kategoriler

Teşhisin Doğru Konduğundan Emin OlunTeşhisin Doğru Konduğundan Emin Olun

Hangi bitkisel ilacı kullanırsanız kullanın, ilaçtan ne tür etkiler beklemeniz gerektiği hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmenizi tavsiye ederim. Eğer beklenmedik bir etki görürseniz her ne alıyorsanız ilacı almayı kesin ve güvenilir bir uzmana danışın.

 

Buna ek olarak, bitkisel ilaç kullanan herkese şu aşağıdakileri tavsiye ederim:

 

 

Teşhisin doğru konduğundan emin olun.

Şifalı bitki tutkunları kimi zaman hastalıkları bitkisel ilaçlarla iyileştirebildikleri gibi, bu hastalıklara teşhis koyabilecekleri gibi bir düşünceye kapılırlar; fakat, teşhis koymak başlı başına bir sanattır ve en iyisi bu işi doktorlara bırakmaktır.

 

Hastalığı teşhis etmek hiç kolay iş değildir ve kimi zaman en iyi doktorlar bile bu konuda hatalar yapabilmektedir, fakat buna rağmen doktorların koydukları teşhisin doğruluk yüzdesinin, hiçbir tıbbi eğitim almamış bir kişinin yaptığı teşhisin doğruluk oranından çok daha yüksek olacağı da gerçektir. Öncelikle teşhisten emin olun, ondan sonra doktorunuzla tedavi yönteminin farmasotiklerle mi, bitkisel ilaçlarla mı yoksa bu ikisinin kombinasyonuyla mı veya bunlarla birlikte yapılacak diyet, egzersiz ve yaşama şeklinin değiştirilmesiyle mi uygulanacağını kararlaştırırsınız. Bazı doktorlar, kimi hastalıklarda ilaçlardan çok yaşam şekli değişikliği ve diyete daha sıcak bakıyorlar.

 

Yan etkilere dikkat edin.

Doğal olsun, sentetik olsun tüm ilaçların yan etkileri olduğuna kesinlikle eminim. Aktif bir bitkisel kimyasalın ya da bitki karışımlarının içeriğinde barındırdığı yüzlercesinin vücudumuzda yalnızca bir tek kimyasal tepkimeyi hedeflediğini düşünmek oldukça güçtür. Hiç şüphe yok ki bu kimyasallar vücudumuzda, hastalıkla ilgisi olmayan kimisi istenen kimisi de istenmeyen ve rahatlıklayan etki olarak adlandırabileceğimiz başka reaksiyonlara da neden olmaktadırlar. İşte bu nedenlerdendir ki, ilk kez denediğiniz bir bitkisel ilacı kullanırken kendinizi çok iyi etüt etmelisiniz.

Eğer bir bitkiye karşı beklenmedik bir tepki gösterirseniz, aldığınız dozu azaltın ya da ilacı tamamen kesin. Bedeninizin sesini dinleyin. Eğer bitkisel bir ilaç sizi rahatsız ediyorsa, onu kullanmayın.

 

Alerjik reaksiyonlara karşı tetikte olun.

İnsan bünyesi her türlü maddeye alerjik tepki verebilir. Bilinen herhangi bir alerjiniz olmasa dahi, denediğiniz yeni bir bitkiye alerjiniz olabilir. Bu yüzden dikkatli olun. Ve tekrar ediyorum bedeninizin sesini dinleyin. Eğer bünyeniz beklenmedik herhangi bir reaksiyon geliştiriyorsa, bitkiyi kullanmayı bırakıp bir doktora ya da alerji uzmanına görünün.

 

Yeni bir şifalı bitki denediğinizde, eğer otuz dakika ya da biraz daha fazla bir süre içinde solunum güçlüğü çekmeye başladığınızı hissederseniz, derhal bir ambulans çağırın. Bu alerjik reaksiyonların en ağırı olan ve eğer zamanında müdahale edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilen anafilaktik reaksiyon olabilir.

 

Şifalı bitkiler çok nadiren anafilaktik reaksiyona neden olurlar. Yeni bir şey denerken aşırı derecede evhamlı olmanız gerekmez. Yalnızca dikkatli olun ve birtakım risklerin var olduğunu bilin.

 

Etkileşimlere dikkat edin.

Farmasotikler kimi zaman bazı yiyecekler ve diğer ilaçlarla birlikte alındıklarında ters etkiler doğurabilir. Her ne kadar şifalı şifalı bitkilerle ilgili birçok kaynak bundan bahsetmeyi ihmal ediyor olsa da, bu durum bitkisel ilaçlar içinde aynen geçerlidir. Birden daha fazla ilaç, şifalı bitki ya da bunların kombinasyonlarını kullandığınız zaman, birbiriyle olan etkileşimlerine özellikle dikkat edin. Kötü ilaç etkileşimlerinin ortaya çıkması her zaman olasıdır.Eğer böyle bir etkileşimden şüphelenirseniz, doktorunuzla ya da eczacınızla temasa geçin.

 

Özellikle dikkat etmeniz gereken kötü etkileşimlerden bir tanesi de monoamine oxidase (MAO) inhibitörüdür ve dolayısıyla, eğer bu otu kullanacaksınız aynı yasaklar bu bitki içinde geçerlidir.Eğer sarı kantaron otunu düzenli olrak kullanıyorsanız, bununla etkileşen yiyecekleri öğrenmek için doktorunuza ve eczacınıza danışın.

 

İletişim hatlarını açık tutun.

Birçok insan doktorlarının ve herbalistlerinin verdikleri öğütleri tutar. Doktor uykusuzluk için uyku hapı verdiği, herbalist ise yatmadan önce yatıştırıcı aromaterapik yağların karşımıyla hazırlanmış ılık bir banyo önerdiği sürece bunun bir sakıncası yoktur.

 

Birçok sağlık görevlisi aynı anda işe karışınca, herşey berbat olabilir. Diyelim ki, doktorunuz depresyonunuz için size MAO inhibitörü olan sarı kantaron otunu tavsiye etti. Bunların her ikisini de alırsanız bittiniz demektir. Ya da diyelim ki, doktorunuz kalp krizi riskinden korunmanız için her gün yarım aspirin almanızı önerdi. Aynı şekilde herbalistiniz de her gün bir fincan keklik üzümü çayı ya da söğüt kabuğu çayı içmenizi önerdi. Her iki çay da bünyesinde aspirinin bitkisel eş değerini barındırır ve eğer bunların ihtiyacınız olandan fazlasını alırsanız, bu defa da kanınız pıhtılaşmyacağı için bittiniz demektir.

 

Aşırılık sorunundan kaçınmak için, doktorunuzu da, herbalistinizi de kullandığınız her türlü ilaç ve ne kadar alışılmamış şeyler olursa olsun, aldığınız her türlü gıda hakkında bilgilendirin.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar