kategoriler

Alzheimer'a Karşı Şifalı BitkilerAlzheimer'a Karşı Şifalı Bitkiler

Horsebalm (Monarda)


İçeriğinde, Avusturyalı bilim adamları tarafından beyindeki asetilkolini koruduğu keşfedilen karvakrol adlı bileşeni barındıran horsebalm, aynı zamanda yine beyindeki asetilkolinin zayıflamasını önleyen timol bakımından da zengindir. Horsebalmın içerdiği bazı bileşenler, görünüşe göre kan-beyin bariyerini aşabilmektedirler. Kan-beyin bariyeri normalde zararlı maddelerin kan yoluyla dokularına ulaşmasını önleyen bir korunma sistemidir. Bu sistemin kimi zaman gereğinden fazla iyi çalışması nedeniyle, yararlı maddelerin de beyne ulaşması engellenebilmektedir. Horsebalmın içerdiği bileşiklerin bu devasa havzayı aşmayı başarabilmesi demek, saçınızı şampuanla yıkarken ya da cilt losyonu sürerken bile bazı olumlu etkilerin ortaya çıkabilecek olması demektir.

 

Eğer bu olursa horsebalm içeren bir şampuanın en az tacrine hydrochloride (Cognex) kadar etkili ve büyük bir ihtimalle de çok daha güvenli ve bir o kadar da ucuz olacaktır.

 

Belki horsebalm içeren bir şampuan alamazsınız fakat hiç sorun değil, çünkü kendi şampuanınızı kendiniz yapabilirsiniz. Yapacağınız tek şey en sevdiğiniz bitkisel şampuanınızın içine birkaç damla horsebalm tentürü damlatmak.

 

Biberiye (Rosmarinus officinalis)

 

Bazı kanıtlar, alzheimere son derece reaktif oksijen moleküllerinin (serbest radikallerin), vücutta meydana getirdiği oksidatif hasarların neden olduğunu göstermektedir. Eğer bu doğruysa, bunun çözümü biberiyede olabilir. Biberiye bünyesinde, serbest radikalleri yok eden birkaç düzine kadar antioksidan barındırır. Bu antioksidanlar arasında en etkili olanı biberiye asididir.

 

Biberiye aynı zamanda, asetilkolinin bozulmasını önlediği söylenen, en az yarım düzine daha bileşik ihtiva etmektedir. Aromaterapistler alzheimere karşı biberiye yağı kullanılmasını tavsiye ediyorlar. (Aynı zamanda melisa, rezene ve ada çayı yağlarını da öneriyorlar.)

 

Biberiye, hafıza güçlendirici bir bitki olarak oldukça uzun bir geçmişe sahiptir. Bu yüzden hatırlatan bitki olarak da anılır. Banyo küvetimize koyacağımız bir miktar biberiye, alzheimer ile yapılan savaşta tacrine ya da hüperzin ile benzer etkiye sahip olacaktır. Bunun en iyi yanıda, biberiyenin bu formlarının tamamının güvenli ve keyif verici oluşudur.

 

Biberiyenin asetilkolinin bozulmasını önleyen bileşiklerinin tamamı olmasa bile bir kısmı dahi cilt tarafından emilebilirse, bunların bir bölümü de muhtemelen kan-beyin bariyerini aşabilecektir. Böylece, düzenli olarak biberiye şampuanı kullanmanın, beyindeki asetilkolini tıpkı tacrine gibi koruyacağı düşünülebilir. Bu durumda piyasada satılan biberiyeli şampuanlardan satın alıp kullanabileceğiniz gibi, sevdiğiniz bir bitkisel şampuana birkaç damla biberiye tentürü damlatarak kendi şampuanınızı da yapabilirsiniz.

 

Brezilya kestanesi (Bertholettia excelsa)


Beyindeki asetilkolinin korunması üzerine yoğunlaşan tedavilere ek olarak, araştırmacılar aynı zamanda asetilkolinin yapı taşı olan kolinin insanlarda mevcut olan miktarlarına ilave yapılabilecek olası tedavi yöntemleri üzerindeki çalışmalarını da sürdürmektedirler.

 

Brezilya kestanesi lesitin bakımından son derece zengin bir kaynaktır. (kuru ağırlığının %10'dan fazlası lesitindir) Diğer birçok bitkisel besin ve otlar da hatırı sayılır derecede lesitin içerirler. Bunların bazılarını karahindiba, haşhaş, soya fasulyesi şeklinde sıralayabiliriz.

 

Doğada au-ynı zamanda, aralarında çemen otu ve çoban kesesi gibi kendileri başlı başına kolin deposu olan çok sayıda bitki de vardır. Köpekayası, g,nseng, börülce, bezelye, sünger kabağı, mercimek ve Çin melekotu gibi sebzeler de az miktarlarda kolin içerirler.

 

Araştırmacıların alzheimerli hastalara yüksek oranda kolin lesitin içeren yiyecekler vererek yaptıkları araştırmaların ilk sonuçları oldukça cesaret vericiydifakat daha yakınlarda yapılan araştırmalar, bu yöntemin hafızada çok büyük gelişmelere yol açmadığı ortaya koydu.

 

Bakla (Vicia faba)

 

Taneleri lesitin bakımından son derece zengindir. Aslına bakarsanız tüm baklagiller lesitin ve kolin açısından zengindir ve yalnızca alzheimerden korunmaya ve tedavisine yönelik perhizlerde değil, her türlü diyette bulunmalıdır.

 

Karahindiba (Taraxacum officinale)

 

Bu bitkinin çiçekleri en önemli lesitin kaynaklarımızdan biri olduğu gibi, aynı zamanda da hatırı sayılır kolin kaynaklarıdır. (lesitin ve kolin genellikle aynı besinde bir arada bulunur) Labaratuvar fareleri üzerinde yapılan deneylerde, lesitinin beyindeki asetilkolin konsantrasyonunu yükselttiği ve hafızayı geliştirdiği gözlemlenmiştir. Bütün bunlardan başka, karahindiba aynı zamanda da son derece besleyici bir gıdadır.

 

Çemenotu (Trigonella foenum-graecum)

 

Bu bitkinin yapraklarıda kolin bakımından en zengin (kuru ağırlığının %1,3'ünden daha fazlasıdır) besin kaynakları arasında yer alır. Daha önce de değindiğimiz gibi, kolinin alzheimeri önlemede ve tedavide akla yatkın etkileri vardı.

 

Çemen otunun yeşil yaprakları aynı zamanda güçlü bir beta karoten kaynağıdır ve beta karoten de kolin gibi alzheimerin gelişimini engelleyici etki gösterebilen bir antioksidandır.

Yazının devamı için tıklayın

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar