kategoriler

Bursit ve TendinitBursit ve Tendinit

Bu iki hastalık genellikle bir arada ortaya çıkar. Bursit, adalelerin ve tendonların kemiklerle birleştikleri eklemleri yağlayan bursan adı verilen sıvı dolu keseciklerin iltihaplanmasıdır. Tendinit ise adaleleri kemiklere bağlayan tendon adlı esnek dokuların iltihaplanmasıdır.

Bu iki terim sık sık birbirlerinin yerine kullanılır. Bursan adı veri­len kesecikler tendonların kemiklere bağlandığı yerlerin hemen ya­rımda yer alırlar ve her iki hastalık da eklemlerde ve çevrelerinde ağrı­ya neden olur. Aynı zamanda bursit ve tendinite neden olan faktörler de aynıdır yani belirli bir eklemin aşırı kullanılmasıdır. Bu problemler, bir tenisçinin dirseğinde oluşması gibi, yapılan spor sonucu ortaya çıkabildiği gibi, sürekli aynı hareketlerin tekrarlandığı kasaplık ve ma­rangozluk gibi mesleklerde de görülür.

Ancak, bunlara her ne ad verirseniz verin, ikisi de insanın canını çok yakar ve ne gariptir ki her iki hastalık da aynı tedavi şekillerine cevap verir.Doktorlar bursit ye tendiniti genel olarak istirahat ve ağrı kesici, iltihap giderici aspirin ve diğer nonsteroit anti inflamatuar ilaçlar ve kortikosteroitlerle tedavi ederler.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar