kategoriler

AmfizemAmfizem

Soluğunuzu Kesen Hastalık

Amfizem yavaş yavaş boğulmaktır. Akciğerdeki küçük hava kese­cikleri (alveoller) zarar görerek, kandaki karbondioksiti alıp oksijen transfer etme yeteneklerini kaybederler. Bunun sonucu olarak da ak­ciğer fonksiyonları yetersiz kalır. Amfizemin en belirgin semptomlarından bir tanesi, hastalık ilerledikçe daha da şiddetlenen nefes darlığıdır. Devamlı olarak nefes almaya çalışmaktan, göğüs kafesi bir fıçı şeklini alır. Hastalığın ileri aşamalarında hasta oksijen desteğine ihti­yaç duymaya başlar ve en ufak bir fiziksel aktiviteye dahi gerçekleştiremez hale gelir. Bu durumun tedavisi pek mümkün değildir ve çoğunlukla da ölümle sonuçlanır.

Amfizemin sonucu kronik solunum yetmezliğidir. Uzun süre ha vasi kirli ortamlarda bulunmak, kimyasal madde buharları solumak gibi durumlar da amfizem oluşumunda rol oynasa da, hemen hemen en önemli neden sigaradır.

Sigara, aynı zamanda amfizemin yakın akrabası olan kronik bronşit vakalarının büyük çoğunluğunun da nedenidir. Kronik bronşit solunum yollarındaki küçük kirpikçikler (silialar) balgamı dışarıya atma yeteneklerini kaybederler. Temizlenemeyen balgam gittikçe yoğunlaşır ve yapışkan bir hal alarak üst üste yığılmaya başlar ve anfizemi daha da azdıran solunum yolları tahribatlarına yol açar. Amfizem ve kronik bronşit kombinasyonu, Kronik Obstrüktif Akciğer Has (KOAH) olarak bilinir.

 

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar