kategoriler

Omurilik İltihabı İçin Şifalı BitkilerOmurilik İltihabı İçin Şifalı Bitkiler

Zencefil (Zingiber officinale)

 

Zencefil, zingibain adı verilen ve proteinleri kimyasal olarak parçalama yeteneği olan özel bir proteolitik enzim içerir. Ünlü doğal ilaç uzmanı ve Encyclopedia of Natural Medicine ile diğer birkaç mesleki kitabın ortak yazarı Michael Murray'a göre ,bu proteolitik enzimlerin antiinflamatuar özellikler taşıdığı klinik çalışmalarla ispatlanmıştır. Bu da, bu enzimlerin AS'ye de faydalı olduğu anlamına gelir.

 

Proteolitik enzimler aynı zamanda otoimmün hastalıkların kontrol altına alınmasın da önemli rol oynarlar. Bunlar, bağışıklık sistemini oluşturan ve yüksek düzeylerde olmaları halinde bağışıklık sistemini oluşturan ve yüksek düzeylerde olmaları halinde bağışıklık sistemini vücuda karşı, sonunda doku harabiyetlerine varan hasarlara yol açacak şekilde, harekete geçiren bileşiklerin kandaki seviyesini düşürürler.

 

Taze zencefil kökü, en azından bir araştırmacıya; "Ginger: Common Spice and Wonder Drug" adlı kitabın yazarı New England'lı herbalist Paul Schulick'e göre %2 oranında, zingibain adı verilen ve ananastaki bromelain ve papayadaki papain kadar güçlü bir enzim içerir. Schulick'e göre zencefil, papayadan yaklaşık olarak 180 kat daha çok proteolitik enzim içeren, doğadaki en zengin proteolitik enzim kaynaklarından bir tanesidir.

 

Zencefil aynı zamanda antiinflamatuar özellikleriylede ünlüdür. Hindistan ve İskandinavya'da yapılan araştırmalar, zencefilin (ve yakın akrabası zerdeçalın) birçok artrit çeşidinde oldukça etkili olduğunu birbirleriyle tutarlı bir şekilde ortaya koymuştur.

Tüm bunlardan başa, zencefil bir düzineden fazla antioksidan içerir.

 

Schulick son olarak, AS'de yaygın olarak kullanılan nonsteroit ağrı kesici ilaçlara (NSAID) nazaran çok daha kullanışlı olduğunu belirtiyor. Aspirin ve diğer nonsteroitler mideye zarar verip, uzun vadeli kullanımlarda ülsere kadar varan rahatsızlıklara neden olurken zencefil zencefil hiçbir mide problemine yol açmaz.

 

Zencefili kapsül ve tentür halde kullanabileceğiniz gibi, çayınıda yapıp içebilirsiniz.Zencefil aynı zamanda mutfağınızda da bolca kullanabileceğiniz bir baharattır. Zencefil içeren bir öğün, bu bitkinin tıbben uygun dozunu almanızı sağlayacaktır.

 

Ananas (Ananas comosus)


Zenfefil gibi ananas da, bromelain adı verilen, bir proteolitik enzim içerir. Dr. Murray, günde üç kez aç karnına 400-600 mg. bromelain alınmasını öneriyor. Bromelaini saf halde şifalı bitkiler satan dükkanlardan temin edebilirsiniz.

Zingibain ve bromelain gibi güçlü daha başka proteolitik enzimler de vardır. Bu enzimleri, onları bünyelerinde barındıran meyve ve sebzeleri yiyerek alabilirsiniz. Bu enzimler bakımından en zengin kaynaklar ekmek ağacı meyvesi, zencefil, kivi, papaya ve incirdir.

 

Domuz otu (Amaranthus)

Kalsiyum bakımından en zengin bitkisel kaynak domuz otudur. Kalsiyum bakımından zengin diğer kaynaklar arasında ise Amerika kökenli kuzu butu otu, ısırgan otu, bakla, su teresi, mayankökü, mercanköşk, kızıl yonca, kekik, Çin lahanası, fesleğen kereviz tohumu, karahindiba ve semizotunu sayabiliriz.

Bunu yanında, yemek aralarında et suları ve yukarıda saydığımız bitkilerden hazırlanan çorbalar içmek de son derece faydalıdır.

 

Vejataryenlik

Yapılan bazı araştırmalar ve öykü tarzındaki çok sayıdaki kanıtın işaret ettiğine göre düşük kalorili ve vejetaryen gıda rejimi, romatoid artritin neden olduğu yangı ve ağrıların azalmasını sağlıyor. Araştırmalar aynı zamanda bu tip bir beslenme rejiminin, birçok otoimmün hastalığının semptomlarını azalttığını da göstermiştir. Eğer AS, otoimmün artrit formlarından biriyse, alınan kalorinin kontrol altında tutulduğu vejetaryen beslenme rejimi bu hastalık için de yararlı olmalıdır.

 

Herhangi bir otoimmün hastalığınız olmasa dahi, bu tür bir beslenme rejimi uzun ve sağlıklı bir yaşam için en yugun beslenme rejimidir ve eğer AS'niz varsa en azından kilo vermenize yardımcı olarak, fazla kilolarınızın Artritli eklemlerinize yaptığı baskının azalmasını sağlar. İnsanoğlunun evrimsel geçmişini göz önüne alırsak çok katı bir vejetaryen rejim öneremeyiz. Bunun yerine, eti ana besin maddesi olarak değil de yemeklere katılan bir tür baharatmış gibi gören Jefferson Vejeteryanizmi'ni tercih edebilirsiniz.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

FAZIL COŞKUN IRMAK : BENDE OMİRLİKTE L2-3 ARALIĞINDA SOLDA KİTLE LEZYONU VAR BİTKİSEL ÇÖZÜM VARMI
Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar