kategoriler

Hamilelikte Kullanılmaması Gereken BitkilerHamilelikte Kullanılmaması Gereken Bitkiler

Genel kural olarak, hamilelik süresince kadın doğum doktorunuza danışmadan bitkisel ilaçlarda kullanmamalısınız.

 

Bunun için oldukça geçerli bir neden vardır ki, o da birçok bitkinin düşük riskini arttırmasıdır. Kadınlara yönelik bitkisel ilaçlar kitabı yazarı The Roots of Healling'in yazarı Maineli herbalist Deb Soule hamile kadınlara diken üzümü kökü kabuğu, alıç kabuğu, krizantem, ardıç üzümü, misk otu, yaban fesleğeni,sedefotu, sinameki, kara pelin, solucanotu, ve pelinotu gibi bitkilerden uzak durmalarını tavsiye ediyor.

 

Bu tavsiyeye tamamen katılmakla birlikte, birkaç ilavede ben yapmak istiyorum: Hamile kadınlar yukarıdakilere ek olarak plesenk armudu, Frenk maydanozu, Çin melekotu, köpek elması, ve dağ nanesi gibi bitkilerden de uzak durmalılar. Son zamanlarda eşek otu ve sarı kantaron otu ile ilgili olarak da bazı uyarılar yapıldığını görüyorum, fakat bu uyarıların altında yatan mantığı pek fazla anladığımı söyleyemeceğim.

 

Bunlarla birlikte kerevizi ve maydanozu da aşırı miktarlarda tüketmemek iyi olur.Bu sağlıklı sebzeleri az miktarda tüketmenin hiçbir zararı olmaz, fakat aşırıya kaçmanın sorun çıkaracağı son derece akla yakındır.

 

Hamile hanımlar günlük kafein tüketimlerini de sınırlamalıdırlar. Bir araştırmanın sonucuna göre, araştırmacının dediği gibi; "hamilelikte alınan kafein miktarı ile düşük arasındaki kutsal ittifakı" net bir şekilde ortaya koymaktadır.Her gün alınan 163 mg. gibi bir ila iki fincan kahveden alınan küçük bir miktar kafein, düşük riskini ikiye katlamaktadır.

 

Buna ek olarak, şimdi bahsedeceklerim de hamilelik döneminde kaçınmanız gereken davranışlardır: Sigara içmeyin, alkol kullanmayın ve tekrar ediyorum, kadın doğum doktorunuzun verdikleri dışında, reçetesiz alınabilenler de dahil olmak üzere, hiçbir şekilde ilaç kullanmayın.

 

DR. James A. Duke

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar