kategoriler

Baş Dönmesi İçin BitkilerBaş Dönmesi İçin Bitkiler

Eğer kronik baş dönmesi şikayetiniz varsa doktorunuza görünün. Eğer ataklar uzun sürüyor ya da sık sık tekrarlanıyorsa, bu bir iç kulak iltihabı, kardiyak aritmi, yüksek tansiyon ya da başka ciddi bir soru­nun belirtisi olabilir. Ara sıra meydana gelen ataklar için faydalı olabi­leceği kanıtlanmış bazı bitkileri aşağıda bulacaksınız.

 

Zencefil (Zingiber officinale)

 

Binlerce yıl önce, Çinli denizci­ler deniz tutmasına karşı zencefil kökü çiğnerlerdi ve sefere çıktıkların­da zencefil aynı zamanda onlar için bir ilaçtı. Modem bilim, bu antik çağ ilacı hakkında anlatılanların büyük kısmının doğru olduğunu göster­miştir. Bahriyeli öğrencilerden oluşan 80 kişilik bir grup üzerinde yapı­lan bir araştırmada, deniz tutması semptomlarının -baş dönmesi dahil- ortaya çıkmasından kısa bir süre önce verilen bir gram (yarım çay kaşı­ğından daha az) zencefilin, semptomları % 38 oranında, kusma sıklığım ise % 72 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Daha öncesinde karada ya­pılan bir çalışma, verilen bir gram zencefilin vertigo ve araç tutmasına karşı, standart ilaç olan dimenhidrinatten (dramamine) çok daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.

“Araç tutmasını önlemek için, hareketten 30 dakika önce iki kap­sül, semptomların ortaya çıkmaya başlamasıyla da bir ya da iki kapsül zencefil alın ve bunu her dört saatte bir tekrarlayın” diye bir tavsiyede bulunuyor Dr. Varro Tyler. Zencefil kapsüllerini sağlıklı ürünler satan gıda dükkanlarından temin edebilirsiniz. Prof. Andrew Weil’e göre ay­nı zamanda zencefil çayı yapıp içebilir ya da dilimlediğiniz taze zencefili şekere bulayıp yiyebilirsiniz de.

 

Ginko (Ginkgo biloba)

 

Ginko özütü Avrupa’da vertigo için yay­gın olarak reçete edilmektedir. Fransa’da kronik vertigo hastası 70 ki­şi ile yapılan bir araştırma, ginko verilen deneklerden % 47’sinin daha iyiye gittiği gözlemlenmiştir. Günde 60 ila 240 gram arasında miktar­larda ginko kullanabilirsiniz fakat bundan daha yüksek dozlar almayın. Aşırı dozlarda kullanılması halinde, ginko diyare, sinirlilik ve huzur­suzluk gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

 

Kereviz (Apium graveolens)

 

Kereviz tohumları, Çin’de çok eski zamanlardan beri baş dönmesi tedavisinde kullanılan geleneksel bir ilaçtır.

 

Balkabağı (Cucurbita pepo)

 

Bazı herbalistler kabak çe­kirdeğinin baş dönmesine birebir olduğunu iddia etmektedirler.

 

Çeşitli bitkiler

 

Dört çay kaşığı zencefil ile birer tutam dövülmüş kabak çekirdeği, kereviz tohumu, papatya çayı, rezene, portakal kabuğu, nane ve kıvırcık nane ile karıştırıp 15 da­kika demleyin ve için.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar