kategoriler

Şifalı Bitkiler AlemiŞifalı Bitkiler Alemi


Kimyasal olarak birbirinden farklı 300.000'in üzerinde bitki olması rağmen, bunların ancak %10'dan daha az bir bölümünün medikal ve toksik bileşenleri incelenmiştir. İşini gerçekten iyi bilen bir herbalist, 1000 ila 2000 türü bilebilir. Daha fazlasını bilen çok nadiren çok nadiren çıkar.

 

Bu da, deneyimli herbalistlerde deneyimsizler gibi hata yapabilirler demektir. Çok değil bundan kısa bir süre önce, yabani ginseng kökleri keşfettiğim için son derece heyecanlanmıştım.

Bulduğum bitkileri daha yakından inceleyip bunların Virjinya asması olduğunu anlayınca nasıl üzülmüştüm anlatamam.

Şüphesiz arasıra hata yapanlar süphesiz herbalistler değil. Doktorlar ve eczacılarda en az herbalistler kadar hata yapıyorlar ve ben şahsen, bilgi sahibi bir herbaliste danıştığım zaman kendimi birçok doktorun karşısında hissettiğimden çok daha güvende hissediyorum. Farmasotiklerin tehlikeleri ile ilgili olarak, etiketlerini ya da prospektüslerini dikkatle okumanızı öneririm.Paketlenmiş olarak satılan bitkisel ürünlere gelince; özellikle kimyasal standartlara uygun olanlar, genellikle bunların üzerindeki etiketlere güvenebilirsiniz, fakat standartlara uysalar bile, farmasotiklerde olduğu gibi, bunlarda da hala daha küçük de olsa bir yanılma payı mevcuttur.

DR. James A. Duke

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar