kategoriler

Astım HastalığıAstım Hastalığı

Astım, göğüste hırıltı, öksürük, göğüste sıkışma, solumun yetmezliği ve sık sık da, soluk alamama hissinin getirdiği aşırı derecede anksieteye yol açan kronik bir solunum rahatsızlığıdır. Astım İngiltere'de beş milyondan fazla insanı pençesine almıştır.İlkokul çocuklarının sekizde biri, yetişkinlerin de on üçte biri astım hastasıdır. İngiltere'de her yıl astımdan 1500 kişi ölmektedir ve bunların üçte birinden fazlası 65 yaşın üstündedir.

 

Birçok kişi astımın çocukluk hastalığı olduğunu düşünür. Gerçekten de çocuklar arasında bu hastalığın eksikliği çekilmez. Dünya çapında 56 ülkede 13-14 yaşlarındaki çocuklar arasında yapılan bir anketin sonuçlarına göre, İngiltere astımın en yaygın olduğu ülkeler arasında beşinci sırada yer almaktadır. Fakat astım her yaşta gelişebilir. İngiltere'de tahminen 8 milyon kişiye hayatının herhangi bir evresinde astım teşhisi konmuştur. Hastalığın yıllık faturası yaklaşık 850 milyon sterlindir.

 

Doktorlar astıma neyin neden olduğunu ya da astımlı hasta sayısının sürekli neden arttığını açıklayamıyorlar. Öyle görünüyor ki, kimyasal kirlilikle gittikçe daha çok iç içe yaşayıp, daha da kötüsü doğal gıdalardan gittikçe koptuğumuz sürece, daha çok astım vakasıyla karşılaşacağız.

 

Astım semptomlarına bronşiyal spazmlar, bronşların aniden daralmaları neden olur. Astım ve saman nezlesi tipi alerjiler her ne kadar farklı rahatsızlıklarsa da, özellikle de 15 yaşın altındaki vakalarda biraraya gelebilmektedirler. Astım hastası çocukların %95'i aynı zamanda alerjiktir ve bu alerjiler astım krizlerinin tetikleyicisidir.

 

Alerjiler tarafından da tetiklenebilen bronşiyal spazmların nedeni olan histamin, ki alerjik semptomların ortaya çıkmasının en büyük sorumlusuda bu kimyasaldır, görünüşe göre astım krizlerinin başlamasında daönemli rol oynamaktadır. Fakat histaminin yanında, astım krizlerini tetikleyen başka etkenler de vardır. Bunlar; ağır fiziksel egzersizler, sigara kullanımı, solunum yolu enfeksiyonları, endüstride kullanılan kimyasallar, aspirin, dahili kirlilik ve birçok yiyeceğe eklenen sülfitlerdir.

Astım krizinde stresin de önemli rolü vardır. Şiddetli bir anksiyete nöbeti astım krizini tetikleyebilir ve stres çoğunlukla astım semptomlarını daha da kötüleştirir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar