kategoriler

Alerjilere Karşı Şifalı BitkilerAlerjilere Karşı Şifalı Bitkiler

Sarımsak (Allium savitum) ve Soğan (A. cepa)


Bu iki sebze içerdikleri kuersetin gibi yüksek konsantrasyonlu bileşikler nedeniyle son derece yararlıdır. Bu bileşikler hastalığı alevlendirici reaksiyonları yavaşlatır. Eğer alerjiniz varsa, bu yiyecekleri mönülerinizde bolca kullanmanızı tavsiye ederim.

 

Ginko (Ginko biloba)

 

Bu görkemli ağacın yapraklarından elde edilen özüt, vücudun ürettiği Trombosit Etkinleştirme Faktörü (TEF) adlı kimyasalı engelleyen eşsiz özellikteki maddeler içerir. TEF alerji, astım ve ateşin tetiklenmesinde anahtar bir rol üstlenir. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız, günde 60 ila 240 miligram arası standardize edilmiş ginko özütü kullanabilirsiniz ama bu dozları aşmamaya özen gösterin. Aşırı dozda alınması halinde ginko ishal, sinirlilik ve anksieteye neden olabilir.

 

Isırgan Otu

 

Yapılan bazı araştırmalar, ısırganla hazırlanmış prepatların, alerjik nazal semptomlarının tedavisinde son derece etkili olduğunu koymuştur. Aslına bakarsanız ısırgan otunun alerjik semptomları hafifletmesine şaşmamak lazım. Dünya üzerindeki tüm kültürler bu bitkiyi yüzyıllardır öksürük, burun akıntısı, göğüs sıkışıklığı, astım, boğmaca ve hatta tüberküloz gibi nazal ve solunum sistemleri ile ilgili sorunları tedavi etmek için kullanmışlardır. Doğal ilaç Doğal Şifa kitabının yazarı olan Andrew Weil, Kolombiya Üniversitesi Botanik Hekimliği kürsüsünde yaptığı bir konuşmada, saman nezlesinin kurutulmuş ısırgan yaprakları ile tedavi edilişinden daha etkileyici bir şey duymadığını söylemiştir.

 

Papatya (Matricaria recutita)

 

Aromaterapistler, özellikle de Avrupalı olanları, kurdeşen ve kaşıntı gibi cilt alerjilerinin tedavisi için, cilde papatya ile hazırlanmış prepatlarla masaj yapılmasını tavsiye ediyorlar. Bu tavsiye makul geliyor; çünkü papatya yapısında oldukça güçlü anti inflamatuar ve anti alerjik bileşenler bulunduran bir bitkidir. Papatya özlü yağların ve kremleri, şifalı bitkiler satan dükkanların hemen hemen hepsinde bulabilirsiniz.

 

Bununla birlikte, eğer saman nezleniz varsa, papatya yağını ve içeriğinde papatya bulunan bitkisel ürünleri ihtiyatlı bir şekilde kullanmanız yararlı olur.  Kanaryaotu ailesinden olan papatya, kimi bünyelerde alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Papatyayı ilk kez kullandığınızda bünyenizin göstereceği tepkiyi izleyin. Eğer faydası olacakmış gibi görüyorsanız kullanmaya devam edin, eğer kaşıntınızı daha da azdırıyorsa kullanmayın.

 

Krizantem (Koyun gözü - Tanacetum parthenium)

 

Krizantem, migrene bağlı baş ağrılarının tedavisindeki kanıtlanmış etkisi sayesinde bu günlerde sıkça sözü edilen bir bitkidir. Bu bitki aynı zamanda alerjilerde de etkilidir. Eğer bu bitkiyi kullanırsanızi piyasada satılan kapsül ya da diğer formlardaki prepatları tercih etmenizi öneririm çünkü bu bitkinin yapraklarının tadı pek hoş değil. Hamile bayanlar krizantem kulllanmamalı, düşük olasılıkla da olsa, krizantem düşüğe neden olabiliyor. Ayrıca, bitkinin süt yoluyla bebeğe geçme ihtimali olduğu için emzikli hanımlarında bu bitkiyi kullanaması gerekmektedir. Son olarak da uzun süre kullananlarda hafif sersemlik ya da uyuklama gibi etkileri bilinmektedir.

 

Yaban Turpu (Amoracia rusticana)

 

Sinüsleri temizlemek için bir parça taze yaban turpu (ya da bir kaşık dolusu yaban turpu sosu) çok etkilidir. Bu ikliyi; alerjiniz hafiflemeye başlayıncaya kadar günde bir doz kullanmanız gerekir. Ondan sonra, diğer bir alerji nöbetinden korunmak için ayda yalnızca birkaç kaşık yaban turpu yeterlidir diyorlar.

 

Yaban turpu acı ise ve eğer baharatlı ve acı yemeklerden hoşlanmıyorsanız, farklı bir tedavi yöntemi seçmeniz daha uygun olur.

 

C Vitamini

 

Jeokimyacı ve aynı zamanda da şifalı besinler uzmanı olan Dr. Broadhurst alerjilerden korunmak ve bunları tedavi etmek için, günde üç kez, biyoflavonoidlerle karıştırılmış 1000 mg. C vitamini önermiştir. C vitamini ile ilgili bir araştırma, düzenli olarak C vitamini kullanan kişilerde alerji, solunum yolu iltihapları ve astım nöbeti gibi sorunların en alt düzeylerde görüldüğünü ortaya koymaktadır. C vitamini, diyare hariç hiçbir yan etkisi olmayan doğal bir antihistaminiktir. BAzı kişilerde günde 1200 mg. gibi düşük miktarlarda alıonmasından sonra diyare geliştiği kaydedilmemiştir, fakat bu son derece nadir rastlanan bir durumdur. Eğer bu tedaviyi uyguluyorsanız ve diyare tablosu gelişiyorsa, aldığınız C vitamini miktarını azaltın. Fakat takviye almak için kendinizi de sınırlamayın. Biberler, arnavutbiberi, şekerciboyası filizleri, guava ve su teresi C vitamini açısından son derece zengin bitkilerdir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar