kategoriler

Astım İçin Şifalı BitkilerAstım İçin Şifalı Bitkiler

Kahve, çay kafein içeren kolalı içecekler, kakao ve çikolata


Tüm bu popüler içecekler ve çikolata, bitkilerden elde edilmekte ve bu yüzden de bitkisel ürünler kategorisinde yer almaktadır. Kafein içeren her şey astım belasından kurtulmaya yardımcı olur.


Eczacı ve serbest köşe yazarı Joe Graedon, köşesindeki bir yazısında, astım krizine yanlarında ilaçları olmadığı bir anda yakalananların, hemen birkaç fincan kahve içmelerini, çünkü kavvenin güçlü bir bronkodilatör olduğunu yazmıştı. Yazısı yayınlandıktan birkaç ay sonra aldığı bir mektupta, Hawai'ye balayına giderken ilaçlarını yanına almayı unutan astım hastası yeni evli hanım, Graedon'a teşekkür ediyordu. Kadın soluk almakta güçlük çekmeye başladığında ilaçlarını yanına almayı unuttuğunu fark etmiş ve paniklemeye başlamış, ki panik nedeniylesoluk alması dahada güçleniyormuş. Tam o sırada Graedon'nun yazısını hatırlamış ve peş peşe üç fincan kahve içmiş. Bunun üzerine açılmaya başlamış ve balayını belki de yaşamını kurtarmış.

 

Kahve, çay, kafeinli meşrubatlar, kakao ve çikolata kafeinden fazlasını içerir. Hepsinin de anti-astım özllik taşıyan ve kafein ile birlikte, ksantin adı verilen  kafeinin de üyesi olduğu bileşikler ailesine mensup olan theobromine ve theophylline adlı iki önemli doğal kimyasalı bünyelerinde barındırdığı  kanıtlanmıştır. Bu kimyasallar bronşiyal spazmları önlemeye yardımcı olur ve bronşları açarlar.

 

Bu bileşiklerin seviyeleri içeceğin sertliğine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklikler gösterir, genel olarak kahve en yüksek kafein seviyesine sahiptir. Her bir fincan kahve 100 mg. kafein içerirken, bu miktar, bir bardak çayda, kakaoda ya da 330 ml.'lik bir teneke kolada hemen hemen yarıya düşer. 40gr.'lık bir çikolata parçasında ise yaklaşık olarak bir teneke koladaki kadar kafein vardır.

 

Şüphesiz kafein ve diğer anti-astım kimyasalları olan ksantinler tamamen zararsız değillerdir. Her kahve tiryakisinin çok iyi bildiği gibi, kafein uykusuzluk ve sinir yapar. Bu kimyasallar kendi doğal durumlarında alındığı zaman, farmasotik theophylline ile karşılaştırıldığında yan etkileri neredeyse yok denecek kadar azdır.

 

Çocuk doktorları arasında yapılan bir ankete katılan doktorların %81'i çocuklarının kullandığı astım ilaçlarının yan etkilerini anlatan ebeveynlerin özellikle huzursuzluk ve konsantrasyon güçlüğünden sıklıkla söz etmiş olduklarını ifade etmişlerdir. Farmasotik astım ilaçları yüksek dozlarda kullanıldığında, yukarıdakilere ek olarak baş ağrısı, uykusuzluk, sinirlilik hali, mide bulantısı, iştahsızlık, karın ağrısı gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

 

Deniz üzümü (Ephedra sinica)

 

Birçok botanist deniz üzümünün dünyanın en eski ilacı olduğunu söyler. Çinliler bile bu bitkiyi binlerce yıldan bu yana astım ve diğer solunum hastalıklarının tedavisinde kullanmaktadırlar.

 

Bilim insanları deniz üzümünün aktif bileşenleri olan efedrin ve südoefedrini 1887 yılında ayırmayı başarmışlar. Fakat, Amerikalı doktorlar bu maddeleri 1. Dünya Savaşının sonuna kadar reçetelerine yazmamışlardır. Doktorlar bu kimyasalların bronkodilatör, nazal dekonjestan ve merkezi sinir sistemini uyarıcı özelliklerini, ancak o dönemde anlamaya başlamışlardır. Südoefedrin o zamandan beri reçetesiz dekonjestan ilaç olarak satılmaktadır. Sadafed markası bu kimyasalın adından esinlenerek ortaya çıkmıştır.

 

Denix üzümü kendi başına tıpkı kimyasal bileşenleri olan efedrin ve südoefedrin gibi uykusuzluk, anksiyete, huzursuzluk ve yüksek tansiyon gibi yan etkilere neden olmaktadır. Bu yüzden bu bitkiyi kullanırken son derece dikkatli olmalısınız.

Bu bitki astımı kontrol altına almakta son derece yayarlıdır. Bitkinin aktif bileşenlerini içeren ve reçetesiz olarak satılan ilaçlar yerine, bitkinin kurutulmuşunun çayını yaparak içebilirsiniz. Çay yapmak için bir çay kaşığı deniz üzümü ya da şifalı bitkiler satılan dükkanlardan veya eczaneden alabileceğiniz tentüründen yarım ila bir çay kaşığı arası kullanabilirsiniz.

 

Deniz üzümünün uyarıcı etkisi nedeniyle, bazı uyanıklar deniz üzümü ürünlerini "enerji verici formül" olarak satmaktadırlar., fakat son birkaç yıl içinde bu bitkinin yanlış kullanımı yüzünden ölen insanlar vardır. Uyarıcı özelliklere sahip olması nedeniyle, öncelikle çocuk doktorunuzla görüşmeden çocuklardaki astım hastalığının tedavisi için bu bitkiyi kesinlikle kullanmayın.

 

Isırgan otu (Urtica dioica)

 

Uzun yıllar boyunca ısırgan otuna en iyi astım ilacı gözüyle bakan Avustralyalılar, bitkinin kökünden ve yapraklarından elde ettikleri suyu bal ve şekerle karıştırıp içiyorlar ve bunun bronşiyal problemleri tedavi ettiğine son derece büyük bir bağlılıkla inanıyorlardı. Amerikalılar ise, 5 yıl önce ısırgan otunun güçlü bir antihistaminik olduğunu açıklayan bir araştırma raporu yayınlanıncaya kadar bu bitkinin farkında değillerdi. Şimdilerde ise, astım ve saman nezlesi hastalarına her geçen gün daha da artan bir ilgiyle, ısırgan otu öneriyorlar.

 

Anason (Pimpinella anisum) ve rezene (Foeniculum vulgare)

 

Her iki bitki de bronşiyal sekresyonu çözen kreosol ve alfa pinen gibi kimyasallar içerir. rezene tohumları milyonda 8800 alfa pinen içerir. gelenkesel bir solunum yolları ilacı olarak kullanılmasına rağmen, ironik bir şekilde anason bir süper star değildir.. İçeriğinde yalnızca milyonda 360 oranında alfa pinen barındırır.

 

Çok sayıda başka bitki dezengin alfa pinen kaynağı ve astım ilacı olarak kabul edilir. Bunlar arasındamaydanoz tohumu, kişniş, ardıç, kakule, sassafra, zencefil, Çin melekotu, dereotu, tarhun ve civar perçemi de sayılabilir.Bunlardan bir yada bir kaç tanesini karıştırıp, içine de biraz meyan kökü ekleyerek harika bir astım çayı hazırlanabilir.

 

Meyan kökü (Glygcyrrhiza glabra)

 

Meyan kökü ve bundan çıkarılan özütler, makul ölçülerde günce 3 fincana kadar kullanıldığı sürece risk yaratmazlar. Bununla birlikte, uzun süreli kullanımda ya da aşırı miktarda alındığında baş ağrısı, uyuşukluk, vücutta sodyum ve su tulumunu, aşırı potasyum kaybı ve yüksek tansiyona neden olabilir.

 

Astımınız için düzenli olarak meyan kökü kullanmaya karar vermiş iseniz, degliserinize özütleri (DGLE) tercih edebilirsiniz çünkü bunların yan etkileri daha azdır. Piyasada reçetesiz olarak satılan çok sayıda DGLE preparatı bulabilirsiniz.Bitki çaylarının içine bir parça kurutulmuş köklerinden ilave ederek de kullanabilirsiniz.

 

Ginko (Ginko biloba)

 

Ginko beyne kan akışını arttırmakta, inme ve diğer yaşlılık hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır fakat Çin'de hala astım tedavisinde kullanılmaktadır. Ginko görevini, kanda bulunan ve bronşiyal spazmları tetikleyen trombosit etkinleştirme faktörü adlı proteini baskı altında tutar.

 

Ginkonun aktif bileşenleri ginkolidler ağacın yapraklarında çok az denilecek miktarlarda bulunmaktadır. Uygun ölçülerde bir doz ilaç almak için, bir astım hastası günde en az elli tane ginko yaprağı yemek zorundadır.

 

Nu bitkiyi elde etmenin en iyi yolu 50:1 oranında hazırlanmış özütlerini satın almak. Şifalı bitkiler satılan dükkanlarda bazı eczaneler bu özütleri bulunduruyor. Fakat kullanmadan evvel kullanma talimatını mutlaka okumak gerekir. Günde 60 ila 240 mg. arası standartlaştırılmış özüt alınabilir. Fakat bu ölçüleri kesinlikle aşmamak gerekir zira aşırı dozda alınması halinde ginko, diyare, sinirlilik hali ve huzursuzluğa neden olabilir.

 

Domates (Lycopersicon lycopersicum)

 

Yapılan 40 kadar kapsamlı araştırma, her gün alınacak yaklaşık 1000 mg. C vitamininin astım krizlerini, bronşiyal spazmları, göğüs hırlamasını, solunum yolu efeksiyonlarını, burun tıkanıklığını, göz sulanmasını ve diğer alerjik semptomların ortadan kaldırdığını, göz sulanmasını ve diğer alerjik semptomların ortadan kaldırdığını ortaya koymuştur. C vitamini histamin salgılanmasını bastırır.

 

C vitamini besinler tüketmeniz faydanıza olacaktır fakat bunu yaparken yalnızca turunçgiller, domates ve meyvelerle sınırlı kalmayıp, biber ve çilek gibi zengin C vitamini kaynaklarındanda yararlanabilirsiniz. Ancak turunçgilleri çokça tüketmenin faydası, bu meyvelerin yüksek oranda C vitamini içermeleri yanında, aynı zamanda güçlü birer flavanoid kaynakları olmalıdır. Flavanoidler histamin salgılanmasını bastırarak bu sayede alerjik semptomların ve alerjiye bağlı astım nöbetlerini de engeller.

 

Çeşitli bitkiler

 

Anti-astım bileşiklerin oransal olarak hangi bitkilerde olduğuna baktığımızda, meyan kökü ve çay bu konudaki şampiyonluğu hiçbir bitkiye kaptırmıyor. Kakao, kakule, kahve, kola, soğan ve maydanoz da bu bakımdan anti-astım madde içeriyor.

 

Bu bitkilerl çabucak çeşitli öğünler hazırlanabilir. Üzerine rezene serpilmiş portakal, üzüm ve yaban mersininden oluşan bir meyve salatası veya patlıcan, soğan ve domates salatasını adaçayı ile zenginleştirebilirsiniz.

 

B vitamini

 

Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri kliniğinde doçent ve alternatif ilaçlar ile ilgili birkaç kitabın yazarı Dr. Melvyn Werbach, astım hastası çocuklarda günde 200 mg. B6 vitamini takviyesi yaparak, kullandıkları anti-astım ilaçlarının bronkodilatörler ve steroidler dozlarının azaltıldığından söz etmektedir. Yetişkinlerde degünde iki kez 50 mg. alınan B6 vitamininin, astım krizlerinin sıklığını ve şiddetini azalttığı görülmüştür.

 

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, B6 vitamininin günde yalnızca 2 mg. alınmasını, aşırı derecede kullanımının sinir sisteminde tahribatlara neden olduğunu belirtiyor. Eğer B6 takviyeleri kullanmaya ya da çocuklarınıza kullandırmayı düşünüyorsanız, önceden mutlaka doktorunuzla görüşün.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar