kategoriler

Artrit (Eklem İltihabı) HastalığıArtrit (Eklem İltihabı) Hastalığı

Artrit'in literatürdeki anlamı "eklem iltihabı" dır. Artrit Vakfı verilerine göre eklem iltihabı ve eklem ağrılarına nezleden tutun da, bazı kanser türlerine kadar 100'den fazla hastalık neden oluyor fakat insanlar artrit dedikleri zaman aslında genellikle osteoartritten söz ederler.

 

Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit, bir düzineden fazla çeşidi olan artritin en sık rastlanan türüdür. Kalça eklemleri, dizler, omurga ile el ve ayaklardaki ince eklemler, bu hastalığın en çok görüldüğü bölgelerdir.Osteoartrit, hafif ağrılarla başlayarak sonunda dayanılmaz acılara,eklem sertleşmelerine, eklem şişliklerine ve hareketlerde kısıtlamaya kadar giden ve genellikle yavaş gelişen bir hastalıktır. Kimi vakalarda, semptomlar hafif fiziksel hareketlerle kontrol altına alınabilir fakat bu geçicidir.

 

Artritin çok rastlanan bir diğer türü de romatoid artrittir. Romatoid artritin (RA) oldukça kötü bir şöhreti vardır çünkü eklemlerde deformasyona neden olarak sakat bırakır. RA hastası milyonlarca insandan birçoğu ki, bunların yaklaşık olarak %75'i kadındır, bu semptomları daha hafif yaşar ve birden alevlenen ağrıları esrarengiz bir şekilde hafiflemeye başlar.

 

Her iki elin birden RA'dan etkilendiği çok sık görülür fakat RA diğer eklemlere de kolayca sıçrayabilir. Eklemlerde ağrı, yanma ve sertleşmeyle birlikte yorgunluk, iştahsızlık, lenf düğümlerinde genişleme, cilt altında meydana gelen yumrular ve uyku ya da hareketsiz kalınan süreler sonrası adalelerde sertleşme gibi semptomlar da görülür. Sertlikler genellikle hafif idmanlarla giderilebilir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar