kategoriler

Alzheimer Hastalığı ve Beyin GöçüAlzheimer Hastalığı ve Beyin Göçü

Araştırmacılar höperzinin, beynin idrak ve muhakeme yeteneği üzerinde anahtar rol oynayan bir beyin kimyasalı (nörü iletici) olan asetilkolinin bozulmasını engellediğini ortaya çıkardılar. Alzheimer hastaları asetilkolinin eksikliği sık rastlanan bir durum olmakla birlikte, bu eksikliğin hastalığın nedeni mi yoksa sonucu mu olduğu hala daha tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Fakat, alzheimer araştırmacıları gerek asetilkolin eksikliğini önleyeek, gerekse beyin dokularına asetilkolinin öncülü olan kolin vererek bu tedavi yöntemleri üzerindeki çalışmalarını kararlı bir şekilde sürdürüyorlar. Görünen o ki, beyindeki asetilkolini artıran herhangi bir şey, bunlara bazı bitkilerde dahil, bu hastalıkla başa çıkabilmek için şu an ki en doğru yaklaşımdır.

 

Beyin Göçü

 

İnsanlar yaşlandıkça meydana gelen zihinsel bozulmanın temel nedeni Alzheimer'in oluşmasına neden olan etkenlerdir. İlgiltere'de yaklaşık 5000.000 Alzheimer hastası vardır. 65 yaşın üstündeki her 20 kişiden biri ve 80 yaşın üzerindeki her 5 kişiden birisi bu hastalıktan muzdariptir. Bununla birlikte bu illet yalnızca yaşlılarla sınırlı değildir. İngiltere'de 65 yaşın altındaki yaklaşık 18.500 kişi de bu hastalığın pençesindedir.

 

Birkaç yıl öncesine kadar Alzheimer'i tedavi etmenin bir yolu yoktu. Derken Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, beyindeki asetilkolini koruyarak hastalığın gelişimini yavaşlattığı söylenen Cognex (tacrine hydrochloride) adlı ilacı onayladı. Bu ilaçla ilgili problem ise, karaciğer harabiyetine neden olacak kadar toksik bir madde olmasıdır.

 

Diğer benzerleri de sırada bekliyor. Tabi, alışıldığı üzere bu ilaçlar da sentetik ve yine alışıldığı üzere ilaç şirketleri ile Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, sözümona, gelecek vaat eden bitkisel ilaçlarla ilgileniyormuş gibi görünüyorlar.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

umut ekinci : ödevim icin cok iyi oldu ve daha cok hastaliklarla n ilgili olanlari esberledim okudum yasdim yani çok teşekûr ederim
Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar