kategoriler

Amber (kehribar) TaşıAmber (kehribar) Taşı

Kimyasal Bileşim:C12h200 + Süksinik Asit
Renk: San, altın sarısı ve sarının değişik tonları, kahverengi, kırmızımsı kahverengi tonlandadır.
Elementi: Ateş

Ağaç reçinesinin fosilleşmesi sonucu oluşan organik bir kristaldir. Ağaç reçinesine takılan bitki parçaları veya böcekler de beraberinde fosilleşmişse kristalin içerisinde gözlemlenebilir. Transparan özelliktedir.

Sertliği düşük olduğu için tırnakla kolay çizilir. Milyonlarca yıl süreyle oluşan bu kristal şekilsiz yapı yani amorftur. Eski Yunan'da "elektron" ismi verilmiştir. Toz haline getirilip kumaşa sürüldüğünde statik elektrik oluşturduğundan eski Yunanlılar bu ismi vermişlerdir. Uzakdoğu ülkelerinde başarıyla Amberin yapay formları üretilmektedir.

Hatta üretim sırasında içerisinde karınca veya diğer böceklerden yerleştirilerek yüksek fiyatlara yapay Amberler satılmaktadır. Sahte Amber'i tırnağınızı kullanarak ayırt edebilirsiniz. Tırnak ile çizilmiyorsa orijinal değildir.

Şamanlar; Amber için "güneşin taşı" diyorlar. Atalarının ruhlarına ve hayvanların ruhlarına ulaşmak ve onlarla iletişime geçmek için Amber'i kullanırlarmıs. Amber'in elementi ateştir.

Böceklerden yerleştirilerek yüksek fiyatlara yapay Amberler satılmaktadır. Sahte Amber'i tırnağınızı kullanarak ayırt edebilirsiniz. Tırnak ile çizilmiyorsa orijinal değildir.
Şamanlar; Amber için "güneşin taşı" diyorlar. Atalarının ruhlarına ve hayvanların ruhlarına ulaşmak ve onlarla iletişime geçmek için Amber'i kullanırlarmıs. Amber'in elementi ateştir. Bu nedenle ateş ile tutuşturulduğunda ortaya çıkan reçine kokusu dünyayı temsil eder. Bu yayılan koku ile şamanik trans hallerine giren şaman, ata ruhlarıyla buluşurmuş. Amber, yüzyıllardır birçok medeniyette şifa amaçlı kullanılagelmiştir.


Amber'in bir hayli özelliği bulunuyor. Örneğin; Negatif enerjiyle karşılaştığında onu pozitif enerjiye çevirebiliyor. Bu nedenle odalarınıza, ofisinize ya da arabanıza yerleştirebilirsiniz. Üzerinizde uzunca bir süre taşırsanız eğer kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği gibi kalbe hoşluk veren sevgi, merhamet, sevecenlik, huzur ve denge enerjilerini ruhunuzun derinliğinde hissedersiniz. Bir parça Amber'i avuç içinizde bir süre tutarak sakinleşebilir ve artan neşeyi içinizde hissedebilirsiniz. Böylece sinir sistemini iyileştiren ve canlandıran enerjileri iletir.


Amber'i bireysel şifa çalışmalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dünya genelinde şifacılar bu kristali çok kullanırlar. Amber ile sayısız hastalığı iyileştirebilir ve duygusal-fiziksel olarak olumlu değişimleri hızla yaşayabilirsiniz. Bilinçaltı çalışmalarında kullanılabilir. Bilinçaltının derinliklerine inmiş ve bastırılmış anıları tekrar canlandırarak kişinin yüzleşmesine yardımcı olur. Kullanan kişi, bu şekilde geçmişi ile bağlarını kopararak kendini karmasından özgürleştirebilir.Amber aynı zamanda enfeksiyonların tedavisinde kullanılıyor.

Toz haline getirilerek enfeksiyon kapan bölgeye sürülüyor. Amber'i karın ağrılarında, sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanmak mümkündür. Eklem ve sırt ağrılarında da şifa gücü oldukça yüksektir. Ağrıyan bölgeye Amber ile masaj yapılabilir ya da ağrıyan bölgenin üzerinde bir süreliğine sabit tutulursa o bölgedeki enerji dengesini değiştirerek şifalandırır.

Kehribar kullanacaklar için en önemli sıkıntı, mağazalarda   doğal amberle yapayının yan yana bulunması ve birbirine benzemesidir.
Problemin ilk kaynağı, boyanmış kehribardır. Kehribarın
yukarıda tanımlanan renkleri dışında, mağazalarda bulunan kırmızı, yeşil, mavi, mor (viyolet) ve siyah renklileri ya boyanarak doğallığını yitirmiş kehribardır, ya da yapaydır.
Gerçek kehribarın en belirgin özelliği, yakıldığında, çevreye çam kokusu yaymasıdır. Yapay (taklit) kehribar, plastik, cam, sentetik
çam sakızı veya fosilleşmemiş doğal çam sakızından  imal  edilir  ve pet rol ürünleriyle renklendirilir.

ŞİFALI TAŞLARLA SAĞLIKLI YAŞAM

Sapasağlam şekilde kalmış böcek görüntülen de muhtemelen sahte ol-duğunun kanıtıdır.
Yapay kehribar, içindeki bol 'hava kabarcıklarıyla, yeşil, kırmızı, mavi, mor ve siyahımsı renkleriyle tanınabilir.
Çok ağır (cam) veya çok hafif (sentetik, plastik) olması da tanın-masınaSapasağlam şekilde kalmış böcek görüntüleri de muhtemelen sahte olduğunun kanıtıdır.yardımcı olabilir. Bedenin dokunduğu kısımda terlemeyle karışık Kaşıntı oluşturması da yapay amberin bir başka belirleyici özelliğidir.

O  Sinir sistemini güçlendirir, kemik iliği eksikliklerine kaşı şifadır.
O   ilk  bakışı çektiği için, göz değmesine karşı koruyucu etki sağlar.
O Bedeni sağlıklı tutar, kişiye canlılık ve hayattan hoşnutluk hissi verir. Hayatın ağır yükünü hafifletir. Depresyona ve intihara eğilimli olanlar için yararlıdır.
O Ruhsal sağlığı korur, melankolik ruh halini önler, ortamdaki olumsuz havayı emerek yok eder, negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirir ve rahatlama hissi verir.
O Akıl ve zekayı uyandırıp harekete geçirir, doğru karar vermekte yardımcı olur.
O   Çakraları olumsuz enerjiden temizler.

Amberin aşağıdaki yararlarının olduğu kabul edilmektedir:

Gerdanlık olarak kullanılırsa boğaz ve Troid bezi enfeksiyonlarını yok eder, guatrın oluşmasını önler, oluşmuşsa önce büyümesini durdurur ve sonra küçülterek ortadan kaldırır. Kulak ağrılarını iyileştirir.Böbrek, mesane ve dalağı temizler, sağlıklı çalışmasını sağlar.
Astım, Bronşit gibi solunum yolları hastalıklarını önler, oluşmuşsa iyileştirir.Alerjileri önler ve iyileştirir. Enfeksiyonun yayılmasını durdurur. Ağrı (sancı) bulunan beden bölümlerine sürüldüğünde ağrıyı azaltır. Özellikle romatizmal ağrılarda etkilidir.

KİMLİK KARTI

Diğer Adı
Kimyasal grubu Kara Kehribar, Black Amber

Organik Materyal (Çam reçinesi fosili)
Bağlı Olduğu Grup
Amber (Kehribar)       
Diğer grup Üyeleri            :

ALT TÜRLERİ
Kristal değil. (Şekilsiz)
Kimyasal Formülü Genel olarak C,H,ON (C12H20O) Ancak Değişken
Bileşiğindeki Elementler
Sertliği 3 Linyit, Kil, Pirit, Reçine, Karbon (C), Hidrojen (H2), Silisyum (S), Oksijen (O) Nitrojen (N)
Özgül ağırlığı 
1,26
Rengi Siyah, Kahverengi, Gri, Yeşilimsi
Çizgi rengı Beyaz
Parlaklıgı Reçine
yapısal görünümü Opak (saydam olmayan)
Flüoresans Özelliği5
Fosforesans özellığı
Karıştırılabileceği Taşlar    -                                      
Sembolu Ulduğu Hususlar
Özdeşleştiği Sayı 3 
Özdeşleştığı Ay

Özdeşleştiği Burç Oğlak, Kova
Özdeşleştiği Çakra 7
Özdeşleştiği Unsur         
Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler Erzurum (TÜRKİYE)

Oltu taşı da kara kehribar cinsindendir. Erzurum iline bağlı Oltu ilçesinde, Dutlu dağından (Yasak Dağ) çıkarıldığı için bu adı almıştır.
Yapılan araştırma-
Yer kabuğundan çıkarıldığında çok yumuşak olan Oltu Taşı, hava ile temas ettikçe sertleşir ve kullanıldıkça parlaklaşır.
lar sonucunda, fosilleşmiş ağaç gövdelerinden; daha çok, fosilleşmiş ağaç reçinesinden oluştuğu görüşü ağır basmaktadır. Dörtte üçü karbondan oluşur.
Yer kabuğundan çıkarıldığında çok yumuşak olan Oltu Taşı, hava ile temas ettikçe sertleşir ve kullanıldıkça parlaklaşır. Bu nedenle havayla temas ettirilmeden toprak altına gömülerek saklanmakta, işleneceği zaman çıkarılmaktadır.
Genel olarak rengi siyahtır. Ancak az da olsa koyu kahve-rengi, gri ve yeşilimsi gri renkli Oltu Taşı da bulunmaktadır.

AYIRICI ÖZELLİKLERİ

Aşağıdaki hususlar, Oltu Taşı ustalarınca, gerçek Oltu Taşını sahtesinden ayırmaya yarayan özellikler olarak belirtilmektedir:
Havagazında alev ve is çıkararak yanması ve geriye si-gara külüne benzer bir miktar kül kalması,
Elbiseye sürtülmesi veya el içinde ovalanması sonrasında toz, iplik gibi hafif cisimleri çekmesi (Sürtünme sonucu ortaya çıkan elektriklenme mıknatıs gücü oluşturmaktadır),
El içinde ovalandıktan sonra nefes hohlanınca kısa bir süre için puslu (nemli) görünüm alması,
J Zımparalandığında veya bıçakla kazındığında çıkan tozun kahve-rengimsi olması,
İyice ısıtılan iğne ucunun batmaması (Isıtılan iğne ucu taşa girerse, sahte olduğunu gösterir.),

YARARLARI
Kehribar (Amber) için belirtilen yararlar Oltu Taşı için de geçerlidir.
Kullanıldıkça parıltısının artması

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar