kategoriler

Alzheimer'a Karşı Şifalı Bitkiler - Bölüm 2Alzheimer'a Karşı Şifalı Bitkiler - Bölüm 2

Alzheimer'a Karşı Şifalı Bitkiler yazısının devamıdır.


Ginko (Ginkgo biloba)


Avrupa'da yapılan yüzlerce araştırma, hafıza kaybı ve kan dolaşımı yetersizliği gibi yaşlılığa bağlı birçok sağlık sorununda, standardize edilmiş ginko özütünün faydalarını onaylamıştır. Ginkonun alzheimerli hastalarda tedavi amaçlı olarak kullanıldığı ile ilgili çok fazla veri olmamasına karşın, eğer bu hastalığa karşıda olumlu bir etkisi varsa hiç şaşırmamalıyız. Her gün 60 ila 240 mg. arasında standardize edilmiş ginko özütünü alabilirsiniz fakat hepsinde olduğu gibi bunda da aşırıya gitmekten kaçının. Aşırı dozlarda alınması halinde ginko diyare, sinirlilik ve huzursuzluğa neden olabilir.

 

Adaçayı (Salvia officinalis)

 

17. yüzyılda yaşamış olan herbalist John Gerard, adaçayının zayıf beyni ve hafızayı güçlendirdiğini iddia etmişti. ingiliz araştırmacılar adaçayının asetilkolini zayıflatan enzimlerin etkilerini ortadan kaldırdığını, bu yüzden de alzheimeri önlemede ve tedavide yararlı olduğunu doğrulamışlardır. Biberiye gibi adaçayı da antioksidanlar bakımından son derece zengindir fakat kullanırken çok dikkatli olun. Adaçayı çok yüksek dozlarda alındığında çarpıntıya neden olan thujone adlı bir bileşik içerir.

 

Isırgan otu (Urtica diotica)

 

Bu bitki hatırı sayılır ölçülerde, vücuttaki östrojen sirkülasyonunu iki katına çıkarabilen, bor minerali içerir. Yapılan bazı araştırmalarda, östrojenin hafızayı geliştirdiği ve aynı zamanda da bazı alzheimerli hastaları ruhsal bakımdan güçlendirdiği görülmüştür.

 

Söğüt (salix)


Yapılan bazı araştırmalar, artriti olduğu için çok miktarda anti inflamatur kullanan kişilerde alzheimere rastlanma oranının çok düşük olduğunu ortaya koymuştur. Eğer bu ilaçlar alzheimeri önlüyorsa, aspirinin bitkisel eşdeğeri olan söğüt kabuğu da en az bunlar kadar etkili olmalıdır. Yalnız şunu da unutmayın eğer aspirine karşı alerjiniz varsa, bitkisel aspirinleri de kullanamazsınız.

 

Gotu kola (Centella asiatica)


Zihin gücünün sağlıklı kalmasına yardımcı olan bu bitki, halk arasında yüzlerce yıldır hafıza otu olarak ün yapmıştır.

 

Bitki yetiştirmek

 

Eğer ailenizde alzheimer öyküsü varsa ya da bu hastalıktan şüpheleniyorsanız, bitki yetiştirmeyi ciddi olarak düşünmeye başlamalısınız. Bunu yapmak size alzheimere karşı umut vaat eden bitkiler açısından sürekli bir kaynak sağlayacaktır. Bu bitkilerin tamamı, en azından bir yıllık olanları, ılıman iklimlerde yetiştirilebilir. Bu şekilde kendinize yalnızca bir kaynak sağlamakla kalmaz,aynı zamanda bahçeciliğin gerektirdiği düşünce, yaratıcılık ve fiziksel çalışma gibi, beyin fonksiyonlarını koruduğuna inandığım aktivitelerde de bulunursunuz.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar