kategoriler

Göğüs Anjini İçin Şifalı BitkilerGöğüs Anjini İçin Şifalı Bitkiler

Anginadan muzdarip olan herkes doktor kontrolü altında olmalı ve doktorunun tüm öğütlerine son derece titiz bir şekilde uymalıdır. Doktorların tipik olarak tavsiye ettikleri şeyler, kolestrolü ve tansiyonu düşüren nitrogliserin, aspirin ve benzeri diğer ilaçlardır.

 

Bunların yanısıra, bu hastalığa karşı kullanılabilen çok sayıda bitkisel ilaçta mevcuttur. Bunla birlikte, bu ilaçlardan herhangi birisini kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla mutlaka görüşmenizi tavsiye ederim.

 

Alıç (Cratagus)


Alıç üzümlerinden hazırlanan preperatlar, Avrupa'da hafif seyreden angina ağrıları için yaygın olarak kullanılır. Yapılan kapsamlı araştırmalar,alıç özütlerinin koroner arterleri açarak kalp fonksiyonlarını düzelttiğini ortaya çıkarmıştır. Bu da kalbe daha çok kan ve oksijen gitmesi demektir. Alıç aynı zamanda kandaki kolestrol seviyesinide düşürerek kalbe ikincil bir fayda daha sağlar. Avrupa'da yapılan klinik araştırmaların sonuçlarına göre, alıç özütlerini uzun sürelerle kullanmanın herhangi bir riski yoktur. Indiana Purdue Üniversitesi dekanı ve emekli farmakognozi (doğal ürünlerle yapılan eczacılık) profesörü Varro Tyler, "Herbs of Choice" adlı kitabında, alıçın kalbe olan yararlarını içerdiği oligometrik prosiyanidinler adı verilen bir dizi özel bileşiğe borçlu olduğunu anlatmaktadır. Flavanoidler olarak da bilinen ve koroner arterleri genişleten diğer bir kaç bileşik de insanlarda kalp sağlığı açısından yararlıdır.

 

E komisyonu olarakta bilinen Alman hükümeti adına bitkisel ilaçları değerlendiren uzmanlar kurulu, alıçın çok sayıda kalp rahatsızlığına iyi geldiğini onaylamıştır.Doğal ilaç uzmanları günlük doz olarak, standardize edilmiş alıç özütlerinden 240ila 480mg. arasındaki miktarların yeterli olduğunu söylüyorlar. Alıç son derece güçlü bir kalp ilacı olduğundan, doktorunuzla görüşmeden kullanmayın.


Melekotu (Angelica archangelica) ve havuçgillerden diğer bitkiler


Kalsiyum damar tutcular, klasik anti-angina ilaçlarıdır ve melekotu da bu tür bir işlev gören yaklaşık on beş kadar bileşik içerir. Aynı türden bileşikler içeren havuçgiller ailesinden diğer bitkiler de; havuç, kereviz, rezene, maydanoz ve yabani havuçtur.

 

Eğer angina şikayetiniz olacak olursa, melekotu, havuç, kereviz, rezene, maydanoz ve yabani havuç sularından oluşan bir karışım hazırlayıp, içine biraz su ve baharat ilave edebilirsiniz.

 

Vejetaryenler arasında kalp hastalığı oranının çok düşük olduğu bilinen bir şeydir. Bu, genellikle düşük yağ içeren bir beslenme rejimi uygulamalarına bağlanır fakat ben bunun, vejetaryenlerin havuçgiller ailesine mensup bitkileri çok miktarlarda tüketmelerinden kaynaklandığına dair her türlü bahse girerim.

 

Yaban mersini (Vaccinium myrtillus)

 

Yaban mersini antosiyanin adı verilen ve kolestrol düşürücü etkisi olan bileşikler içerir. Bu bitki aynı zamanda da vasodilatör kan damarlarını genişletici ve tansiyon düşürücü etkisi gösterir. Antosiyaninler aynı zamanda kalp krizini tetikleyen kan pıhtılarının oluşmasını engeller.

 

İlaç firmaları antosiyaninler ile ilgili çalışmalar yapmaya başlayıncaya kadar, bu bileşiklerin koroner hastalıklarını önlemede ne kadar etkili olduklarını bilmiyorduk fakat açık olan bir şey var ki, o da bu bileşikleri yalnızca yaban mersininin içermediğidir. Diğer zengin antosiyanin kaynağı meyveler arasında böğürtlen ve ahududu melezi boysenberry, siyah kuşüzümü, çay üzümü, kiraz, keçiyemişi, kırmızı üzüm ve ahududuyu sayabiliriz.

 

Sarımsak (Allium savitum) ve soğan (A. cepa)

 

Hem sarımsak hem de soğan kolestrolü ve tansiyonu düşürüp, kalp krizine neden olan kan pıhtılarının oluşmasını engelleyerek, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

 

Bir araştırmaya göre; her gün bir diş sarımsak yemek, kolestrolü %9 oranında düşürmektedir. Kolestroldeki her %1'lik azalma, kalp krizi riskini %2 oranında azaltmaktadır. Bu hesapla, her gün yenen bir diş sarımsak kalp krizi riskini %18 oranında düşürmektedir. Her ne kadar telaffuz edilmese de, soğan da aynı etkilere sahiptir.

 

Zencefil (Zingiber officinale)

 

Zencefil yüksek kolestrolün neden olduğu bazı hasarlara karşı kan damarlarına bir koruma sağlayan güçlü bir antioksidan. Zencefil aynı zamanda kalp kaslarını oluşturan dokuları da güçlendiriyor. Eğer angina sorununuz varsa zencefili düzenli olarak kullanın ve yemeklerinize bolca ekleyin.

 

Khella (Ammi majus-diş otu)

 

New England Journal of Medicine dergisinde 1951 yılında yayınlanan bir makale, khellanın içerdiği ve kalbe giden kan miktarını artırıcı etki yapan khellini, "angina pektoris tedavisinde kullanılabilecek en etkili ve en güvenli ilaç" olarak lanse ediyordu.

 

Günde 30 mg. kadar bir doz etkili olmasına rağmen, doğal ilaç uzmanı ve Encyclopedia of Natural Medicine (Doğal İlaçlar Ansiklopedisi) ve diğer birkaç mesleki kitabın ortak yazarı Michael Murray, günde 250-300 mg. standardize edilmiş khella özütü almayı öneriyor.

 

Japon sarmaşığı (Pueraria lobata)

 

Çin'de yapılan klinik araştırmalar, Japon sarmaşığının anti-angina etkilerini kanıtlamıştır. Bir araştırmada, 71 deneğe 4 ila 22 hafta süreyle günde 10 ila 15 gram arası Japon sarmaşığı kökünden hazırlanmış özüt verilmiştir. Bu süre zarfında deneklerden 29'u büyük bir ilerleme kaydetmiş, 20 tanesi vasat bir ilerleme göstermiş ve 22 tanesi de ya hiç ilerleme kaydetmemiş ya da çok az bir ilerleme kaydetmişlerdir.

 

Japon sarmaşığı özütü kan dolaşımını arttırıp, kan basıncını düşürerek koroner arterleri genişletici etki göstermekte, aynı zamanda da kalp ritminin düzenli kalmasını sağlamaktadır. Japon sarmaşığı kökünden hazırlanan özütlerin, insan deneklerde hiçbir yan etkisine rastlanmamıştır.

 

Maydanoz (Portucala oleracea)

 

Antioksidanlar, vücuttaki yüksek aktivitedeki oksijen möleküllerinin, yani serbest radikallerin hücrelerde yaptığı tahribatı önleyen maddelerdir ve kalp hastalıklarından korunmada anahtar rol oynarlar. Bu yüzden antioksidan bakımından son derece zengin bir kaynak ve aynı zamanda da yine kalp hastalıklarından korunmada son derece önemli bir rolü olan, omega 3 yap asitleri bakımından da en önemli bitkisel kaynak olan maydanozu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

 

Söğüt (Salix)

 

Araştırmalardüşük dozda günde 30 mg. dan tutun da standart 325 mg.lık bir tablete kadar alınan aspirinin, kan pıhtılarının oluşmasını engelleyerek kalp krizini önlemeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu pıhtılar angina hastası kişilerin en büyük sorunudur.

 

Söğüt kabuğu bitkisel aspirindir. her gün içilen bir yada iki fincan söğüt kabuğu çayı, kalp krizine karşı önerilen düşük dozda aspirine eş değerdedir. (Yapılan son araştırmalar aspirinin, muhtemelen aynı şekilde söğüt kabuğunun da, kolon kanserini önleyici bir etkisi olduğunu da ortaya koymuştur. Bu da bu bitkiyi benimsemek için birden fazla nedenimiz olduğu anlamına gelir) Unutmamak gerekir ki; eğer aspirine karşı alerjiniz varsa, aspirin özelliği gösteren bitkileri de kullanmamalısınız.

 

Eşekotu (Oenothera biennis)

 

Eşek otu son derece büyük bir gamma linoleik (GLA) kaynağıdır. GLA hem kolestrolü hem dekan basıncını düşürdüğü gibi, aynı zamanda kanda pıhtı oluşumunuda engeller. Jeokimyacı ve nutrisyonel tedavi uzmanı dostum C. leigh Broadhurst, eşekotu ile keten tohumunun birlikte kullanılmasını öneriyor.

 

Keten tohumu (Linum usitatissimum)

 

Keten tohumu hatırı sayılır oranlarda birçoklarının kalbi koruyucu özelliği olduğunu iddia ettiği, alfa linoleik asit yüklüdür.

 

Sichuan Yaban kerevizi (Ligusticum chuanxiong)

 

farmakognozist Albert Leung ile ünlü herbalist ve fotoğrafçı Steven Foster'e göre Asya kökenli bu bitki kalp krizine neden olan kan pıhtılarının oluşumunu engellemektedir. Bu ikili, yazdıkları "The Encyclopedia of Common Natural Ingredients" adlı kitaplarında, keten tohumunun melekotu ile aynı bileşikleri ihtiva ettiğini anlatmaktadırlar. Bu bileşikler koroner arterleri genişleterek kalbe giden kan miktarının artmasını sağlar. Bu mucizevi küçük bitki Çin'de angina ve diğer kalp rahatsızlıklarında kullanılır.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar