kategoriler

Ter Kokusu İçin Şifalı BitkilerTer Kokusu İçin Şifalı Bitkiler

Bitkilerin deodorantlar gibi kullanılmasının geçmişi çok eskilere dayanır. Bitkilerin, sahip oklukları anti bakteriyel özellikleri sayesin­de, apokrin bezlerimizin salgılarının kötü kokmasına neden olan mikroorganizmalara karşı kullanılmaları hiç de şaşırtıcı değildir. Aşağıda bunlardan bazılarını bulacaksınız.


Kişniş (Coriandrum sativum)

Kişniş ve meyan kökü, anti bakteriyel etkilere sahip 20 tane kimyasal içeriyor. Bu sayı yabani mercanköşk ve biberiyede 19, zen­cefilde 17, muskatta 15, tarçın ve kimyonda 11, defnede ise 10 olarak görülüyor.

Çeşitli' bitkilerin, içerdiği anti bakteriyel bileşikleri oransal olarak incelersek, bu oranların meyan kökünde % 33 (kuru ağırlık olarak), kekikte  % 21, yabani mercanköşkte % 8 ve rezenede % 1.5 olduğunu görürüz.

Buraya kadar sözünü ettiğimiz tüm bitkilerin, vücudumuzun kokmasına neden olan bakterilere karşı bir etkisi var. Bu bitkisel deodorantları kullanmanın bir yolu, bunları toz hâline getirip koltuk altlarına sürmektir. Bu son derece etkili bir yöntemdir ama giysilerde leke yapması gibi bir yan etkisi de görülebilir. Bu yüzden, bunun yeri bitkilerden seçeceğiniz herhangi birkaçıyla yapacağınız güçlü bir çayı önerebiliriz. Bu çayı emdireceğiniz temiz bir bezle, koltuk altlarınıza yapacağınız birkaç dakikalık masajın mucizeler yarattığını göreceksiniz.

 

Çayınızın içine bolca ada çayı eklemeyi de unutmayın. Bu konu hakkında geniş bilgi sahibi olan, aklı başında kaynaklara göre, ada çayı ekstradan bir ter önleyici olarak çalışacak.

 

Tüm bu bitkileri aynı zamanda banyoda da kullanabilirsiniz. Ku maş torbaya dolduracağınız bitkileri duşunuzun altına tutarak, sıcak  suyla çözülen bitki özleriyle duş alın.

 

Bir diğer yöntem ise, bu bitkilerin satın aldığınız kokulu yağlarını bitkisel yağ ile (bir çorba kaşığı bitkisel yağa bir ya da iki dâmla hesabıyla) incelterek elde ettiğiniz karışımla koltuk altlarınıza masaj yapmaktır. Unutmamanız gereken tek şey bu yağları yutmamanız gerektiğidir. Çünkü çok az bir miktar bile zehirleyici olabilir.

 

Tıbbi antropolojist John Heinerman, “Heinerman’s Eiieyclopedia of Fruits, Vegetables and Herbs” adlı kitabında, ter önleyici bir adaçayı tentürü tarifi veriyor. Tarif şöyle: 1.25 litre votkanın içine 110-120 haline getirilmiş ada çayı karıştırın. Karışımı günde iki kez çalkalayarak iki hafta dinlendirin. İki haftanın sonunda karışımdaki ada süzün ve kalan sıvıyı temiz bir şişeye doldurun. Bu sıvıyla günde üç ya da dört kez koltuk altlarınıza masaj yapın. .Ancak şu hususada dikkat edin, alkol cildi kurutur. Bu yüzden eğer cildinizde herhangi bir tahribat görürseniz kullanmayı bırakın (Süzdüğünüz sıvıyı aynı zamanda ada çayı likörü gibi de içebilirsiniz).

 

 

Karbonat ve mısır nişastası

Bu iki tozu birbirleriyle karıştırıp kötü kokan bölgelere sürün. Her iki tozun da sahip olduğu kurutucu etki büyük yarar sağlayacaktır. Zaten buzdolabındaki kokuyu kontrol altı­na almak için içine ağzı açık bir paket karbonat koyan herkes, karbo­natın deodorant etkisini bilir. Evet biliyoruz karbonat bitki değil, an­cak onun gibi doğal bir malzemeyi gözardı edemeyiz.

 

Şalgam suyu

Dr. Heinerman’dan bana ilginç gelen bir anekdot: Bir Japon meslektaşının, vücut kokusunu kontrol altına almak için şalgam ya da Japon turbu suyu kullanması önerisinden sonra, Dr. Heinerman bir miktar şalgamın suyunu sıktıktan sonra mes­lektaşının tarif ettiği gibi koltuk altlarını şalgam suyuyla ovmaya başlamış. Elde ettiği sonucu şöyle anlatmıştı: “Şalgam suyu terlemeyi engelle­miyor fakat en azından on saat süreyle kokular saçmanızı önlüyor.”

 

Çinko içeren sebzeler

 

Vücudun kokmasına çinko eksikliği de ne den olabilir. Hazır gıdalardan çinko almak pek mümkün değildir, çünkü çinko bu gıdaların hazırlanma sürecinde genellikle dışarı atılır. İşlenmemiş gıdalar ise zengin çinko depolarını korurlar. Bunların arasında ıspanak, maydanoz, lahana, brüksel lahanası, salatalık, çalı fasul­yesi, hindiba, kuşkonmaz ve mor eriği sayabiliriz. Bunlar arasında ıs­panak en zengin çinko kaynağıdır. Diğerleri de yukarıda verdiğimiz sı­rayla çoktan aza doğru sıralanırlar. Eğer bir deodorant kokteyli yap­mak isterseniz, bunlardan herhangi birkaç tanesini deneyebilirsiniz (Mor eriği hariç tutuyoruz).

 

Sirke

Dr. Heinerman, piyasada satılan deodorantlar yerine elma sirkesi kullanmanızı öneriyor. Bu oldukça mantıklı çünkü sirke güçlü bir antiseptiktir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar