kategoriler

Divertikülit İçin BitkilerDivertikülit İçin Bitkiler

Keten tohumu (Linum usitatissimum)

 

E komisyonu diverti­külit tedavisinde, günde iki ya da üç kez, bir ila üç çay kaşığı keten to­humunu (bol miktarda suyla) onaylamıştır.

 

Karnıyarık otu (Plantago ovata)

 

Toz haline getirilmiş, yüksek randa lif içeren Karnıyarık otu tohumu, Metamucil ve diğer birkaç aksatifin ana maddesidir. Her gün bol suyla alınacak birkaç kaşık kar­nıyarık otu tohumu tozu, divertikülü önlemeye yetecek kadar lif içe­rir. Bu arada, eğer alerjik bir bünyeniz varsa, vücudunuzun bu bitkiye herhangi bir tepki verip vermediğine dikkat edin. Eğer böyle bir tepki görürseniz kullanmayı kesin.

 

Buğday (Triticum aestivum)

 

Divertikülitin yüksek oranda lif içeren gıda rejimiyle tedavi edileceğini ortaya koyan araştırmanın sa­hibi Dr. Painter, buğday kepeğinin buğday unundan beş kat daha fazla lif içerdiğini belirtmektedir. Dr. Painter bu düşüncesinde yalnız da değil üstelik.

 

Ottowa üniversitesinden gastroenterolog Prof. Dr. Grant Thomp­son da, “kepek, divertikülit tedavisinde kullanılabilecek en güvenli, en ucuz ve psikolojik yönden son derece etkili bir unsurdur” diyor. Eğer kabızlık derdiniz olmazsa, divertikülit gibi bir derdiniz de olmaz.

 

Karaağaç (Ulmus rubra)

 

Dr. Weil divertikülit için toz haline getirilmiş karaağaç kabuğu kullanılmasını öneriyor. Lif bakımından zengin olan bu kabuk, sindirim sistemini rahatlatan laksatif bir madde içerir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, karaağacın güvenli ve etkili bir indirim yardımcısı olduğunu açıklamıştır. Tıpkı mısır gevreği hazır­lar gibi, toz haline getirilmiş kabuğun üzerine sıcak süt ya da su ekle­yip güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

 

Papatya (Matricaria recutita)

 

İngiliz herbalist ve “The Herba Handbook” adlı kitabın yazan David Hoffmann, gün boyunca papatya çayı içmenizi öneriyor. Bu bitki divertikülit tedavisinde özellikle çok yararlı bir bitki, çünkü anti inflamatuar özelliği sayesinde, tüm sindi­rim sistemini rahatlatıyor, diyor Hoffmann. İki çay kaşığı kurutulmuş papatyayı 250 ml. kaynar suya karıştınp, beş-on dakika kadar demle­yerek harika bir çay yapabilirsiniz.

 

Mor erik (Prunus dulcis)

 

Halk arasında yüzyıllardır kabızlık ilacı olarak kullanılan mor erik, harika bir lezzeti ve yüksek oranda lifi bir arada barındırır.


Yabani Hint yer elması (Dioscorea villosa)

 

Herbalist Kathi Keville’ye göre, bu bitki divertikülit iltihapları ve ağrılarında son derece et­kilidir. Keville’in iki ölçü yabani Hint yer elması (anti inflamatuar ve antispazmodik), bir ölçü kediotu (sindirim sistemini rahatlatıcı), bir ölçü kara alıç (antispazmodik) ve bir ölçü naneden (anti inflamatuar ve antispazmodik) oluşan formülüde gayet faydalıdır.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar