kategoriler

Sporcu Ayağı İçin Şifalı BitkilerSporcu Ayağı İçin Şifalı Bitkiler

Sarımsak (Allium sativum)


Sarımsak ayak mantarına karşı ilk seçiminiz olsun. Sarımsak mantara karşı en çok kullanılan antiseptiklerden bir tanesidir ve bunun çok iyi nedenleri vardır. yapılan birçok titiz bilimsel araştırma, sarımsağın sporcu ayağı ve diğer mantar türlerinin, özellikle de vajinal mantarların tedavisinde son derece etkili olduğunu ortaya koymuştur.

 

Sarımsaklı bir ayak banyosu belki kötü kokabilir, fakat parmak aralarındaki yanma ve kaşıntıyı yok etmek için birebirdir.Bu banyoyu bir leğene birkaç diş dövülmüş sarımsak, üzerin de kaynar su ve tuvalet ispirtosu koyarak hazırlayabilirsiniz.

 

Eğer bu yöntem size çok cazip görünmüyorsa, geleneksel Çin yöntemini deneyebilirsiniz: Birkaç diş sarımsağı dövüp iki-üç gün boyunca zeytinyağında bekletin. Daha sonra bunu süzün ve günde iki kez, sarımsaklı zeytinyağına batırdığınız bir parça pamuk ya da temiz bir bez parçasıyla parmak aralarınızı silin.

 

Bazı herbalistler bunu daha da ileriye götürüp, ayaktaki mantarlı bölgeye doğrudan doğruya incecik kıyılmış sarımsak parçaları koyulmasını öneriyorlar.

Bu uygulamayı yaptığınızda derinizde tahrişler meydana gelirse, hemen yarıda kesip yerine daha önce bahsettiğimiz sarımsak banyosu ya da sarımsaklı zeytinyağı yöntemlerini deneyin.

 

Zencefil (Zingiber officinale)


Zencefil mantar tedavisinde kullanılan bileşikler açısından bünyesindeki 23 bileşik ile tüm bitkiler arasında ikinci sırada gelir. İçerdiği bileşiklerden kaprilik asit son derece güçlü bir anti mantar bileşiktir.

 

Çeyrek litre suda kaynatacağınız 25 gr. doğranmış zencefil köküyle güçlü bir özüt elde edersiniz. Kaynadıktan sonra 20 dakika kadar dinlenmeye bıraktığınız bu özütü, bir parça pamuk ya da temiz bir bez parçasıyla günde iki kez doğrudan sorunlu bölgeye uygulayın.

 

Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra)


Meyan kökü 25 tane anti-mantar bileşik barındırır. Sarımsak yalnızca 10 tane anti-mantar bileşik içerir, fakat bu 10 bileşik son derece güçlü bileşiklerdir.

 

Meyan kökünün mantar etkisi, Çinlilerin bu bitkiyi mantar tedavisinde kullanma nedenlerini haklı çıkarıyor. Evinizde her 250 cl. suya 6-7 çay kaşığı kuru meyan kökü koyup kaynatarak güçlü bir özüt elde edebilirsiniz. Karışımı kaynattıktan sonra 20 dakika kadar demlenmeye bırakın. Karışım ılındıktan sonra birparça pamuk ya da temiz bir bez parçasıyla enfeksiyonlu bölgeye uygulayın.

 

Teatree (Melaleuca - Çay ağacı yağı)


Teatree yağı
, sporcu ayağı diye anılan mantar türüne karşı en etkili antiseptiktir. Bu yağı aynı miktarda su ya da bitkisel yağla inceltip, pamuk ya da temiz bezle günde üç kez enfeksiyonlu bölgeye uygulayın. Kesinlikle yutmayın ! Birçok bitkisel yağ özünde olduğu gibi, birkaç cay kaşığı kadar teatree yağı ölümcül olabilir.

 

Papatya (Matricaria recutita)


Papatya yağı da güçlü bir anti mantardır ve Avrupa'da reçetesiz satılan diğer antiseptiklerin arasında yerini almıştır. Papatya yağını da tıpkı teatree yağı gibi kullanabilir ya da teatree ile karıştırarak da kullanabilirsiniz.

 

Eğer saman nezleniz varsa papatya yağını kullanırken çok dikkatli olmanız gerekir. Papatya kanarya otu familyasından bir bitkidir ve kimi insanlarda alerjik reaksiyonları tetikleyebilmektedir. Eğer ilk kez kullanıyorsanız kullandıktan sonra vücudunuzun göstereceği tepkileri izleyin. Faydalı gelirse kullanın fakat kaşıntı artarsa ilacı derhal kesin.

 

Ekinezya (Echinacea)


Bu bitkinin savunma sistemini uyarıcı etkisi, özellikle mantar enfeksiyonlarında son derece etkilidir. Sağlıklı yiyecekler dükkanlarından temin edilebileceğiniz tentürünü önerilen miktarlarda kullanarak, uyguladığınız diğer bitkisel tedavi yöntemlerinin etkisini güçlendirebilirsiniz. Ekinezya hafif hissizliğe neden olabilir fakat bunun hiçbir zararı yoktur.

 

Altınmühür (Hydrastis canadensis)

 

Bu bitki, kendisini mükemmle bir antibiyotik haline getiren berberin adlı, son derece güçlü bir anti-mantar ve anti bakteriyel bir bileşik içerir. Ancak berberin içeren tek bitki altınmühür değildir. Diken üzümü, sarı sırma, Oregon mahunyası ve sarıca kök bitkileri de zengin berberin kaynaklarıdır ve hepsi de geleneksel olarak mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılırlar.

 

Altınmühürü kullanırken mutlaka kullanım talimatına uyun. Genellikle günde 3 kere meyve suyuna karıştırarak almanız önerilir. Eğer harici olarak kullanacaksanız bitkinin kurutulmuşunu kaynatarak güçlü bir bir özüt elede edebilirsiniz. Dörtte bir litre suya 5-6 çay kaşığı kurutulmuş altınmühür atın ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve yirmi dakika kadar demlemeye bırakın. Hazırladığınız su ılınarak tahammül edilebilir bir sıcaklığa geldiğinde, temiz bir bez yada pamuk parçasıyla enfeksiyonlu bölgeye uygulayın. Günde üç kere tekrarlanabilir.

 

Limon otu (Cymbopogon)


Limon otu çayını günde bir yada iki kez keyifle içebilirsiniz. Eğer mantar enfeksiyonlarına karşı daha da güçlü bir etki elde etmek isterseniz, limon otu çayı yaptığınız kullanılmış poşet çayı, doğrudan enfeksiyonlu bölgenin üzerine koyun.

 

Ararot (Maranta arundinacea) ve bazı bitki tozları


Karanlık ve nemli ortamlar ayak mantarlarının gelişmesi için elverişli bir zeminolduğu için, çorabınızın ve hatta ayakkabınızın içine kurutucu tozlar serpmek, bu mantarlardan korunmanıza yardımcı olacaktır. Karakafes otu, altınmühür ve ararot gibi bitkilerin yaprakları, gövdeleri ve köklerinden, bu tür çeşitli pudralar elde edebilirsiniz.

 

Tarçın (Cinnamomum)

 

Tarçın ve anti-mantar bileşikleri içeren diğer bitkileri karıştırarak, güçlü çaylar hazırlayabilirsiniz. Bitki yağlarını ve bitki çaylarını harici olarak kullanabileceğiniz gibi, içeriğinde güçlü anti-mantar bileşikler taşıyan bitkilerle hazırlayacağınız çaylarla da ilave bir etki sağlayabilirsiniz.

 

Zerdeçal (Curcuma longa)


Pakistan'da yapılan araştırmalar, zerdeçal yağının düşük konsantrasyon seviyelerinde dahi, sık rastlanan mantar türlerine karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Piyasada satılan zerdeçal yağını (bir ölçü yağ, iki ölçü su hesabıyla) sulandırarak temiz bir pamuk ya da bez parçasıyla enfeksiyonlu bölgeye uygulayabilirsiniz.

 

Domates ve çeşitli bitki sosu

 

Hazırladığınız domates sosunu fesleğen, kereviz, havuç, dereotu, rezene, adaçayı ve kekikle iyice karıştırın. Kolayca hazırlayabileceğiniz bu karışımla, bir tabakta bir düzine anti-mantar bileşik alacaksınız. Karışımı ocağa koyup ısıtın ve makarnanızın üstüne dökün. Bu karışımı birkaç saatte bir parmak aralarınızada sürebilirsiniz.


Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar