kategoriler

İdrar Yolu İltihabı İçin Şifalı Bitkilerİdrar Yolu İltihabı İçin Şifalı Bitkiler

Çay üzümü (Vaccinium) ve Yaban mersini (V. Macrocarpon)

 

Amerikan Tıp Birliği Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, çay üzümü ve yaban mersini suyunda bulunan bazı bileşikler, bakterilerin mesane duvarlarına tutunmasını önlüyormuş. Eğer bakteriler mesane duvarlarına tutunmazlarsa, orada enfeksiyona da neden olamazlar.

 

Hem çay üzümü hem de yaban mersini, bünyelerinde arbutin adı  verilen ve hem antibiyotik hem de idrar söktürücü özelliği olan ve sayede vücutta fazla su tutulmasını önleyen bir bileşik barındırırar. Yedi farklı meyve üzerinde yapılan bir başka araştırma ise, çay üzümü ve  yaban mersininin, E. Coli’ nin sindirim sisteminde tutunma oranını düşürürken, diğer beş meyve; üzüm, guava, Mango, portakal ve ananas böyle bir işlevinin olmadığım ortaya koymuştur.

 

Yaban mersini suyunun tek sakıncası, çok fazla içmeyi gerektirmesidir. Doğal şifacıların önerisine göre, idrar yollan iltihabını tedavi etmek için günde yarım litre yaban mersini suyu içmeniz gerekmektedir. Meyvenin suyu doğal haliyle oldukça acıdır ve içilebilecek hale gelmek için tatlandırılması gerekir. Bu da bu reçetenin kalori bakımın son derece yüksek olduğu anlamına gelir. Eğer bu meyvenin suyunu kullanacaksanız, diyetinizle sıkı sıkıya ayarladığınızdan emin olun.


Yoğurt

Yoğurt bu bölüme alınmak için son derece mükemmel bir şifacı. Araştırmalar, yoğurdun içerdiği aktif bakteri kültürlerinin hem idrar yolları  enfeksiyonlarını, hem de mantar enfeksiyonlarını engellediğini göstermiştir. Buradaki ince nokta, şüphesiz ki yediğiniz yoğurdun , içinde canlı kültürler olmasıdır. Eğer yoğurt canlı kültürler içeriyorsa, bunun açıklamasını yoğurdun etiketinde görürsünüz.

 

Maydanoz (Petroselinum crispum) ye diğer sebzeler

Yaban mersini ve çay üzümünden başka havuç, kereviz, salatalık ve maydanoz gibi sebzelerin suları da idrar yollan enfeksiyonları için sıkça önerilenler arasından maydanozun idrar yollan iltihaplarına karşı uzun bir geçmişi vardır ve bu hiç de garip değildir, çünkü yapılan kapsamlı araştırmalar maydanozun idrar söktürücü özelliğini ispatlamıştır.

Ayı üzümü (Arctostaphylos uva ursi)

Dr. Varro Tyler. yazmış olduğu Herbs of Choice” adli harika kitapta Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ile İlaç Kontrol Dairesi’nin Almanya karşılığı olan Alman E Komisyonun tavsiyelerine yer veriyor.

 

Yaban mersini ve çay üzümünün yakın akrabası ve doğal bir idrar sökücü ve antibiyotik olan arbutini bünyesinde yüksek oranlarda barındıran ayı üzümü, Dr. Tyler’in Iistesinin en başında yer alıyor.

 

Ayı üzümünü, “idrar yollan enfeksiyonlarına karşı en etkili anti bakteriyel bitki” olarak adlandıran Dr. Tyler, kitabında E komisyonundan alıntı yaptığı bir öneriye de yer veriyor. Buna göre; idrar yolu iltihaplarını tedavi etmek için günde on gram ayı üzümü yemek gerekiyor. Bu miktarda  ayı üzümü, 400 ila 700 mg. arbutin içerir. Bitkinin anti bakteriyel etkisi, alındıktan 3-4 saat sonra en üst düzeye ulaşır.

 

 

E komisyonu huş ağacı yapraklarının, hem böbrek idrar yolu iltihaplarına karşı etkili olması nedeniyle, doğal bir diüretik olduğunu onaylamıştır. Bitkinin diüretik etkisi, içeriğindeki flavanoidler (çoğunlukla hiperosid ve kuersetin) olarak adlandırılan kimyasallara dayandırılmaktadır.

 

Eğer huş tentürü bulabiliyorsanızz, E komisyonunun tavsiyesine göre günde birkaç kez iki ya da üç gram almanız gerekiyor. Eğer bahçenizde ya da yakınlarınızda huş ağacı varsa, kendi tentürünüzü kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için iki çay kaşığı huş ağacı kabuğunu 250 ml. votkaya karıştırıp, birkaç gün dinlendirmeniz yeterli olacaktır.

 

Parmakotu (Agathosma betulina)

Parmakotu halk tarafından çok eski zamanlardan beri diüretik  olarak, böbrek ve idrar yollan iltihaplarını tedavi etmek için kullanılan en gözde ilaçlardan bir tanesidir. Ne gariptir ki E komisyonu parmak otuna onay vermemektedir. E komisyonu kadar güvenilir olan diğer bazı kaynaklar, parmakotunun henüz başlangıçtaki idrar yolları iltihabı vakalarında diüretik ve antiseptik olarak kullanılabildiğini söylemektedirler..

 

Ayrıkotu (Agropyron repens ya da Elyms repens)

Ayrıkotunun idrar yolu iltihaplarında kullanılabileceği önerisi de E komisyonundan geliyor. Bu bitkinin diüretik olduğu kadar, halk arasında çok eski zamanlardan beri idrar yolu ve böbrek taşlarına karşı da kullanıldığını biliyoruz. İşin en iyi tarafı, bu bitkiyi adım attığınız her yerde bulabiliyor olmanız.

 

Karahindiba (Taraxacum officinale)

 

Karahindibanın özellikleri son derece güçlü bir diüretiktir. Diüretikler idrar yolu iltihaplarını  tedavi etmezler, fakat idrarın mesaneden boşaltılmasını ve bu saye de bakterilerin idrarla birlikte dışarı atılmalarını sağlarlar. Yapılan kapsamlı klinik deneyler, bu etkinin idrar yolu iltihabı tedavisinde büyük  faydası olduğunu göstermektedir.

 

Karahindibayı bu  kadar güçlü bir diüretik yapan nedir? Bilim  insanları  bunu tam olarak ortaya çıkarabilmiş değiller. Şimdiye kadar  yapılan çalışmalara göre, bu etkide karahindibanın içerdiği eudesmanolide ve germacranolide adlı iki kimyasalın rol oynadığı düşünülmektedir. Aynı zamanda bitkinin içerdiği potasyumunda bu diüretik etkide payı olabilir.

 

Ekinezya (Echinacea) ve altınmühür (Hydrastis canadensis)

 

Huni çiçeği olarak da bilinen ekinezya, güçlü bir bağışıklık sistemi desteği-dir. Antibiyotiklerle birlikte  ekinezya kullanmak, idrar yolu iltihapla­rına son derece yararlı bir tedavi yöntemidir. Eğer antibiyotik olarak tercihinizi doğal kaynaklardan yana kullanmak isterseniz, altınmühür kullanabilirsiniz.

 

Ekinezya ve altınmühür tentürlerini ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi, ikisini birbirine karıştırarak da kullanabilirsiniz. Her birinden günde  iki-üç kez, yaklaşık bir çay kaşığı kadar alabilirsiniz. Her ne kadar  ekinezya dilinizde geçici bir uyuşukluğa ya da sızlamaya neden olsada, bu etki zararsızdır.

 

Altın çomak (Solidago vigaurea)

 

Avrupalılar en güvenli ve en etkili diüretik-antiseptik bitkilerden biri,olduğunu söyledikleri altın çomağını öve öve bitiremezler. Bitkinin diüretik etkilerini gösteren çok sayıda  klinik kanıt vardır. Aynı zamanda böbrek iltihabı (nefrit) tedavisin­de etkili olduğuna dair bilimsel kanıtlar mevcuttur. Tüm bu söylemler, bize altın çomağın idrar yolu iltihabı tedavisinde de birtakım yararlar sağlayacağını düşündürüyor.

 

Atın çomağın birkaç türü Avrupa’da idrar yolu iltihabı tedavisinde böbrek taşı oluşumunu engellediği ve  mevcut taşların dökülmesini kolaylaştırdığı için yaygın olarak kullanılır. E komisyonu çeşitli böbrek idrar yolu soranları için altın çomağın kullanılmasını öneriyor.

 

Yaban kerevizi (Levisticum officinale)

Yaban kerevizi de  görünüm ve koku itibarıyla tıpkı kerevize benzer. E komisyonu raporlana göre, yaban kerevizi idrar yolu iltihabı tedavisinde önemli rol oynayan giiçlü diüretiklerden bir tanesidir.

 

Hatmi (Althaea officinalis)

Bir düzineden fazla kitap yazmış olan herbalist Christopher Hobbs’a göre, idrar yolu iltihabı ağrılarını soğuk su-hatmi karışımı ile hafifletebilirsiniz.Bu karışımı, dört çay kaşığı hatmiyi yaklaşık bir litre soğuk suya akşamdan ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Ertesi günden itibaren çayınızı gün boyu yudumlayabilirsiniz.

 

Isırgan otu (Urtica diotica)

 

E komisyonu, ısırgan otunu da böbrek taşlarından korunmak ve olanları tedavi etmek için ısırgan otu kullanılmasını öneriyor, çünkü ısırgan otu diüretik etkiye sahip ve bu da bize ısırgan otunun idrar yolu iltihaplarının tedavisinde de faydalı olması gerektiğini söylüyor. Yapılan bir araştırmada, hastalara 14 gün boyunca taze  ısırganotu özü verilerek uygulanan bir tedavi sürecinin sonunda, bitkiyi kullanan hastalarda idrar miktarının önemli ölçülerde arttığı görülmüştür.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar