kategoriler

Tentürler ve SirkelerTentürler ve Sirkeler

Tentür, bitkisel malzemenin atil alkol (etanol) gibi içilebilir alkole batırılmasıdır. Alkol bitkilerdeki şifalı özleri büyük oranlarda açığa çıkartır ve tentürlerin raf ömrü kurutulmuş bitkilerden ya da bitkisel kapsüllerden çok daha uzundur. Tentürleri, şifalı bitkiler satılan yerlerden hazır olarak alabileceğiniz gibi, kolaylıkla kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

 

Tentür yapmak için, 40 dereceden 200 dereceye kadar olan alkolleri kullanabilirsiniz. Herbalistlerin çoğu, 50 cl alkole 50 gram kurutulmuş (ya da bir avuç dolusu taze) bitki konulmasını uygun görüyor. Yaptığınız bitki-alkol karışımını, arada sırada çalkalayarak bir hafta kadar bekletin. Karışımınızı bu sürenin sonunda süzün ve içindeki bitkisel kalıntıları (özellikle de çürümüş yaprak parçalarını) çıkardıktan sonra, kapağında damlalık olan bir şişenin içine doldurun. Tentürün dozu 5 damladan 50 damlaya ya da damlalığın yarısından tamamına kadar ölçülere uzanabilir. Hatta, kimi zaman çay kaşığı ya da tatlı kaşığı bile ölçü olarak kullanılabilir.

 

Tentürü hazı almanın bir avantajı, kullanılması gereken dozun çoğu zaman bunların etiketlerinde belirtilmesidir. Günümüzde alkol içermeyen bir alternatif olarak, alkol değil de gliserin kullanılarak yapılan tentürler; yani gliseritler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu formda hazırlanan tentürler, çocuklar ve alkolün her türlüsünden uzak durması gereken tedavi görmüş alkol bağımlıları için en iyi seçenektir.

 

Bitki sirkeleri de diğer bir uygun seçenektir. Bunlar da, bitkileri alkolle değil sirke ile karıştırmak sureti ile yapılır. Alkolle hazırlanan tentürlerde kullanılan 50 cl - 50 gram ölçüsü sirkelere de uygulanabilir. Bitki sirkelerini doğrudan doğruya salata sosu olarak kullanabileceğiniz gibi, çorbalarınıza ya da pişmiş sebze yemeklerine de katabilirsiniz.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar