kategoriler

Bel ve Sırt Ağrıları İçin Şifalı BitkilerBel ve Sırt Ağrıları İçin Şifalı Bitkiler

Kırmızıbiber (Capsicum)

 

Kırmızıbiber süper bir ağrı kesici kimyasal kapsaikin içerir. Kapsaikin öyle güçlüdür ki, çok küçük bir parçası bile günümüzde kullanılan en güçlü analjeziklerin aktif maddesini oluşturur. Bu ilaçlara bir örnek olarak gösterebileceğimiz Zacin adlı ürünün içeriğinde %0,025 kapsaikin bulunur.

 

Ticari ambalajlarda satılan kapsaikin içerikli kremlerden alıp kullanabilirsiniz. Ancak birçok insan kırmızıbiberin kendisini kullanmayı tercih ediyor.

 

Kırmızı biberi ezip lapa kıvamına getirdikten sonra, ağrıyan yeri bu lapayla ovalayın. Bununla birlikte, evdeki beyaz renkli herhangi bir cilt kremini de pembe bir renk alıncaya kadar kırmızıbiberle karıştırıp kullanabilirsiniz.

 

İster kremi, ister kırmızıbiberin kendisini kullanın; kullandıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. Ellerinizi gözünüze sürmekten kaçının. Bu bileşik bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabildiğinden, daha geniş alanlarda kullanmadan önce, bu bileşiği kullanmanızda bir sakınca olmadığına emin olmak için, vücudunuzun küçük bir yerinde test etmenizde fayda var. Eğer cildinizde tahrişe neden oluyorsa kullanmayın.

 

Söğüt (Salix) ve doğal aspirinin diğer formları

 

Aslen salisilat olarak bilinen ve söğüt kabuğu, wintergreen ve su rezenesinde doğal olarak bulunan bileşiklerden elde edilir. Bu bitkilerin her biriyle son derece etkili ağrı kesici çaylar hazırlayabilirsiniz.

 

Salisilat bakımından zengin birçok bitki, aynı zamanda da aspirin benzeri bir bileşik olan fakat ondan çok daha hoş kokan metilsalisilat içerir. Bu bitkilerden bir tanesi wintergreen, diğeri de Amerika Kızılderililerinin bel ve sırt ağrılarını tedavi etmek için hem çayını içtikleri hem de harici olarak kullandıkları huş ağacı kabuğudur.

 

Eğer aspirine karşı alerjiniz varsa, büyük bir ihtimalle bitkisel aspirinleri de kullanmanız sakıncalı olabilir.

 

Yüksek oranda metil-salisat içeren wintergreen yağı, harici olarak kullanıldığında da ağrı kesici işlevi görür. Ağrıyan bölgeyi bu yağla ovalayarak masaj yapmanız yeterli olacaktır.

Dikkat: Bu yağ yutulması halinde ölümcül sonuçlara yol açabilir.

 

Nane (Mentha piperita)

 

Reçetesi satılan birçok ilacın içeriğinde mentol ve kafur vardır. Bu kimyasallar, ciddi bel ve sırt ağrılarına neden olan adale gerginliklerini yumuşatır. Mentol, nanegiller familyasına mensup bitkilerin, özelliklede yeşil nane ve kıvırcık nanenin yapı taşlarını oluşturan doğal bir maddedir. Kafuru ise lavanta, zufaotu ve kişnişte bulunur.

 

Çeşitli bitkisel yağlar

 

Bitkilerden elde edilen yağlarla yapılan tedavi, bel ve sırt ağrılarına neden olan adale spazmlarını bastırmada çok etkili sonuçlar verir. Bu yağların adaçayı, biberiye, kekik ve yabani geyikotu gibi bazıları, adale gevşetici etkisi olan timol ve karvakrol açısından oldukça zengindir.

 

Bu yağları; herhangi birisinden birkaç damlayı herhangi bir bitkisel yağla karıştırıp, bu yağ karışımıyla ağrılı bölgeyi ovarak kullanabilirsiniz. Bundan başka, birkaç damla yağı kaynar suya karıştırıp, çıkan buharı içinize çekebilirsiniz. Bu tür yağlar kesinlikle yutulmamalıdır. Yutulması, ölümcül sonuçlar doğurabilir.

 

Güçlü birer adale çözücü özellik göstererek, bel ve sırt ağrılarını dindiren diğer bileşikler de borneol bornil asetatdır. Bu iki bileşik bakımından zengin bitkiler de kakule, biberiye ve ada çayıdır.

 

Aromaterapistlerin bel ve sırt ağrılarını gidermek için en sıklıkla önerdiği yağlar huş, lavanta, karabiber, adaçayı, zencefil ve mercanköşktür. Bu yağların her birini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü bu yağların hepsinde de krampları ve bel-sırt ağrılarını tedavi ettiklerine dair folklorik hikayeleri vardır ve hepsi de ağrı kesici ve adale gevşetici bileşikler içerir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar