kategoriler

Amfizem İçin BitkilerAmfizem İçin Bitkiler

Amfizem, kronik bronşit ve KOAH’la başa çıkmanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Amfizem bir kere oluştuktan sonra geri dön yoktur. Buna rağmen akciğerin geriye kalan fonksiyonları, solunum yollarına zarar verecek şeylerden uzak durarak ve oksijen desteği sağlanarak üst seviyelere çıkarılabilir. Bunlara ek olarak, balgamı akciğererden söküp atabilecek ya da zayıflatabilecek özelliklere sahip bitkiler de büyük yarar sağlar.

Sığır kuyruğu (Verbascum thapsus)

“The Scientifıc Validation of Herbal Medicine and Herbal Tonie 'Thérapies’ adlı kitabın yazan bitki­sel farmakolog Dr. Daniel Mowrey, sığır kuyruğunun, amfizem de dahil olmak üzere, solunum yolu hastalıklarım tedavi etmedeki yararlarım saya saya bitiremiyor. Sığır kuyruğu yumuşatıcı etkilere sahip olan mucilage bakımından zengin bir kaynaktır. biber ve meyan kökü karışımı öneriyor.

Acı kırmızıbiber (Capsicum)

İngiliz doktor Irwin Ziment, amfizemli hastalarını her gün bir öğünlerini acı ve baharatlı yiyeceklere ayırmaları ya da içine 10-20 damla acı biber sosu yarıştırılmış bir bardak su içme­leri için teşvik ediyor. Bunu ıs­rarla söylemesinin iki nedeni var. Birincisi acı kırmızıbiber, ak­ciğer dokularında oluşabilecek zararları henüz hücresel aşama­dayken önleyen antioksidanlar bakımından son derece zengin bir kaynaktır. İkincisi ise solunum yolunda biriken balgamı in­celtir ve solunum yolundan dışa­rıya atılmasını sağlar.

Kırmızıbiber, ekspektoran özelliği olan tek baharatlı bitki değildir, antik çağlarda, solunum yollarını tıkayan balgamın sökülmesi için sarımsak, soğan, zencefil, hardalotu ve yaban turpu kullanılırdı.

Camu-camu (Myrciaria dubia) ve C vitamini açısından zengin diğer bitkiler

Yapılan çok sayıda araştırma, C vitamininin balgam incel­tici ve her çeşit solunum hastalığım tedavi edici özelliği olduğunu orta­ya koymuştur. Dünyanın en zengin C vitamini deposu olan bu Amazon meyvesi hakkında birkaç şey de ben eklemek istiyorum. Kuru ağırlığı göz önüne alındığında, camu-camunun yaklaşık % 4’ü C vitaminidir. Bu size küçük bir oran gibi gelebilir. Bu oran limonda yalnızca % 0. 56’dır ve C vitamini açısından zengin diğer hiçbir meyve ya da sebze camu-camunun yanma bile yaklaşamaz.

Bu arada, camu-camunun bulunabilen bir meyve olmadığınıda söylemeliyiz. Mahallenizdeki manav tezgahına camu-camu koyuncaya kadar, bol bol turunçgil, biber, guava, suteresi ve C vitamini oran yüksek diğer meyve ve sebzeleri tüketin. Kuşburnu da zengin bir C vitamini kaynağıdır.

Kakule (Elettatia cardamomum)

Bu bitki güçlü bir ekspektoran bileşik olan sineol bakımından son derece zengindir.

Okaliptüs (Eucalyptus globulus)

Okaliptüs yağı sineol açısından en zengin kaynaktır. Güçlü bir ekspektoran etkisi olan bu bitki, birçok boğaz pastili ile göğüs merheminin ana maddesidir. Teneffüs edildiğinde, okaliptüs burundaki tıkanmış alıcıları uyararak solunumun rahatlamasını sağlar ancak dekonjestan etkisi olduğu kanıtlanmış değildir. Bununla birlikte yapılan bazı araştırmalar, yutulduğunda sineolun hem ekspektoran hem de dekonjestan etkisi gösterdiğini ortaya koymuştur..

Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra)

Meyan kökü, içeriğinde dokuz ekspektoran, on tane de antioksidan bileşik barındırır. Meyan kökü ve özütleri her ne kadar makul ölçülerde günde bir ila üç fincan çay alındığında bir zararı yoksa da, uzun süreli kullanımlarda - da aşırı dozlarda alınması halinde baş ağrısı, uyuşukluk hissi, sodyum ve su tutulması, aşırı potasyum kaybı ve yüksek tansiyona neden olabilir.

Nane (Mentha piperita)

Nanenin bileşiminde dokuz değişik ekspektoran madde vardır. Buna ek olarak, temel aktif maddesi olan mentolün, balgam yumuşatıcı özelliği olduğu bildirilmiştir. Naneyi çayını yaparak, tentür ya da kapsül şeklinde alabilirsiniz. Yağını kesinlik yutmayın çünkü nane yağı sadece haricen kullanılır.

Loğusa otu (Polygala senega)

E komisyonu, bir-iki çay kaşığı lo­ğusa otu tentürünün ekspektoran olarak kullanılabileceğini onaylamıştır. Dr. Norman Bisset’e göre, bu bitki amfizem ve bronşit tedavi sinde son derece yararlıdır.

Fesleğen (Ocimum basilicum)

Her ne kadar ekspektoran olarak yaygın bir şekilde kullanılmasa da, fesleğen bu amaca hizmet eden altı çeşit kimyasal bileşik içerir. Sarımsak ve taze fesleğenle hazırlanan pesto, son derece lezzetli bir makarna sosu olduğu kadar, her iki bitkiden de gerekli olan dozları almanızı da sağlar.

Andızotu (Inula helenium)

“The Herbal Handbook” adlı kitabın yazarı İngiliz herbalist David Hoffmann, bu bitkinin ekspektoran ve akciğeri koruyucu özellikleri olduğunu belirtmektedir. Kurutulmuş andızotundan bir ya da iki çay kaşığı kadarını 250 ml. kaynar suya ka­rıştırarak yararlı bir çay hazırlayabilir, bu çayı günde iki fincana kadar içebilirsiniz. Andızotunun acı bir tadı vardır. Bu yüzden içine limon meyan kökü ya da bal karıştırarak tatlandırabilir ya da bu bölümde acı geçen diğer bitkilerle karıştırarak kullanabilirsiniz.

Yabani mercanköşk (Oıiganum vulgare)

Yabani mercanköşk, ekspektoran özellikleri olan altı çeşit kimyasal içerir. Tıpkı fesleğen gibi yabani mercanköşkün de ekspektoran olarak yaygın bir kullanım yok­tur, fakat yine tıpkı fesleğen gibi yabani mercanköşk de mutfaklardan eksik edilmemesi gereken harika bir baharattır.

Çay (Camellia sinensis)

Çaylardan söz etmişken, bildiğimiz siyak, ya da yeşil çayın da altı çeşit ekspektoran maddenin yanı sıra, akciğer­lerdeki balgam birikintisini söktüren teofilin adlı bir kimyasal içerdiği­ni de söylemeden geçmeyelim. Çay aynı zamanda, anti depresan özel­liği olan kafein içerir. Anti depresan özelliğinin yanı sıra, uyarıcı özel­liği ile de kafein, amfizem hastalarının kendilerini daha rahat hisset­melerine yardımcı olur.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar