kategoriler

Omurilik İltihabıOmurilik İltihabı

Artritin bugüne kadar birçok insanın hiç duymadığı bir türü de ankiloz spondilittir. AS belkemiğinde yangına neden olarak ağrı ve bel kemiğinde sertleşmeye neden olur. (Ankiloz sertlik, spondi belkemiği ve itis de yangı demektir.)

 

AS daha çok erkeklerde görülür. Yapılan son araştırmalara göre her 200 erkekten birinde AS görülürken, bu oran kadınlarda 500'de 1 olarak ölçülmüştür. Vakaların %90'ı 20-40 yaşları arasında gelişirken, bu aralıkta hastalığın en sık rastlandığı yaş ise 24'tür.

 

AS'in oluşma nedenleri henüz bilinmiyor olmasına karşın hastalığın, aynı zamanda bir başka eklem hastalığı olan, romatoid artrite de uyan bir tanımlama olan bir otoimmün hastalığı olduğuna dair bazı iddialar ileri sürülmüştür. Aslında immün sistem (bağışıklık sistemi) yalnızca vücudu tehdit eden mikroplara saldırarak vücudu enfeksiyonlardan korur. Fakat kimi zaman, bağışıklık sistemi bir şekilde şaşırır ve sahip olduğu ölümcül gücü vücudun kendisine yöneltir. Ortaya, vücudun hangi bölgesine saldırdığına bağlı olarak değişen, çok sayıda otoimmün hastalığı çıkabilir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar