kategoriler

Zatürre Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?Zatürre Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatürre nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Zatürre bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Yüksek ateş, öksürük ve balgam belirtileridir. Küçük yaşlardaki çocuklarda ve yaşlılarda şiddetli olarak ölüme yol açabilir. Bu bakterilerin kanda var olması ve vücuda yayılması sonucunda ciddi rahatsızlıklarda görülebilir. Bunların başında menenjit rahatsızlığı gelmektedir. Belirtiler aniden ortaya çıkabilir ya da uzun süren bir zaman sonucunda da görülebilir. Zatürre hastalarında ateş 39-40 dereceye kadar yükselebilir. Ateşin yükselmesi şiddetli titremeden sonra olabilir. Hastanın rengi soluk ve sıklıkla hırıltılı öksürüyor olabilir. Hastalarda yorgunluk, halsizlik ve vücut direncinde zayıflık görülür. Dudaklarda morluk ve dilde kuruluk görülebilir. Yaşlılarda zatürre nedeni ile vücut ısısı düşebilir. Bunun sonucunda şoka girilebilir.

Zatürre hastalarında çok fazla su içme isteği olmasının yanında idrar miktarında azalma görülür. Boğaz ve kaslarda ağrı olur. Nefes alıp verilirken sırta batma şeklinde bir ağrı hissedilebilir. Çok şiddetli ve ilerleyen durumlarda koma hali görülür. Zatürre ölümlere yol açabilen riskli bir hastalık olması nedeni ile hastalığın tedavisi kadar hastalık öncesi korunmada önemlidir. Bunun için hasta olmadan zatürre aşısı yaptırmak gerekir. Yapılan aşı sayesinde hastalığa karşı bağışıklık kazanılır. 5-6 yıl sonra tekrardan aşı yaptırmak gerekir.

Zatürre tedavisinde bitkisel olarak 4-6 diş sarımsak ve yarım soğan küçük halde doğranarak buna 250 gr su ve 2 çay kaşığı da bal eklenir. Yemek yemeden 30 dakika önce bu karışım karıştırıcı da iyice çırpılarak içilir. Bu karışım solunum yollarının açılmasına yardımcı olur.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar