kategoriler

AlerjilerAlerjiler

Eğer herhangi bir zamanda temizlik yaptığınız sırada hapşırmaya başladıysanız, suçu muhtemelen temizlik sırasında kalkan tozlara bulmuşsunuzdur fakat bir alerji uzmanı ya da immunolog sizinle aynı fikirde değildir. Onların bulgularına göre hapşırmak tozların neden olduğu bir şey değil, vücudunuzun gösterdiği bir tepki ve hapşırmanıza neden olan kimyasalların serbest bırakılmasıdır. Kimi insanların tozlara,maytlara ve havada uçuşan sporlara karşı diğerlerine nazaran çok daha hassas oldukları bilinen bir gerçektir. Bu tam olarak, bu insanların bedenlerinin, havada serbestçe gezinen bu istilacılara karşı verdiği hafifçe abartılı bir tepkidir.

 

Stres, Toz ve Üzüntü


Alerji, her gün karşılaştığımız maddelere gösterdiğimiz olağandışı tepkidir. Alerjilerin nedeni, bağışıklık sistemimizin histamin adı verilen ve vücudumuzun mikrobik istilacılarla savaşmak için ürettiği kimyasala karşı gösterdiği aşırı tepkidir; fakat , alerjilerdeki bu istilacılar virüsler ya da bakteriler değil; polen, toz, sporlar ya da mayt denilen ve halılarda, giysilerimizde ve yataklarımızda yerleşen mikroskobik böcekler gibi zararsız maddelerdir. İngiltere nüfusunun üçte birinin bunların yarısını da çocuklar oluşturmakta alerjisi vardır.

 

En sık rastlanan alerji türlerinden biri olan saman nezlesi polenler tarafından tetiklenir. İngiltere'deki alerji hastalarının yaklaşık %70'i ot polenlerine ve yaklaşık %25'i de ağaç polenlerine, geri kalanlar ise (arı sokması, evcil hayvanlar, belirli birtakım besinler ya da ilaçlar gibi) polenler dışında kalan diğer etkenlere karşı alerjiktir.

 

Alerji tedavisinde uygulanan genel kabul görmüş tedavi yöntemleri, dekonjestan ve antihistaminik kullanımını içerir. Dekonjestanlar tıkalı burun kanallarını açıp bunların tıkanmasına neden olan akıntıyı kurutur. Antihistaminikler ise vücudun açığa çıkardığı histaminikleri izole eder.

 

Şiddetli seyreden bazı hallerde doktor, alerji aşıları olarak da bilinen bağışıklık tedavisi önerir. Bu aşılar insanların hassasiyet gösterdikleri alerjenlerin zayıflatılmış formlarını içerir. Aşı sayesinde vücutta yavaş yavaş alerjen düzeyin arttıkça, bünyenin bunlara olan hassasiyetide gittikçe azalır ve zamanla tepki göstermeyi durdurdukça alerjik semptomlar ortadan kalkar.

 

Dekonjestanlar, antihistaminikler ve alerji aşıları bazı kişilerde gerçekten etkilidirler fakat bu tip yaklaşımlar alerjinin, bağışıklık sistemini karmakarışık eden nedenini değil, yalnızca semptomlarını ortadan kaldırır.

 

Dekonjestanlar uykusuzluk ve yüksek tansiyon; antihistaminikler de sersemlik ve uyuşukluk gibi yan etkilere neden olabilirler. Her ikiside bir süre sonra etkilerini yitirebildikleri gibi bazı uzmanlara göre vücudun bağışıklık sistemi zayıflatır ve görevini yapmasını engeller. Alerji aşıları ise her bünyede işe yaramaz; yarasa bile tedavi yıllarca sürecek bir tedavi süreci gerektirir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar