kategoriler

Saç Dökülmesine Karşı Şifalı BitkilerSaç Dökülmesine Karşı Şifalı Bitkiler

Cüce palmiye (Serenoa repens)

Biyokimyacılar cüce palmiyeyi sonuna kadar destekliyorlar. DHT’nin Saç kökü hücrelerini öldürdüğünü biliyoruz. Bu bitkiyi kullanmak da DHT oluşumunu engellemektedir. Cüce palmiyenin saç dökülmesini engellemeye yardımcı olduğu ortada olduğuna göre, bu bitkiye erkekler için demek mümkündür, çünkü yapılan çalışmalar cüce palmiyenin prostat büyümesini engellediğini de ispatlamıştır.

Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra)


Meyan kökü de testosteron dihidrotestosteron (DHT) adlı bileşiğe dönüşmesini engelleyen bir bileşik içerir. Duş alırken kullandığınız şampuanınıza meyan kökü ekleyerek, saç dökülmesini önleyici bir şampuan elde edebilirsiniz.

Biberiye (Rosmarinus offlcinalis)

Kadınlar da, erkekler de saçlarının gür ve sağlıklı olması için, yüzyıllardan beri kafa derilerine zeytinyağına karıştırdıkları biberiye ile masaj yapmaktadırlar. Clevelând Clinic Foundation’dan Dr. Wilma F. Bergfeld’e göre, kafa derisine masaj yapmak o bölgedeki kan dolaşımını artırarak saçların gelişmesi desteklemektedir. Doğal şifacılar kafa derisine her akşam, iki ölçe badem yağıyla bir ölçek biberiye yağı karışımıyla masaj yapılması tavsiye ediyorlar.

Danshen (Salvia miltiorrhiza) ve ada çayı (Salvia offlcinalis)

 

Danshen gerçekte Asya kökenli kızıl ada çayıdır. Asya folklorunda hem  danshcnin hem de ada çayının saç koruyucu olarak çok uzun zamanlardan beri süregelen bir ünü vardır.

 

Amerikalılar ada çayı özlü şampuanlan ve ada çayı özütlerini saçları  için çok sık kullanırlar. Ada çayı saç dökülmesini engellediği gibi saçın rengini de korur.

At kuyruğu (Equisetum arvense)

Doğal şifacılara göre; selenyum ve silikon mineralleri kafa derisindeki kan dolaşımını arttırır ve bunun sonucu olarak saçların korunmasına yardımcı olurlar. Bu minerallerin ikisi de at kuyruğu bitkisinde bol miktarda mevcuttur.

Yalancı safran (Carthamus tinctorius)

Çin’deki bitkisel tedaviciler yalancı safranı damar genişletici olarak addederler. Görünüşe göre bu bitki aynı zamanda kafa derisini besleyen damarları da genişletiyor, uzmanlar yalancı safranın saç kökü hücrelerini beslediğine inanıyorlar. Yalancı safran yağıyla kafa derinize masaj yapabileceğiniz gibi,birkaç yemek kaşığı yalancı safran tohumunu kabuklarıyla birlikte öğütüp, kullandığınız bitkisel şampuanınıza da karıştırabilirsiniz.

Susam (Sesamum indicum)

Dr. Albert Leung’a göre, susam yağı Çinlilerin saç dökülmesine karşı kullandığı ilaçlardan bir tanesidir. Sadece lezzet vermesi için bile yemeğe ilave edebileceğiniz susam, eğer biraz daha fazlasını almakla saçlarınızı koruyorsa bu mükemmel sonuç olur.

Isırgan otu (Urtica dioica)

 

Herbal Medicine adlı kitabın yazan ve Alman Herbalist Hekimler Birliği Başkam Dr. Rudolf Fritz Weiss’e göre ısırgan otu yapraklarından elde edilen tentür, seyrek saçlı erkeklerde kelleşmesini önlüyormuş.

 

Dr. Weiss’in bu iddiası, muhtemelen bitkilerin görünüşlerinden tıbbi   yararlarının anlaşıldığını ileri süren, Kullanım Doktrininin bir kalıntısı olmalı. Isırganotu tüylü bir bitkidir ve bu yüzden de doktrin bitkiye saç sorunlarına karşı kullanılacağına dair bir görev yüklemiştir.

Diğer taraftan, bu bitkinin kelliği önlediğine dair başka kanıtlar olabilir. Araştırmacılar ısırgan otunu ne kadar çok incelerlerse, o kadar çok kullanım alanı keşfedeceklerdir. Her gün bir ya da iki kaşığı ısırgan otu tentürü ya da bir-iki bardak ısırgan otu çayı  almanın kesinlikle hiçbir zararı olmayacaktır.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar