kategoriler

Ağız KokusuAğız Kokusu

Ağız kokusuna genellikle ağızda yerleşmiş bakteriler neden olur, Bu bakteriler kötü kokulu atıklar üretir. Oksijen bakımından hayli  zengin olan tükürüğümüz, gün.boyunca bir ağız yıkama sıvısı gibi iş görerek bakterilerin büyük bir kısmını izole eder fakat gece olduğun da tükürük salgılanması azalır ve ağzımızın kimyasal ortamı asidik yapıdan, bakterilerin neden olduğu kokunun daha da artmasına nede olan alkalin içeren bir yapıya döner. Bu yüzden de sabahları uyandığınızda, yataktan reklamcıların “sabah kokusu” dedikleri şeyle kalkabilirsiniz. Bitkisel ağız yıkama sıvıları da en az dükkanlarda satılanlar kadar, hatta onlardan daha da etkilidir.

 

Ağız kokusu olan her üç kişiden birinde bu kokunun nedeni diş eti hastalıklarıdır. Bakteriler dişetinde aşağılara doğru ilerleyerek diş kesitine ulaşırlar. Burada gelişirlerken diş eti dokusunu tahrip ederle Eğer bu durum tedavi edilmezse, sonunda dişleri kaybetmeye kadar varır. Bakteriler aynı zamanda da kötü kokulara neden olan atıklar  ürettiği için nefes kokmaya başlar.

 

 

Diş ipi kullanmak dişeti hastalıklarını kontrol altında tutar. Doğru bitkilerle hazırlanmış bir ağız yıkama sıvısı da aynı işlevi görür. New York Eyalet Üniversitesi Ağız Biyolojisi ve Patolojisi bölümü başkanı Israel Kleinberg’e göre, kronik ağız kokusu aynı zamanda başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bunlardan siroz, diyabet, böbrek hastaları ve solunum yolu kanserleri gibi bazıları da oldukça ciddi sorunlardır. Eğer nefesiniz kokuyorsa, buna aldırmazlık etmeyip doktorunu danışmanızda yarar vardır.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar