kategoriler

Adet Düzensizliği İçin Şifalı BitkilerAdet Düzensizliği İçin Şifalı Bitkiler

Chasteberry (Vitex agnus castus-hayıt meyvesi)

 

Yapılan küçük bir araştırmada, düzensiz adet gören 20 kadına her gün 40 damla Vitex özütü verilmiş altı ay süreyle gözlenmişlerdir. Araştırmayı 15 kadın tamamlamış ve bunlardan 10 tanesinin adet dönemi akıntısı normal düzenine dönmüştü. Adet düzensizliği çoğu kez prolaktin hormonunun yüksek kan seviyelerine eşlik eder ve bu hormonun seviyesini düşüren ilaçlar genellikle adet dönemlerinin düzene girmesini sağlar. Chasteberry de tıpkı bu ilaçlar gibi etki gösterir.

 

Normal doz bu ağacın meyvelerinden hazırlanan tentürden 20 mg.'dır. Almanya'da bu bitkisel ilaçlar yaygın olrak kullanılmakta ve doktorlar tarafından sık sık tavsiye edilmektedir. Almanya'da ki en ümlü adet düzenleyici preparat, chasteberry meyvelerinden elde edilen ve içinde kırlangıç otu, siyah koho rüzgar çiçeği de (Pulsatilla vulgaris) bulunan bir tentürdür.

 

Siyah koho (Cimicifuga racemosa) ve mavi koho /Caulophyllum thalictroides)

 

Bunlar, Amerikan Kızılderililerinin jinekolojik şikayetlerinde müracaat ettikleri iki favori bitkiydi. Siyah kolo östrojen benzeri bir etki yaptığı, mavi koho da dölyatağının kasılmasını sağladığı için bu üne sahip olmuşlardır.

 

Havuç (Daucus carota)

 

Birçok Pensilvanya'lı Alman, adet kolaylaştırıcı ve gebelik önleyici olarak yabani havuç (Queen Anne's lace) tohumu kullanıyordu. Hintli araştırmacılar da, havuç tohumunun labaratuvar hayvanları üzerindeki anti-implantasyon etkisini göstermişlerdir.

 

Kereviz (Apium graveolens)

 

Kereviz tohumu adet kanamasını tetikleyen butildeneftalid adli bir madde içerir.

 

Dereotu (Anethum graveolans)


Dereotunun içerdiği apiole bileşiği, birçok herbalistin, hamile kadınlara bileşiminde bulunduğu ilaçları kullanmamalarını tavsiye ettikleri güçlü bir adet kolaylaştırıcıdır. (Dereotlu salatalık turşusu yemenin bir zararı olmaz). Eğer adet dönemi akıntısını hızlandırmak istiyorsanız, iki çay kaşığı dövülmüş dereotu tohumuyla hazırlayacağımız çayın büyük faydasını görürsünüz.

 

Hatmi çiçeği


Bu bitkinin içeriğinin %4'ünü, pancar, havuç, pazı, hindiba, yulaf, portakal ve civan perçeminde de bulunan ve adet kolaylaştırıcı ve fito-östrojen özellik gösteren betain adlı bileşik oluşturur.Hatmi ile civan perçemini karıştırarak yapacağınız çayı denemelisiniz. Yeterli dozda betain içeren lezzetli bir sebze tabağı hazırlamak için de buharda pişireceğiniz havuç, pazı ve pancarı deneyin.

 

Zerdeçal (Curcuma longa)

 

Gelenekçi Çin ve Hint doktorları, zerdeçalı adet düzensizliklerinin tedavisinde kullanırlar. Zerdeçalı toz haline getirerek kullanabileceğiniz gibi, çay gibi demleyerek de içebilirsiniz.

 

Çeşitli bitkiler

 

Adet düzensizlikleri için kullanılabilen diğer bitkiler de çok bol ve yaygındır. Bu bitkilerden elinizde mevcut olan herhangi birkaç tanesinden birer tutam karıştırıp üzerinde kaynamış su ilave edin ve 15 dakika demlenmeye bırakın ve sonra için. Bu bitkiler arasında; kasıkotu, melekotu, rezene, krizantem, zencefil, kara ısırgan, zufa otu, ardıç, lavanta, melisa, yaban kerevizi, kadife çiçeği, mercanköşs, keklikotu, maydanoz, yaban fesleğeni, biberiye, sedefotu, safran, solucan otu, tarhun, kekik, Frenk maydanozu, keklik üzümü, kazayağı, civan perçemi ve ylang-ylang'ı sayabiliriz.

 

Bu arada, pretein (proteolitik) parçalayıcı enzimler içeren meyve ve köklerin de folklorit adet kolaylaştırıcılar olduğunu belirtmeliyim. Bunların arasında incir, zencefil, papaya ve ananası sayabiliriz.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar