kategoriler

Bitkilerle Yapılan Yara Lapaları ve KompreslerBitkilerle Yapılan Yara Lapaları ve Kompresler

Yara lapasıgenellikle ıslak bir sargının içinde doğrudan yaranın ya da enfeksiyonlu bölgenin üzerine uygulanan ve üzeri bir bandajla kapatılan, doğranmış taze (ya da kuru fakat nemlendirilmiş) bitki öbeğidir.

 

Bitkisel kimyasalları mümkün olduğunca fazla oranda açığa çıkarmak için en iyi yöntem bitkiyi yumuşatmaktır.

 

Bunu, bitkiyi kaynatarak, buharda pişirerek, çiğneyerek ya da döverek yapabilirsiniz. Bundan sonra da, bitkisel malzemeyi madeni para boyutunda bir toprak haline getirip yaranın üzerine uygularsınız. Birçok herbalistin tavsiye ettiği miktar bir ölçek bitkinin, lapayı tutmayı ve uygulamayı kolaylaştırmak için unla koyulaştırılmış üç ölçek su, alkol ya da sirkeyle karıştırılması yönündedir.

 

Lapalar temel olarak uygulandıkları bölgelerde, yaranın enfeksiyon kapmasını önleyip, iyileşmesini hızlandırarak iş görürler. fakat hiç şüphesiz, cilt yoluyla nüfuz edip içsel faydalar sağlayan bileşikler de içerirler.

 

Kompresler de kaynatılarak. demlenerek, sirke ya da tentür halinde elde edilmiş bir bitkisel solüsyona batırılmış temiz bez parçalarıdır. Bunları iki şekilde kullanabilirsiniz: Bir parça yara lapasını içine koyup yaralı bölgeyi bandaj gibi sarabilirsiniz ya da kompresi doğrudan deri üzerine uygulayabilirsiniz. Bu tür kompresler pansuman olarak da bilinir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar