kategoriler

Kulak İltihabı İçin BitkilerKulak İltihabı İçin Bitkiler

Kulak iltihaplarının neden olduğu ağrıyı gidermeye ya da bunla­rın nedenlerini tedavi etmeye yarayan çok sayıda bitki vardır.

Ekinezya (Echinacea)

Ekinezyanın hem antibiyotik, hem de ba­ğışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Bitkiyi, birkaç kaşık ku­rutulmuş ekinezya ile bir çay hazırlayarak kullanabileceğiniz gibi, bir damlalık dolusu ekinezya tentürünü çayınıza ya da meyve suyunuza karıştırarak da alabilirsiniz.

Deniz üzümü (Ephedra sinica)

Çin üzümü ya da ma huang olarak da bilinen deniz üzümü, efedrin ve südoefedrin ad verilen son derece güçlü iki dekonjestan bileşik içerir. Bu iki bileşik, orta kulakta iltihap­lanma nedeniyle biriken sıvının kurutulmasını sağlar. Südoefedrin, reçetetesiz olarak satılan birçok dekonjestanın ana maddesidir. Bu ürünlerden bir tanesi olan sudafed, adını bu bileşikten almıştır. Sürekli nükseden kulak iltihabı olan pilotlar üzerinde yapılan bir araştırmada, südoefedrin verilen pilotlardan %70’inin iyileştiği gözlemlenmiştir.

Bu bitkiyi kullanırsanız, önerilen dozları aşmamaya özen göster­menizi öneririz. Yetişkinlerin çay yapmak için bir çay kaşığından faz­la kuru bitkiden kullanmaması, yine tentür olarak da bir çay kaşığından fazlasını almamaları gerekir. Her ne kadar bu bitki günde üç defa­ya kadar kullanılabilse de, son derece ihtiyatlı olmalısınız çünkü deniz üzümü bir uyarıcıdır ve uykusuzluğa ve tansiyonunuzun yükselmesi­ne neden olabilir. Bu bitkiyi yüksek dozlarda kullanmaya teşebbüs eden bazı kişiler hayatlarını yitirmiş ve bunun üzerine Amerikan Gıda e İlaç Dairesi de efedrin takviyelerinin ABD’de satılmasının yasaklan­ması için bazı adımlar atmıştır.

Deniz üzümü bazı çocuk hastalıklarının tedavisi için mükem­mel bir ilaç olabilir fakat hakkındaki tartışmalar sürdüğü için, kullan­madan önce mutlaka çocuk doktorunuza danışmaksınız. Çocuklara verilecek doz, yetişkinler için uygun görülen dozun yarısından daha az olmalıdır.


KULAK DAMLALARINA DİKKAT

Uyan: Bu bölümde anlatılan bazı bitkilerden elde edilen uçucu yağlar, kulak ağnsına neden olan enfeksiyonların tedavisi için, kulak damlası olarak kulla­nılabilir. Ancak, eğer doktorunuz kulak zarınızın yırtık olduğunu söylediyse ya da siz kendiniz böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız, bitkisel kulak dam­lalarını kesinlikle kullanmayın.


Sanınsak (Allium sativum)

Ekinezya gibi sarımsak ve sarımsak özütleri de antibiyotik ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikler taşırlar Yapılan araştırmalar, sarımsak yağının doğrudan kulak kanalına damla­tılması halinde, mantar enfeksiyonlarını en az diğer farmasotik ilaç kadar başarıyla tedavi ettiğini göstermiştir. Oral olarak alındığında sarımsak orta kulak iltihaplarının tedavisine yardımcı olur. Eğer kulak iltihabınız varsa, size tavsiyemiz yemeklerinizi bolca sanmsak ilave ede pişirmenizdir. Aynı zamanda iltihaplı kulağınıza birkaç damla sarımsak yağı da damlatabilirsiniz.

Altınmühür (Hydrastis canadensis)

Bir başka güçlü doğal antibiyotik daha. Bazı doğal şifacılar ekinezya, altınmühür ve meyan kök nü (bu sadece lezzet vermesi için konuyor) karıştırarak kullanılmasını öneriyorlar. Bu bitkilerin her birinden birer çay kaşığı karıştırarak çay hazırlayabileceğiniz gibi, her 250 ml. kaynar suya bir damlalık dolusu bitki tentürü karıştırarak da hazırlayıp, bu çayları günde üç k bir fincan içebilirsiniz.

Hor çiçeği (Forsythia suspensa) kantaron (Genüana officinalis) hanımeli (Lonicera Japonica)

Bu üç bitki de antibiyotik etkisine sahip Geleneksel Çinli doktorlar, çocuklardaki kulak iltihaplarının tedavisi için sık sık bu bitkilerin tozlarını elma kompostosuna serpip içmelerini tavsiye ederler.

Sığır kuyruğu (Verbascum thapsus)

Bir İngiliz herbalist, enfeksiyonlu kulağa birkaç damla sığır kuyruğu çiçeği yağı damlatılmasını öneriyor.

Nane (Mentha piperita)

Çok sayıda herbalist, kulak iltihaplarının tedavisi için antiseptik özellikleri olan naneleri öneriyor. Naneyi çay olarak kullanabilirsiniz.

Teatree (Meîaleuca)

Aromaterapistler ve çok sayıda herbalist, doğrudan cilde uygulandığı hallerde teatree yağının çok güçlü antiseptik özellikler gösterdiğini ileri sürüyorlar, birkaç damla teatree yağını bit­kisel bir yağla karıştırarak bir kulak damlası elde edebilirsiniz. Ancak bu damlayı, kulak zarının yırtılmış olma ihtimalinin varolduğu durum­larda kullanmayın ve tüm uçucu yağları olduğu gibi, teatree yağını da unutmayın. Zira bitkilerden elde edilen bu yağlar son derece konsantredirler ve birçok bitki yağının çok az miktarları bile zehirlenmeler neden olabilir. Teatree yağının durumu daha, da kötüleştirdiğine dair anekdotlar da duymadım değil. Bu yüzden güvenliği elden bırakmayın eğer herhangi bir şekilde tahriş ediyorsa kullanmayı derhal kesin.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar