kategoriler

Yükseklik Neden Rahatsız EderYükseklik Neden Rahatsız Eder

Yükseklik hastalı aslında irtifa değişikliği ile değil, oksijen seviyesinin değişmesi sonucu ortaya çıkar. Yükseklere çıktıkça havadaki oksijen miktarı azalır. 2.500 metre yükseklikte, havadaki oksijen miktarı deniz seviyesindekinin yarısıdır. Eğer her gün birkaç yüz metre mesafe kat ederek yavaşça tırmanırsanız, vücudunuzun büyük bir ihtimalle çok hafif semptomlar göstererek yetersiz oksijen miktarına adapte olacaktır fakat hızlı tırmanışlar  vücudunuzun yeterince oksijen almasını engeller ve bunun sonucu olarak da yükseklik hastalığı ortaya çıkar.

 

Yükseklik hastalığında anahtar rolü oynayan unsur su yitimidir. Yüksek rakımlarda kandaki su deri yoluyla dışarı atılır. Bu nedenle akışkanlığı azalan kan, taşıdığı besinleri ve oksijeni gerekli bölgelere iletmekte ve vücutta biriken toksinleri dışarı atmakta yetersiz kalır. Bunun sonucu olrak da baş ağrısı, yorgunluk ve sıkıntı ile birlikte aşırı derecede bir susuzluk hissi baş gösterir.

 

Yükseklik hastalığını bertaraf etmek ya da etkilerini en aza indirgemek için yapılacak şeylerden bir tanesi, tırmanmaya başlamadan önce bolca alkolsüz sıvılar almak ve tırmanış süresince de bunları almaya devam etmektir. İçme suyu ya da meyve suyu en ideal sıvılardır. Sıvı ihtiyacını karşılamak için, bol miktarda sebze çorbası ve pişmiş sebze yemekleri yenebilir. (Çiğ sebze sorunlara neden olabilir)

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar