kategoriler

Endometriyoza İçin BitkilerEndometriyoza İçin Bitkiler

Endometriyoza Karşı Şifalı bitkiler

Eğer endometriyozden muzdaripseniz, uzmanlar alkol, kafein tam yağlı süt ürünleri, yumurta, kızartma, kırmızı et, tuz ve şekerden uzak durmanızı tavsiye ediyorlar. Beslenme alışkanlıklarında yapılacak bu tür değişikliklerin faydası olacağına yemin edemem, fakat endometriyözünüz yoksa bile, yukarıdaki maddelerden uzak durmanızın sonsuz yararları olduğu da son derece açık. Her ne kadar herhangi bir bitkisel alternatifin endometriyozu tedavi edeceğine dair garanti veremesem de, aşağıda sözünü edeceğim bitkilerden bir tanesinin yarar, olacağına eminim. Hepsi de son derece güvenlidir ve kesinlikle dene meye değer.

Soya fasulyesi (Glycine max)

Doğal şifa camiasındaki sayısı; kimse, soya fasulyesinin, endo­metriyoz ve meme kanseri gibi östrojen bağlantılı diğer hastalık­ların tedavisinde, soya ürünleri­nin yararlı olduğu konusunda hemfikir. Soya taraftarları hara­retle soya fasulyesini övüyorlar, çünkü soya fasulyesi içeriğinde, genistein ve daidzein adlı östro­jen benzeri iki bitkisel bileşik barındırmaktadır. Bu fito östrojen­lerin her ikisi de, östrojenin kan­da dolaşan zararlı formlarının vü­cuda fazla miktarlarda alınmasını engeller. Bu ikili östrojen resep­tör bölgelerine tutunarak, daha fazla zararlı östrojenin buralara tutunmasını engellerler. En önemlisi de, bu bileşikler vücudun östrojenin kimyasal taklitleri tarafından kirlenmesine mani olurlar.

Soya taraftarları haksız değiller. Soya, genistein ve daidzein bakı­mından zengindir. Fakat diğer fasulye türlerinin birçoğu da en az soya kadar genistein ve daidzein zenginidir. Sanıyorum yakın bir gelecek­te, soyanın eşsiz bir genistein kaynağı olduğunu iddia eden bilim in­sanları, bu fikirlerini değiştirecekler. Hatta yakın bir gelecekte fasulye filizleri çok daha önemli bir hale gelecek. Fasulye filiz halindeyken, içerdiği genistein (ve total fito östrojen) en yüksek seviyededir. Eğer filizlerde (evde yetiştirilen birçok bitkinin filizinde olduğu gibi) man­tar varsa, içeriğindeki genistein yüz kat daha fazlalaşır.

Benekli fasulye de neredeyse soya fasulyesi kadar genistein ve iaidzein içerir. Keza, soya kadar daidzein içermeyen bazı fasulye tür­lerinin, soyadan daha fazla genistein içerdikleri düşünülmektedir. Bu türler arasında kırık yeşil bezelye, Lima fasulyesi, anasazi fasulyesi, barbunya fasulyesi ve mercimeği sayabiliriz. Börülce, mung fasulyesi, adzuki fasulyesi ve bakla da genistein bakımından zengin kaynaklar­ım Kepekli fasulye üzerinde yaptığımız araştırmalar, bu türün soya­dan 50 kat daha fazla genistein içerdiğini göstermiştir.

Eğer endometriyoz hastasıysanız, her tür fasulyeden sık sık ve bolca yemenizi tavsiye ederim. Bunun yanında salatalarınızda bolca fasulye filizi kullanın ve bolca fasulye çorbası içmeye gayret edin.

Keten tohumu (Linum usitatissimum)

Keten tohumu yüksek randa, endometriyal kanseri (ve belki meme kanserini de) kontrol altına almaya yardımcı olan, lignan adlı bir bileşik içerir. Endometriyoz ve endometriyal kanser farklı hastalıklardır. Her ikisinde de endometriyal dokular kontrolsüz büyüdükleri için, endometriyozden karanmak ve tedavi etmek için keten tohumu kullanmanızı öneri­min. Keten tohumu özellikle vejetaryen olmayanlar için çok yararlı­dır, çünkü et yiyenlerde lignanlar baskı altına alınırken, vejetaryen-lerin kan ve idrarlarındaki lignan seviyesi çok yüksektir. Bu nedenle, eğer etsiz yemek yiyemem diyorsanız, lignanları baskı altında tutan bu etkiyi ortadan kaldırmak için, ekstradan lignan takviyesine ihtiya­tınız var demektir.

Yer fıstığı (Ârachis hypogaea)

Yer fıstığını çok sevdiğim içir, hemen hemen her gün yerim ve yer fıstığının sağlığa yararlarını orta­ya çıkaran araştırmaları da dikkatlice izlerim. Yer fıstığını analiz eder­seniz, soya fasulyesi ve diğer fasulyelerin içerdikleri yararlı bileşikler­den birçoğunun, yer fıstığında da bulunduğunu görürsünüz. Eğer şifa­lı potansiyelleri aynı olan iki ayrı gıda seçeneğiniz varsa, beğendiğiniz: yemek sizin için çok daha yararlı olacaktır. İmmunologların söylediği­ni göre, keyif aldığınız yiyecekler bağışıklık sistemine daha yararlı olu­yormuş.

İspanyol yer fıstığını tercih ederseniz, çok daha kazançlısınız. İs­panyol yer fıstığını saran kağıt inceliğindeki kımızı renkli zar, son derece zengin bir oligomerik prosiyanidin kaynağıdır. Oligomerik  prosiyanidinler hormonlara bağlı olarak gelişen kanser türlerini ve muhtemelen endometriyozu da kontrol altına almakta yardımcı olan bileşiklerdir.

Kaba yonca (Medicago sativa)

Kaba yonca filizleri yüksek oranda fito östrojen içerir. Bu yüzden salatalarınızda bolca kullanmanızı öne­ririm. Endometriyoz semptomlarını tedavi etmese bile, en azından ye­şil sebzelerdir ve ne kadar çok yeşil sebze tüketirseniz, kanser riskiniz de aynı oranda azalır. Bununla birlikte, eğer deri kanseriniz varsa ya da ailenizde böyle bir hastalık öyküsü varsa, kaba yoncadan uzak du­run. Zira bazı vakalarda, kaba yoncanın deri kanserin tetiklediğini dair kanıtlar vardır.

Eşekotu (Oenothera biennis)

Bence eşekotu yağı endomeriyozdansa, adet öncesi semptomlarda çok daha yararlıdır. Güvendiğim do­ğal ilaç rehberleri, endometriyoz tedavisinde eşekotundan, en az soya fasulyesi ve keten tohumu kadar bahsediyorlar. Eşekotu yağı gamma- linoleik asit ve triptofan içerir. Bu iki kimyasal da kadınların genel sağ­lığı üzerinde olumlu bir katkı sağlamaktadır.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar