kategoriler

Kendi Şifalı Bitkinizi YetiştirinKendi Şifalı Bitkinizi Yetiştirin

Öncelikle; ne yetiştirirseniz yetiştirin, bahçe işleriyle uğraşmanın tedavi edici bir yanı vardır. Ben kendi yetiştirdiğiniz şifalı bitkilerin, dükkandan satın aldıklarınızdan ya da doğadan topladıklarınızdan çok daha etkili olduklarına inanıyorum.

 

 

 

Şifalı bitkiler yetiştirmek için bir tarla hatta bir bahçe almak zorunda değilsiniz. Tüm ihtiyacınız olan şey, kazayla bir yeriniz yandığında acil yardım seti olarak kullanabileceğiniz sarısabır ağacını bir saksının içinde yetiştirebileceğiniz mutfak pencerenizin pervazıdır. (yapmanız gereken tek şey, bir yaprağını koparıp uzunlamasına keserek sarı-yeşil renkteki iç yaprağındaki jeli yanığın üzerine sürmek)

 

Buna benzer pek çok bitkiyi pencerenizin pervazında ya da arka tarafdaki verandanızda yetiştirebilirsiniz. Eğer şehirde oturuyorsanız, çatınızda, balkonunuzda ya da yangın çıkışında bir bahçe yapabilirsiniz. Yarı kurak iklimde yetişen birçok şifalı-yemeklik bitki, güneşli bir pencere pervazında da sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilir. İşte bunlardan bazıları:

 

Fesleğen: Haşere kovucu özelliği de olan bu bitki, ağız kokusu ve baş ağrısı tedavisinde kullanılır.

 

Frenk soğanı: Kuzenleri olan sarımsak, pırasa ve soğan gibi, frenk soğanının da kanserden koruyucu ve yüksek tansiyonu tedavi edici özelliği vardır.

 

Dereotu: Bu bitki de karın ağrısı ve bağırsak gazları için en etkili ilaçtır.

 

Rezene: Rezene mide rahatsızlıkları ve sindirim güçlüğüne iyi gelir.

 

Zufaotu: Çok sayıda antiviral bileşik içerir ve herpes tedavisinde oldukça etkilidir. (Şimdilerde, aynı zamanda AIDS tedavisi için de yararlı olup olmadığı inceleniyor)

 

Lavanta çiçeği: Bu harika bitkinin bazı türleri, yatıştırıcı etkisi olan ve cilt yoluyla nüfuz eden bileşiklerle yüklüdür. Gerginliğinizi güzel kokularla atmak istiyorsanız, banyo küvetinize bir avuç lavanta çiçeği atın.

 

Maydanoz: Ağız kokusunun en büyük düşmanı olan klorofilin en büyük kaynağı olarak bilinen maydanoz, erkeklerde üretkenliği arttıran çinko bakımından da oldukça zengin bir bitkidir. (Fakat restoranlarda garnitür olarak servis edilen maydanozun %90' nı çöpe gitmektedir)

 

Nane: Ferahlatıcı, sakinleştirici ve mide rahatlatıcı mentolün en büyük kaynağıdır.

 

Biberiye: Antioksidan bakımından çok zengin ve bir yemeklik baharat olan biberiyenin, alzheimeri önleyici özelliği vardır.

 

Adaçayı: Adaçayı da biberiyenin sahip olduğu birçok özelliği paylaşır.

 

Geyikotu: Avrupalılarbu bitkiyi, gazını azaltması için fasulyeye koyarlar.

 

Kekik: Antiseptik ve mide rahatlatıcı olarak kullanılan timolun en büyük kaynağı olan kekik, kalp krizine neden olan kan pıhtılaşmalarının önüne geçer.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar