kategoriler

Topladığımız Bitkileri Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?Topladığımız Bitkileri Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

Eğer bitkileri ileride bir gün kullanmak üzere saklamayı düşünüyorsanız, bunun en ucuz yolu onları kurutmaktır. Bu bitkileri plastik bir torbaya değil de bir kese kağıdına koyun ve kese kağıdının yüzüne bitkinin toplandığı tarihi ve bitkinin adını yazın.

 

Eğer kese kağıdını tıka basa doldurmazsanız, içindeki tüm bitkiler gerektiği şekilde kurur.

 

Kese kağıdına koyduğunuz bitkileri bir hafta sonra bir gözden geçirin. Eğer düzgün bir biçimde kurumamışlarsa kağıt gibi olmuş ve kolayca ufalanıyorlarsa bitkileri kuru, loş bir yere yaydığınız bir gazetenin ya da kuru bir tahtanın üzerine sererek üzerlerine küflerin hücum etmelerine fırsat bırakmadan kurutabilirsiniz.

 

Kurutmadaki başarınız, birçok yönden bölgenizdeki iklim şartlarına bağlıdır. Bitkiler kuru havada, özellikle de doğrudan güneş ışığı görüyorlarsa, son derece süratli bir şekilde kururlar. Nemli, özelllikle de sisli havalarda bitkilerin nemini yok etmek için fırınlamanız gerekir.

 

Kuruyan bitkileri bir kese kağıdında ya da plastik bir torbanın içinde saklayabilirsiniz. Kapaklı bir cam kavanoz da aynı işi görür. Isı, ışık ve oksijen bitkilerin etki gücünün en büyük düşmanlarıdır. Bu yüzden bitkilerinizi kiler, mahzen ya da dolap gibi her türlü ısı kaynağından uzak, serin ve karanlık yerlerde saklayın. Sakladığınız bitkilerin bulunduğu ortamdaki oksijeni en aza indirmek için, bitkileri içinde sakladığınız kabı mümkün olduğunca tıka basa doldurun ve içinden kullandıkça daha küçük kaplara aktararak sürekli sıkışık kalmalarını sağlayın.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar