kategoriler

Bursit ve Tendinit İçin BitkilerBursit ve Tendinit İçin Bitkiler

Bursit ve Tendinite Karşı Yeşil Eczane

Bursit ve tendinitten etkilenmiş bir eklemi dinlendirmek gerçek­ten çok iyi bir fikir. Buz koyarak da ağrıyı ve yangıyı kontrol altına al­mak mümkün olur, fakat buz tedavisinin hastalığı tedavi edeceğini düşünmeyin. Aspirin ve benzeri ilaçlar da etkilidir, ancak bunların yanında çok sayıda doğal alternatif olduğunu da unutmayın.

 

Söğüt (Salix) ve diğer doğal ağrı kesiciler

Söğüt ağacının ka­buğu doğal aspirindir. Keza su rezenesi ve keklik üzümü de öyle. Tüm bu bitkiler aspirinin doğal hali olan salisilat içerirler. Güçlü bir çay hazırlamak için 250 ml. kaynamış suya bunlardan herhangi birisi­nin kurutulmuşundan bir ya da iki çay kaşığı atarak 20 dakika keder demlendirin ve günde iki ya da üç kez bir fincan için ya da yine bun­lardan herhangi bir tanesinin tentüründen günde üç kez bir çay kaşığı alın. Unutmayın, eğer aspirine alerjiniz varsa, aspirin benzeri bitkiler de kullanmamalısınız.

Zencefil (Zingiber officinale)

Zencefil Asya’da bursit tedavisin­de kullanılan en eski ilaçlardan bir tanesidir. Ben zencefile bayılırım. Bu yüzden de tekrarlayan bursitinizi tedavi etmek için size bir parça ananas ve meyan köküyle (her ikisinden de aşağıda bahsedeceğiz) karıştırarak almanızı tavsiye edeceğiz.

Ekinezya (Echinacea)

 

Amerika’nın önde gelen herbalistlerinden ve “Medicinal Plants of the Desert and Canyon West’’ adlı kitabı yaza­rı Michael Moore’a göre, bu bitki tenisçilerin.dirsekleri, kayakçıların dizleri ve atletlerin bileklerinde meydana gelenler gibi bağ doku zede­lenmelerine karşı birebirdir. Tüm bu saydığımız zedelenmeler, aslında, tendinittir. Moore şişlik geçip ağrı dinene kadar, günde 15 ml. ekinezya tentürü almanızı öneriyor. Birçok bitki tentürünün aksine. ekinezya tentürü tehlikeli değildir. Bu yüzden de denemeye değer ol­duğunu düşünüyoruz

.

At kuyruğu (Equisetum arvense)

 

Bu bitki en zengin doğal silikon kaynağıdır. Yapılan bazı araştırmalar, silikonun kıkırdak ve bağ doku­nun esnekliği üzerinde çok önemli bir rol oynadığını ortaya çıkarmıştır.

 

Bursit ve tendinit tedavisinde yalnızca silikon zengini bitkiler ve besinlerden yana olduğumu söyleyemeyiz fakat saygı duyduğumuz iki bit­kisel farmakolog, “The Scientific Validation of Herbal Medicine and Herbal Tonie Therapies” adlı kitabın yazarı Dr. Daniel Mowrey ile Ame­rikan Tarım Bakanlığı Gıda Araştırma Merkezi başkanı Forrest Nielsen silikon konusunda hayli ısrarlılar. Bu yüzden de denemeye değer oldu­ğunu düşünmekle birlikte, mutlaka bir uzman nezaretinde kullanılması gerektiğini belirtmekte de yarar görüyoruz.

 

Eğer bu bitkiyi kullanmanız önerilirse, 1 litre suya beş çay kaşığı kuru at kuyruğu ve bir çay kaşığı şeker koyarak kaynatın (Şeker bitki­deki silikonun açığa çıkmasına yardımcı olacaktır). Kaynadıktan sonra kısık ateşe alarak yaklaşık 3 saat demlenmesini sağlayın. Sonra da çayı­nızı süzün ve içmeden önce ılıklaşmasını bekleyin.

 

İçeriğinde yüksek oranlarda silikon barındıran diğer bitkiler ara­cında arpa, kuşotu, salatalık, maydanoz, ısırgan otu, ceviz, Brezilya kestanesi, maun cevizi, antepfıstığı, çalı fasulye ve şalgamı sayabiliriz.

Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra)

 

Meyan kökü bursit ve tendinit te­davisinde, en az bu hastalıklar için verilen reçetelere yazılan hidrokorti zonlu ilaçlar kadar etkilidir. Bunun yanında meyan kökünün, kortizonlu ve hidrokortizonlu ilaçlarla ortaya çıkan kilo artışı, hazımsızlık, uyku­suzluk ve enfeksiyonlara karşı direncin düşmesi gibi yan etkileri de yoktur. Meyan kökü ve bu bitkiden elde e dilen özütlerin -günde üç kez bir bardak çayını içmek gibi- makul miktarlarda kullanımı güvenlidir.Uzun süreli kullanılması ya da aşırı dozlarda tüketilmesi halinde baş ağrısı, uyuşukluk hissi, vücutta su ve sodyum tutulması, aşırı derecede potasyum kaybı ve yüksek tansiyon gibi sorunlar doğabilir.

 

Ananas (Ananas comosus)

 

Bu lezzetli meyve protein parçalayıcı en­zimler içerir. Bu enzimlerden bir tanesi olan bromelain özel bir öneme sahiptir çünkü anti inflamatuar özellikler taşır. Ananas şişlikleri, bere­lenmeleri ve ağrıları giderir ve eklem ve tendon hasarlarının iyileşme sürecini hızlandırır. Sporcuların çoğu ananasın burkulmaları ve tendiniti tedavi ettiğine güçlü bir inanç duyar. Birçoğu yapacakları yorucu id­manlardan önce, tendonlarını tendinit gibi ciddi sorunlardan korumak için bolca ananas yerler. Peki bu işe yarar mı? Buna kesin bir cevap veremeyiz fakat James Gordon, kendisine büyük acılar çektiren kronik sırt probleminin ananas sayesinde kendisini hayrete bırakacak kadar azaldığını anlatmıştır.

 

Ananas öyle yüksek oranlarda bromelain içermez. Yemek listenize taze ananas ya da ananas suyu eklemenizin size de bir zararı olmaz. Papaya da tıpkı ananas gibi bu enzimlerden içerir. Bu yüzden ananas yanına biraz da taze papaya iyi olacaktır.

Semizotu (Portulaca oleracea) ve magnezyum içeren diğer besinler

 

Magnezyum kemikler, bağ dokusu ve kaslar için hayati önem taşıyan bir elementtir. Yeşil yapraklı bitkiler son derece büyük magnezyum kaynaklarıdır. Aşağıdaki  bitkilerden hangisini arzu ederseniz, arzu ettiğiniz miktarlarda karıştırın: Taze semizotu, yeşil fasulye, ıspanak ve marul. Salatanızı hazırladıktan sonra üzerine biraz da haşhaş tohumu serpin, çünkü haşhaş tohumu salatanızı yalnızca süslemekle kalmaz, aynı zamanda yüksek oranlarda magnezyum içeriğiyle salatanızı tamamlar.

Isırgan otu (Urtica dioica)

 

Silikon zengini bu bitki de halk arasında eski zamanlardan beri gut ve romatizma tedavisinde kullanılmıştır ki bu da, bitkinin uzun zamandır eklemlere musallat olan iltihaplara karşı kullanıldığı anlamına gelmektedir. Bu özelliği nedeniyle bursit ve tendinit tedavisinde de aynı sonuçları vermeyeceğini hiç iddia edemez.

 

Zerdeçal (Curcuma longa)

Bastyr Üniversitesi rektörü Joseph Pizzorno ve doğal şifa uzmanı Michael Murray, zerdeçalın içeriğinde bol miktarda bulunan curcumin adlı bileşiğin, kimi iltihaplı vakaların te­davisinde en az kortizon kadar etkili olduğunu söyleyen meslektaşlar­dan yalnızca iki tanesidir. Her ikisi de günde üç kez öğün aralarında 250-500 mg. arasında curcumin ve 250 mg. bromelain alınmasını tav­siye ediyorlar.

Bu bileşikleri doğal gıda maddeleri satan dükkanlardan satın ala­bilirsiniz fakat daha fazla keyif alabilmeniz için bir önerim olacak. Ol­gunlaşmış bir ananası -bromelain için ve bol miktarda curcumin için- zerdeçal ile karıştırın. Bundan başka, ananas ve papayayla hazırlanıp zencefil ve zerdeçalla tatlandırılmış karışık bir meyve suyunun ilahi lezzetine de diyecek yoktur.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar