kategoriler

Yaşlanmaya Karşı Şifalı BitkilerYaşlanmaya Karşı Şifalı Bitkiler

Ginko (Ginko bşloba)

 

Bu, yaşlanmanın nörolojik sistemimizde yaptığı hasarları önlemede oldukça enteresan bir bitkidir. Avrupa’da yapılan bir araştırma, ginkonun beyne kan akışının artmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bazı araştırmalar, ginkonun Alzheimer ve diğer demans hastalıklarından muzdarip kişilerin çok daha uyanık ve sosyal olmasını çok daha berrak düşünebilmesini, kendisini iyi hissedip çok daha fazla şey hatırlamasını sağladığını öne sürmektedir. Avrupa’da birçok yaşlı insan, zihnen zinde kalmak amacıyla, bu bitkinin standardize edilmiş özütlerini düzenli olarak kullanmaktadır.

 

 

Ginkonun beyne giden kan miktarını arttırabilme yeteneği, yaşlı insanlar için çok sayıda avantaj yaratmaktadır. Zihnen uyanık olmalarını sağlar, hafızalarını ve bir konuya odaklanma yeteneklerini güçlendirir, ruhsal durumlarını iyileştirip kulak çınlamalarını, baş dönmelerini ve anksieteyi ortadan kaldırır.

 

Ginko ağacı devasa bir ağaçtır fakat birkaç günlük özüt elde etmek için bile , çuvallar dolusu yaprağının işlenmesi gerekir. Bu yüzden en iyisi, bu bitkinin standadize edilmiş kapsüllerini satın alarak kullanmaktır. Standardize edilmiş ginko kapsüllerini 60 miligramdan 240 miligrama kadar kullanabilirsiniz fakat kullanabilirsiniz fakat bundan daha fazla kesinlikle kullanmayın. Aşırı dozlarda alındığında, ginko ishal, alınganlık ve huzursuzluk gibi yan etkilere neden olur.

 

Amerikan Ginsegi (Panax quinquefolius) ve Asya Ginsengi (P. Ginseng)


Çinliler ve Koreliler gençlik pınarı muamelesi yapıp büyük saygı duyarlar. Bitkiyi yaşlılıklarında kullanacakları bir tonik olarak dikkate alırlar çünkü bitki, cildi ve adaleleri sağlıklı ve güçlü tutar, iştahı açıp sindirimi kolaylaştırır ve artık bitmiş olan cinsel istekleri canlandırır.

 

Ginseng Amerikalı doktorlar arasında yavaş yavaş yeni taraftarlar kazanmaya başladı. Bunlar arasında en yetkili kişi, bitki savunucusu, Tucson - Arizona Üniversitesi Eczacılık Fakültesi profesörü ve Doğal İlaç Doğal Şifa adlı kitabın yazarı olan  Andrew Weil'dir. Weil kronik hastalıklar ve yaşlılıktan dolayı dirençleri azalan insanlara, vücut sistemlerini güçlendirmeleri için ginseng kullanmalarını önermektedir.

 

Ekinezya (Echinacea)

 

Bu bitki, bizim gözümüzde en mükemmel bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. Almanya'da yapılan ve ekinezyanın anti mikrobiyal etkileri sayesinde soğuk algınlığı, grip ve diğer tüm viral, bakteriyel ve mantarsı enfeksiyonlardan koruyup, bunları tedavi ettiğini gösteren bir araştırmalar gözlemlenmiştir.

 

Eşekotu (Oenothera biennis)

 

Geceleri çiçek açan bu hoş bitkinin tohumları, üzerinde son yıllarda oldukça geniş kapsamlı araştırmalar yapılmakta olan gamma linoleik asit (GLA) bakımından son derece zengin bir yağ içerir. Görünüşe göre GLA adet öncesi sancılar, egzama, diyabete bağlı olarak gelişen bir sinir hastalığı olan polinöropati romları azaltmada oldukça etkilidir. En önemlisi de, ileride kalp hastalıkları ve kanser gibi iki büyük katilin önüne geçmek için yapılan çalışmalarda umut vaat etmektedir.

 

Sarımsak (Allium Savitum)


Son derece güçlü bir antibiyotik ve antiviral bir bitki olmasının yanı sıra sarımsak, kolestrol ve yüksek tansiyonu düşürücü etkiye de sahiptir. Japonya'da hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma raporunda, sarımsağın aynı zamanda fizyolojik yaşlanmayı ve yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını yavaşlattığını bilinir.

 

Gotu kola (Centella asiatica)

 

Gotu kola, Hintliler tarafından hafızayı güçlendirmek ve yaşam süresini uzatmak için yaygın olarak kullanılır. Eğer bu bitkiyi kullanmayı düşünürseniz, bitki çayınızın içine 1-2 adet taze ya da birkaç çay kaşığı kurutulmuş gotu kola yaprağı ilave edebilirsiniz. Aynı zamanda taze yapraklarından birkaç tanesini salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

 

Boğa dikeni (Silybum marianum)


Favori karaciğer koruyucularından bir tanesi... Karaciğerin görevi, modern dünyada biteviye bir süreç haline gelen, ilaçlar ve çevre faktörleri yoluyla sürekli olarak vücudumuza saldıran toksinleri atmaktır. İçki içen, ilaç kullanan ya da kirliliğe neden olan herhangi bir madde ile çalışan herkes , bu bitkiden sonsuz yararlar sağlar.

 

Nane (Mentha piperita)


Nane, sindirim güçlüğü ve gastrointestinal rahatsızlıkların verdiği acıları yatıştırmak için birebirdir. Yalnızca bu kadar değil, nane aynı zamanda kanser, kalp hastalıkları ve yaşlılığa bağlı diğer bir çok hastalığa karşı korunmamıza yardımcı olan güçlü antioksidanlar da içerir.

 

Semizotu (Portulaca oleracea)


Özellikle antioksidanlar bakımından zengin bir kaynak olan semizotu, antioksidan vitaminler olan A,C ve E vitaminlerinin bir arada bulunduğu kaynaklar arasında, yaptığım her aramada en çok açılan penceredir. Semizotu aynı zamanda, hem güçlü bir antioksidan ve hemde bağışıklık sistemi desteği olan glutatin içerir. Glutatinden söz etmişken, güçlü bir anti-aging olan bu bileşik bakımından zengin olan bitkiler arasında; kuşkonmaz, brokoli, lahana, karnabahar, patates ve domatesi de sayabiliriz. Avakado, üzüm, portakal, şeftali ve karpuzda bu bileşiği alabileceğimiz meyveler arasında yer alırlar.

 

Kekik (Thymus vulgaris)

 

kekik de antiaging kimyasallar bakımından son derece zengin bir kaynaktır. Kekiğin çayını yaparak içebilirsiniz. Banyo küvetine atacağınız birkaç avuç kekik sırt ağrılanızıda iyi gelecektir.

 

Söğüt (Salix)

 

Bu ağacın kabukları, aspirinin asıl kaynağıdır. Söğüt kabuğundan yaptığınız çayları baş ağrısı, diş ağrısı, artrit ve benzeri ağrılı durumlarda acıyı azaltmak için kullanabilirsiniz. Söğüt aynı zamanda kalp krizi, felç ve kolon kanserine karşı da koruyucudur.

 

Papatya (Matricaria recutita)

 

Çok bilinen bu bitki de, içerdiği anti inflamatuar bileşenler nedeniyle yumuşak bir sakinleştiricidir.

 

At kuyruğu (Equisetum arvense)

 

Yaşlanmaya ve hormonal aktivitelerin gerilemesine bağlı olarak, atardamarlara ve cilde esneklik sağlayan mineral silikon seviyeleri düşer. Silikon aynı zamanda kemiklerin, kıkırdak ve bağdokuların onarılmasında da önemli olan bir rol oynar.At kuyruğu, insanlar tarafından kırık tedavilerinde, bağdoku yırtılmalarında ve bunlara benzer diğer yaralanmalarda uzun bir zamandır kullanılmakta olan, harika bir bitkisel silikon kaynağıdır. Bu bitki ilgimi çekmekle birlikte, bazı kaynaklarda bahsedildiği gibi anti-aging açısından son derece yararlı olduğuna henüz kesin olarak ikna olmadığım için, yalnızca arada bir almakla yetiniyorum. Eğer bu bitkiyi kullanmak isteseniz, bir uzmandan yardım alarak deneyebilirsiniz.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar