kategoriler

Artrit'e Karşı Şifalı BitkilerArtrit'e Karşı Şifalı Bitkiler

Zencefil (Zingiber officinale) ve Zerdeçal (Curcuma longa)

 

Yapılan bir araştırmada, Hintli araştırmacıların günde üç ila yedi gram arası zencefil verdikleri 18 osteoartrit ve 28 romatoid artrit hastasının %75'inden fazlası, ağrı ve sertliklerinde hafif de olsa bir azalma olduğunu belirtmişlerdir. İki yıl süreyle bu kadar yüksek dozlarda zencefil verilmesine karşın, araştırmaya katılan gönüllüler herhangi bir yan etki bildirmemişlerdir. Bu çalışma, "Food: Your Miracle Medicine" (Gıda: Mucize İlacımız) adlı kitabın yazarı Jean Carper'in osteoartriti için zencefil çayı içmesinin nedenlerinden bir tanesidir.

 

Zerdeçalın içerdiği curcumin maddesi, zencefilde blunan bazı bileşiklerle yakın akrabadır. Her iki bitkininde çayını içebileceğiniz gibi, bunlarla hazırlayacağınız çeşitli sebze yemekleri ile de keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Ananas (Ananas comosus)

 

Bazı araştırma sonuçları, ananasın içeriğinde bulunan bromelain adlı maddenin iltihaplanmayı önlediğini gösteriyor. Şimdilerde ise bir süredir, sporcu antrenörleri sporcularına yaralanmalarından korunmaları için ananas tavsiye ediyorlar. Bromelain vücudun, bazı artrit vakalarının sorumlusu olan bileşikleri yani immün antijen kompleksleri dışarı atmasını sağlar. Bundan başka, yine bazı artrit türlerinin sorumlusu olduğu sanılan fibrinin sindirilmesini sağlar.

 

Kırmızıbiber (Capsicum)

 

Acı kırmızıbiber dilimizi yakar fakat ne tuhaftır ki aynı biber, vücudun herhangi bir yerindeki ağrıyı da keser. Kırmızıbiberdeki ağrı giderici kimyasal madde olan kapsaikin, doğanın kendi uyuşturucusu olan endorfinin salgılanmasını tetikler. Kırmızıbiber aynı zamanda salisilatlar olarak bilinen aspirin benzeri bileşikler içerir.

 

Kırmızı biberi suda kaynatarak çay yapabilirsiniz fakat çeşitli baharatlarla hazırladığınız yemeğinize karıştırmak çok daha büyük bir keyif verecektir. çabuk etki etmesini istiyorsanız, domates suyunuzun içine bir parça acı biber sosu karıştırmayı deneyin.

 

Acı biberin içerdiği bileşikler, biberi cildinize uyguladığınızda aynı zamanda artrit ağrılarına da iyi gelmektedir. Araştırmacılar, artritli eklemlere günde 4 kere kapsaikin kreminin romatoid artritin ağrılarını neredeyse yarı yarıya, osteoartrit ağrılarını ise üçte bir oranında azalttığı görüldü.

 

Kapsaikinli kremler hakkındaki düşünceler genel olarak, güvenli ve artrite karşı etkili oldukları yönündedir. Ağrı giderici krem alırken, bileşimindeki maddelerin sıralandığı listede mutlaka kapsaikin maddesi olanları tercih edin ya da doktorunuzdan kapsaikin içeren ürünler için bir reçete yazmasını isteyin. Eğer kapsaikinli bir merhem kullanıyorsanız, daha sonra mutlaka ellerinizi yıkayın çünkü kremli ellerinizi gözlerinize sürmek zarar verecektir. keza, bazı bünyelerin bu bileşiklere alerji gösterebileceğini göz önünde tutarak, bu tür ürünleri tüm vücudunuzda kullanmadan alerjiniz olup olmadığını anlamak için önce cildinizin küçük bir bölgesinde deneyin. Eğer bir tahriş ya da hassasiyet görürseniz ürünü kullanmaktan vazgeçin.

 

Isırgan otu ( Urtica dioica)


Bu bitkiyi ağrılı eklemleri ısırgan dikenlerine sokturmaktan başka, taze yapraklarını buharda sebze gibi pişirerek kullanma yollarıda vardır.

Romatoid Hastalıklar Vakfı her gün alınacak 3 mg. borun romatoid artritin ve osteoartrit ağrılarına faydası olacağını söylüyor. Amerikan Tarım Bakanlığındaki bilim adamlarının yaptığı bir analiz sonucuna göre bitkinin kuru ağırlığı baz alınarak yapılan bu analizde, bu bitkinin bir milyonda kırk yedi oranında bor minerali içerdiği hesaplanmıştır. Bu da, buharda pişirerek kolayca hazırlayabileceğiniz her 100 gramlık porsiyonla ya da bunun üç katı ağırlıktaki taze yaprakla hazırladığınız porsiyonlarla, önerilen 3 mg. lık dozdan daha fazla bor almak anlamına gelir.

 

Romatüid Hastalıklar Vakfı'na göre bor, kalsiyumun kemiklerde tutlmasında rol oynayarak etkili oluyor. Borun aynı zamanda hormonal sistem üzerinde de faydalı etkileri var ve hormonlar, vücudun sağlıklı kemikler ve eklemler üretmesinde önemli bir rol oynuyorlar.

 

Yabani mercanköşk (Origanum vulgare)

 

Çok sayıda araştırma sonucuna göre, "pizza otu" olarak da bilinen yabani mercanköşk son derece güçlü bir antioksidandır. Meyve ve sebzelerde bulunan diğer antioksidanlar gibi, yabani mercanköşkün içerdiği bileşiklerde serbest radikallerin karşılaştığı diğer moleküllerin elektronlarını çalan kararsız oksijen molekülleri hücrelere zarar vermesini engellemektedir. Serbest radikallerin meydana getirdiği reaksiyonların iltihaplar, dejeneratif artrit ve yaşlanma süreci ile ilgisi olduğu sanılmaktadır. Ve kanıtlar, antioksidanların osteoartrit ve romatoid artriti hafifletme etkisi olabileceğini göstermektedir.

 

Yabani mercanköşkün de üyesi olduğu nanegiller familyasından 100 bitki üzerinde yapılan deney, pizzatonun toplamda en yüksek antioksidan etkinliğe sahip birkaç bitkiden biri olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma yabani mercanköşk ve ilaç özelliği olan bakteriyel, antiinflamatuar ve antiviral özellikleri olan rosmarinik aside borçlu olduğunu göstermiştir. Ne kadar yüksek düzey bir koruma sağladığı göz önüne alınırsa, eğer artritiniz varsa pizzanıza ya da diğer yiyeceklerinize yabani mercanköşk ilave edebilirsiniz.

 

Söğüt (Salix), sarımsak (Allium savitum) ve meyan kökü (Glycyrrhiza glabra)


Söğüt kabuğu özgün bir bitkisel aspirindir. İçerdiği salisin adlı kimyasalı, Bayer firması en sonunda aspirin adı verilen ve artrit hastalarının her gün kullandıkları ağrı kesici beyaz renkli küçük asit salsilik tabletlerine dönüştürmüştür.

 

Söğüt kabuğundan yapılan çayın, tıpkı aspirin gibi ağrı kesici ve antiinflamatuar etkileri vardır fakat fakat aspirin tabletinin içerdiği tahriş edici maddeler, kabuktançaya geçtiğinde seyreldiği için mide rahatsızlığı çekme, ülser olma ya da aşırı doz alma riskiniz çayda, aspirin tabletlerine nazaran çok daha azdır.

 

Herşeye rağmen söğüt kabuğu da müdenizi rahatsız edebilir.Bu sebeple çaya meyan kökü de katabilirsiniz. Meyan kökü sadece antiinflamatuar özelliği taşımakla kalmaz, aynı zamanda söğüdün neden olduğu her türlü gastrointestinal rahatsızlığı da tedavi eder.

Fakat çayın formülü sarımsaksız tamamlanmış sayılmaz. Uzun süreli kullanımda ya da çok miktarda emilimle, meyan kökü bazı bünyelerde tansiyonun yükselmesine neden olabilir ve bunun sonucu olarak da (baş ağrısı, uyuşukluk, vücutta su ve tuz tutulması, aşırı potasyum kaybı gibi) başka sorunlara yol açabilir. Sarımsak tansiyonun düşmesini sağlar. İşte şimdi son derece uyumlu bir anti-artrit çayı formülü elde edildi: üç ölçü kadar kurutulmuş söğüt kabuğu, iki ölçü kurutulmuş meyan kökü ve bir ölçü de doğranmış sarımsak. Tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra, karışımın üzerine kaynar su dökün ve 15 dakika kadar demlenmeye bırakın.Eğer tadından hoşlanmazsanız, lezzetlendirmek için çayınıza limon veya bal, artı zencefil ve zerdeçal ekleyebilirsiniz.

 

Brezilya kestanesi (Bertholettia excelsa) ve ayçiçeği (Helianthus annuus)


SAM, tıpkı reçetesiz satılan ibuprofen gibi ağrı kesici ve antiinflamatuar özellikler taşıyan S-adenozil metiyonin adlı kimyasalın kısaltılmış adıdır.

SAM metiyonin bakımından zengin tohumlarda ve yemişlerde, özelliklede ayçiçeği tohumu ve Brezilya kestaneside bulunur. 250 gr. ayçiçeği ya da 500 gr. Brezilya kestanesinde, standart bir doz ibuprofenden daha etkili bir dozda SAM bulunur. Birçok tohum ve yemiş, yemeye uygun değildir fakat hepsi bir parçada olsa faydalıdır.

 

Brokoli (Brassica oleracea) ve glutatin içeren diğer bitkiler

 

Yapılan araştırmalar,antioksidan bir bileşik oln glutatin bakımından zayıf olanların, bünyesinde bu bileşikten bolca olanlara nazaran artrite çok daha yatkın olduklarını göstermiştir.

Kuşkonmaz, lahana, karnabahar, patates, domates ve semizotu gibi sebzeler, zengin gluatin kaynaklarıdır. Avokado, greyfurt, portakal, şeftali ve kavun da sağlığa yararlı oranlarda glutatin içeren meyvelerdir.

 

Biberiye (Rosmarinus officinalis)

 

Biberiye eski çağlarda hafızotu olarak bilinirdi. Bu ünvanı hak ediyor çünkü biberiye, hücre yaşlanmasını önleyen antioksidanlardan bol miktarda içerir ve hafıza kaybı da kesinlikle yaşlanma süreciyle doğrudan ilişkilidir.

 

C Vitamini

 

C vitamininin kobaylarda osteoartritin ilerlemesini engellediği görülmüştür. Peki, insanlarda da aynı etkiyi göstermez mi? Bu etkiyi insanlarda da gösterdiğine dair henüz bir kanıt bulunabilmiş değil fakat fazla C vitamini almak da kesinlikle zarar vermez. Kırmızıbiber ve bu bölümde bahsedilen diğer birçok bitki, C vitamini bakımından son derece zengindir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar