kategoriler

Ağız Kuruluğu İçin BitkilerAğız Kuruluğu İçin Bitkiler

Ekinezya (Echinacea)

 

Ekinezyanın içerdiği echinacein adlı bileşik, etkisi kanıtlanmış bir tükürük salgılayıcıdır. Meyve suyuna bir damla­lık dolusu ekinezya tentürü karıştırıp içebilirsiniz. Eğer bitkinin tazesi­ni bulabiliyorsanız, köklerini çiğnemek de yararlı olur.

 

Eşekotu (Oenothera biennis)

 

Eşekotundan elde edilen yağ, gamma Imoleik asit (GLA) açısından zengin bir kaynaktır. Tıbbi literatüre bir çöz gezdirmek, eşekotunun, bağışıklık sisteminin şaşırarak vücudun kendisine saldırmaya başlaması şeklinde görülen, bağışıklık sistemi has­lıklarının tedavisinde kullanılan güçlü bir ilaç olduğu hakkındaki tüm şüphelerinizi silmeye yetecektir. Sjörgen sendromunun bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğu düşünülmektedir.

 

Eşekotu kapsüllerini doğal gıda satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Prospektüste yazılanları uygulamanız ye­terli olur.

 

Gül (Rosa multiflora)

 

Çinliler, 250 ml kaynamış suya iki ila dön çay kaşığı kurutulmuş çiçek karıştırarak, ağız kuruluğu tedavisinde kullandıkları bir çay yaparlar.

 

Kırmızı acı biber (Capsicum)

 

Kırmızıbiberin içerdiği kapsaikin ad­lı yakıcı kimyasal, yalnızca tükürük salgısını değil, ter ve gözyaşı gib. diğer salgıları da tetikler. Biber ne kadar acıysa, içerdiği kapsaikin miktarı o kadar çoktur. Kırmızı acı biberi yemeklerinize katabileceği­niz gibi, meyve suyunuzun ya da çayınızın içine de karıştırabilirsiniz.

 

Yohimbe (Pausinystalia yohimbe)

 

Bu bitki hem ereksiyonu hen de vücut salgılarını tetikleyen geleneksel bir Afrika afrodizyağıdır. Bu günlerde birçok Amerikalı erkek, ereksiyon sorunlarının tedavisi içir, yohimbe özütü yohimbine kullanıyor. Eğer bu bitkiyi ağız kuruluğunu­zu gidermek için kullanacaksanız doktorunuzdan reçeteye yohimbine yazmasını isteyin, bitkinin kendisini kullanmak tehlike doğurabilir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar