kategoriler

Yükseklik Hastalığına Karşı Şifalı BitkilerYükseklik Hastalığına Karşı Şifalı Bitkiler

Karanfil (Syzygium aromaticum)


Karanfil yağı, kan sulandırıcı (anti-agregan) özellikle bir bileşik olan öjenol bakımından oldukça zengindir. Diğer öjenol zengini bitkiler ise, tesir gücü bakımından aşağıya doğru gidersek; yenibahar, defne yaprağı, havlıcan, fesleğen, tarçın, defne ispirtosu ve mercanköşk şeklinde sıralayabiliriz. Aşağıdaki tarifteki  bitkileri karıştırarak, çay yapabilirsiniz.

Bir kap dolusu kaynar suya karanfil, yenibahar, defne yaprağı, kereviz tohumu, tarçın ve aldığı kadar mercanköşk koyun. Eğer bulabiliyorsanız bunlara fesleğen, yabani geyikotu, sater ve kekik gibi nanegillerden bir ya da birkaçını karıştırıp için.

 

Sarımsak (Allium savitum)

 

Sarımsakta kanı sulandıran en az dokuz tane bileşik mevcuttur. Sarımsağın anti-agregan etkisi, kalp krizini önlemek açısından son derece önemli olmakla birlikte, yükseklik hastalığına karşı da aynı derecede yararlıdır. Bünyesinde kan sulandırıcı yedi tane bileşik barındıran domates, dereotu ve rezene; altı bileşikle ikinci sırada gelen soğan, acı biber ve soya fasulyesi ile beş bileşikli kereviz, havuç ve maydanozu, kan sulandırıcı özelliği olan diğer bitkiler olarak sıralayabiliriz. Bunların hepsini geniş bir tencerede pişirebilirsiniz.

 

Horsebalm (Monarda)

 

Birçok nane türü, hepsi de kan çözücü özelliklere sahip olan timol, mentol ve menton bileşikleri içerir. Fakat bunların arasında horsebalm en üstünleridir. Bu faydalı bileşikleri içeren diğer bitkileri aşağıya doğru sıralarsak, ortaya kekik, yapraksız dağ nanesi, yabani bergamot, geyikotu, yabani geyikotu, fesleğen ve Kaliforniya defnesi gibi bir sıralama çıkar.

 

Reishi mantarı (Ganoderma lucidum)

 

Bu bitki tüm vücuttaki, özellikle de beyindeki kan dolaşımını arttırır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, ginko özütü verilen farelerde beyindeki kan dolaşımı ve düşük oksijen seviyesi etkilerine dayanımın belirgin bir şekilde yükseldiği gözlemlenmiştir. Günde 60 ila 240 mg. standartlaştırılmış ginko özütü kullanabilirsiniz, fakat bu miktarları kesinlikle aşmamaya özen gösteriniz. Doz aşımı halinde ginko ishal, sinirlilik ve huzursuzluğa neden olabilmektedir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar