kategoriler

Endometriyoz HastalığıEndometriyoz Hastalığı

Endometriyoz

Endometriyoz, rahim cidarındaki dokulara benzer dokuların rah­im dışında, alt karın boşluğunun değişik yerlerinde oluşmasıdır. Bu dokular adet dönemlerindeki kanamalarla birleşerek şişer ve kanar, endometriyoz sancılara, baş ağrısına, şiddetli adet kanamalarına, cin­sel birleşme esnasında ağrılara ve kimi durumlarda da kısırlığa neden olabilir.

Endometriyozun yaygınlığı ile ilgili değişik tahminler ortaya atıl­maktadır, fakat konunun uzmanı olan birçok kişi, kadınların % 2 ila %5 inin bu dertten muzdarip olduğunu ileri sürmektedir. Hastalık çoğunlukla 25 ila 40 yaşları arasında görülmektedir.

Bildiğim kadarıyla ne doktorlar ne de doğal şifa uzmanları, endometriyozun tedavisinde tam anlamıyla başarılı olabilmişlerdir. Doktorlar Endometriyoz vakalarında genellikle sentetik östrojen hormonu, genel­likle doğum kontrol hapları, önerirken, doğal şifa uzmanlan östrojen hormonunun benzeri olan bitkisel hormonlar (fito östrojen) içeren bitkiler ve gıdaları tercih etmektedirler. Fito östrojenler, vücudun kendi ürettiği östrojen hormonu kadar güçlü değillerdir. Aslını isterseniz, fito östrojenler vücudun östrojen reseptörü olan bölgeleri bloke ederler ve böylelikle kadınların kendi hormonlarının etkisini azaltırlar.

Endometriyoza neden olan faktörlerle ilgili değişik teoriler öne sürülmektedir. Bazı kaynaklara göre kanıtlar, hastalığı bazı böcek ilaçları gibi östrojen benzeri çevresel kirlilik faktörlerinin, bağışıklık sistemine verdiği hasara bağlamaktadır. Bağışıklık sistemini baskı altına alan diğer ilaçlar ve toksinler de aynı derecede şüpheli konumunda­dırlar. Bazı uzmanlar bunlara ek olarak, kullanılan gebelik önleyici ra­him içi araçlar ve tamponların da endometriyoz gelişiminde rol oyna­ma ihtimali olduğuna dikkat çekmektedirler.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar