaklaşımlar son derece yanlış. Kanser araştırmaları için ayrılan fonların büyük bölümü, kanse­ri önlemede faydaları son derece az olan kemoterapötik ilaçlarının ge­liştirilmesine harcanıyor.

 

Kemoterapötikler listede hak ettikleri yeri almışlardır, fakat bun­lar tedavi edici değil hastanın kalan sınırlı ömrüne birkaç ay ya da birkaç yıl ekleyen ömür uzatıcılardır. Ancak eklenen bu yıllar da genellikle yaşam kalitesi olarak en alt düzeyde geçer, çünkü sözünü etti­ğimiz bu ilaçların çok sayıda yan etkisi vardır.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar