kategoriler

Ereksiyon Sorunlarına Karşı Bitkiler (Bölüm-2)Ereksiyon Sorunlarına Karşı Bitkiler (Bölüm-2)

Anason (Pimpinella anisum):

Anason bazı östrojenik bileşikler içerir ve bu nedenle de, ereksiyon sorunuyla pek de ilgisi yokmuş gi­bi gelebilir. Östrojen kadınlık hormonudur ve bazı bitkiler vücutu östrojen hormonu gibi iş gören maddeler içerirler. Bu maddelere öst­rojenik denmesinin nedeni budur. Östrojenik bitkiler kullanan kimi kişilerin, bitkilerin aynı zamanda androjenik (erkek cinsellik hormonu) etkisi de gösterdiğini bildirmişlerdir. Anason erkeklerde libidoyu artırmasıyla ün yapmıştır.

Anasonu denemeye değer. Zaten bü yüzden Erektör Çay adını verdiğim içeceğin ana malzemelerinden bir tanesini oluşturuyor. Çayın tarifi şöyle: Bir ya da iki tutam anason, kakule, zen­cefil ve ginsengi karıştırıp meyan köküyle tatlandırın.

Kakule (Elettaria cardamomum):

Bu bitki en azından iki androjenik bileşik içermektedir. Arap kültürleri bu bitkiyi yüzyıllar boyu afrodizvak olarak kullanmışlardır. Bu yüzden Arap kahvehanelerinde kahvenin içine bir parça kakule karıştırırlar. Kakulenin afrodizyak ola­rak kazandığı şöhreti nasıl açıklayabiliriz? Veri tabanımda kakule en nemli sineol kaynağı olduğu görülüyor. Sineol bir merkezi sinir siste­mi uyarıcısıdır ve insanlar her türlü uyarıcının seksüel uyarıcı olduğu gibi bir düşünce biçimine sahiptir. Sanırım çayınıza ya da kahvenize bir parça kakule eklemenin bir zararı olmaz. Ayrıca bu bitkinin çok da hoş bir tadı vardır.

Tarçın (Cinnamomum):

Chicago Koku ve Tat Araştırma Merke­zi Müdürü Dr. Alan Hirsch, tıp öğrencileriyle yaptığı bir deneyde, öğrencilerin çeşitli kokulara verdikleri tepkiyi ölçmek için penislerine ölçüm cihazları bağlamıştır. Tarçınlı sıcak bir kurabiye koklatıldığında, penise çok daha fazla kan gittiğini gözlemiş ve bundan dolayı tar­çının ereksiyona en güçlü yardımcı olduğunu ileri sürmüştür. Balkabaklı çörek (balkabağı artı muskat) ve lavanta karışımı bir koku da aynı şekilde penis kan dolaşımını artırmıştır. Bu sözünü ettiklerimiz geçerli bi­limsel araştırmalar. Peki tüm bu araştırmaların yaran ne? Eğer bir erkeğin kalbine giden yol midesinden geçiyorsa ve siz de onu bir yer­e çekmek istiyorsanız neden bir parça tarçınlı kurabiye ya da balkabaklı çörek vermeyesiniz ki?

Zencefil (Zingiber officinale)

American Journal of Chinese Medicine dergisinde yayınlanan “Arap Usulü İlaçlarda Kullanılan Bitkisel Afrodizyaklar Üzerine Bir Araştırma” adlı makalede, bazı Suudi bilim adamlarının zencefil özütünün sperm sayısını ve hareketliliğini önemli ölçüde artırdığı görüşlerine yer verilmiştir. Kakulenin yakın akrabası olan zencefilin gerçekten de hoş bir tadı vardır ve muhtemelen güçlü bir ereksiyon sağlamaya yardımcı olacak kadar cinsel haz da veriyor­dun hiçbir garantileri olmamasına rağmen, folklorik tıbbi geleneklere büyük saygı duyuyorum.

Ginseng (Panax):

Amerikan ginsengi (P. quinquefolius) büyük ihtimalle Kuzey Amerika’daki en ün­lü ve muhtemelen gereğinden faz­la abartılan- afrodizyağıdır. Her ne '"kadar ginseng yiyen" hayvanlarda  cinsel aktivitenin yükseldiği görülmüşse de, ben bu bitkinin herhangi birisinin ateşini yakacağından çok da emin değilim.

Buna rağmen Amerikan, Asya ve Sibirya ginsengi gibi çeşitli türlerini yetiştiriyorum. Pahalı oldukları için bu aralar bu bitkileri pek kullanmıyorum.

Azar azar alarak yaşlılık günlerimde, Çinlilerin ginsengin yaşlı bir adamı ye­niden bir delikanlıya çevirir sözlerinin ne kadar gerçek olduğunu anlamak için bazı şeyler hazırlayıp bir kenara koyuyorum. Bu arada, Amerika her yıl yaklaşık olarak 100 milyon dolarlık ginseng ihraç ediyor. Bu ihracatın ço­ğunu da Amerikan ginsengine büyük inanç duyan ve onu bir bitkisel genç­lik pınarı olarak addeden Asya ülkelerine yapıyor.

Muira puama (Ptychopetalum):

Dr. Melvin Werbach ve Dr. Michael Murray’a göre bu az bilinen Amazon ağacının, “libidoyu artırabi­leceğini ve sertleşme sorunlarını tedavi edebileceğini” gösteren bir araştırma var. İkili sözünü ettikleri bu araştırmayı, birlikte yazdıkları “Botanical Influences on Illness”adlı kitaplarına almışlar. İki hafta boyunca her cin 1 ila 2, 5 gr. muira puama özütü alan ereksiyon sorunlu 262 erkeğin %51’inin durumunda gözle görülür düzelmeler olduğu gözlemlenmiştir.

Yulaf (Avena sativa):

Yabani yulafla beslenen aygırların daha canlı ve daha şehvet düşkünü olduğu varsaydır. Yapılan bazı araştırmalar, yulafın insan türünün erkeklerinde de cinsel uyarıcı etkisi gösterdiğini işaret etmektedir. Herbalist Kathi Keville erkeklere önerdiği bir çayda yulaf kullanıyor: Yabani yulaf, ginko yaprağı, yohimbe kabuğu ginseng kökü ve damiana yapraklarının her birinden 15’er gram katıştırın. Ben de aynı tarifi tavsiye ederim fakat daha önce belirttiğim edenlerden dolayı yohimbe kabuğunu tariften çıkartmak şartıyla Eğer yohimbeden de faydalanmak istiyorum derseniz, yohimbe kabuğu kullanmak yerine doktorunuzdan size yohimbine yazmasını isteyebilirsiniz). Bu karışımı yarım ya da bir litre kaynar suya atıp bekletin. Kaynadıktan sonra da için.

Kübra ağacı (Aspidosperma quebracho-blanco):

Amerikan Gıda İlaç Dairesi’nin “genel olarak güvenli” bitkiler listesine aldığı bu  iki Güney Amerika’da erkekleri için afrodizyak olarak addedilir, ereksiyon sağlayıcı bir bileşik olan yohimbine içerdiği kanıtlanmış olan bu bitkiye, daha önce de bahsettiğim nedenlerden dolayı pek sı­cak bakmıyorum. Eğer ille de kullanmak isterseniz, yaklaşık beş çay kısığı bitki kabuğunu 250 ml. kaynar suya karıştırıp meyan köküyle tatlandırarak hazırlayacağınız çayı içebilirsiniz. Ancak, eğer yüksek tansiyonunuz varsa ya da baş dönmesi gibi herhangi bir yan etki görürseniz kullanmayı bırakın.

Kurt kirazı (Lycium chínese):

Kurt kirazı yaşlı bir adamın vücudundan genç bir kurt çıkarabilir mi? Yapılan bir araştırmada, günde 50 gr. Kurt kirazı verilen 59 yaşının üzerindeki erkeklerde, testosteron seviyesinin ha­tırı sayılır derecede yükseldiği görülmüştür. Çinliler kurt kirazının anti- aging özellikleri olduğunu bu yüzden söylüyorlar sanınm.

Ashwaganda (Withania somnífera):

Ayuryedik tıp -geleneksel Hint hekimliği  uygulayıcıları, bu bitkiye erkek libidosu için ginsenge Hintçe bir karşılık gözüyle bakıyorlar. İddia ettiklerine göre, astra­ganda kısırlığı ve iktidarsızlığı tedavi edebiliyor. Bu alışılmadık bitki her gün kullanmanızı öneremem. 250 ml. kaynar suya beş çay kaşığı kurutulmuş ashwaganda ile hazırlayacağınız çaydan, günde bir ya da iki fincan içmeniz yeterli olacaktır.

Yabani ebegümeci (Sida cordifolia):

Halk arasmda ereksiyonu güç­lendirmesiyle ün salmış bir başka uyarıcı bitki daha. Bu bitkinin içerdiği uyarıcı bileşik, efedrindir. Yabani ebegümeci bir milyonda 850 efedrir içerir ki, bu da iktidarsızlık için neden kullanıldığını açıklamaya yetere­dir. Efedrin de tıpkı kafein gibi bağımlılık yapabilir.

Guarana (Paullinia cupana):

Brezilyalılar afrodizyak olarak nitele­dikleri guarananın çayını ve guaranadan hazırlanmış alkolsüz içecekle­ri litrelerce tüketiyorlar. Bu bitkinin afrodizyak olarak addedilmesinin nedeni, içerdiği makul miktarda kafeindir. Tabii geleneksel olarak her türlü uyarıcı, sonunda gelip cinsel uyarıcı halini alıyor. Eğer hoşunuza giderse 250 ml. kaynar suya birkaç çay kaşığı guarana karıştırıp için ve ne kadar şehvetli olduğunuzu görün.

Cüce palmiye (Serenoa repens):

Bu küçük palmiye ağacının, büyü­yen prostat bezini küçülttüğü kanıtlanmıştır. 100 yıl önce, bu cüce ağaç aynı zamanda iktidarsızlığın ve libido eksikliğinin ilacı olarak kullanılıyordu. Cüce palmiyenin en önemli etkisi prostat bezini küçülterek yaşlı erkeklerde idrara çıkmayı rahatlatmasıdır. Prostatın büyütmesi cinsel fonksiyonları engellemez, fakat bu durumun tedavi edilmesi er­keğin cinsel teçhizatının sağlıklı olduğunu hissetmesini sağlar. Bu da ereksiyona yardımcı olabilen bir faktördür.

Çeşitli bitkisel yağlar:

Ereksiyon sorunları için, aromaterapistler genelde birkaç damla adaçayı, yasemin ve gülyağını bitkisel bir yağır içinde karıştırarak elde ettikleri karışımla vücut masajı yapılmasın, öneriyorlar. Ben şahsen masajı, bitkisel yağlar olmasa dahi, dünyanın, en harika afrodizyağı olarak görüyorum.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar