kategoriler

İshal İçin Bitkilerİshal İçin Bitkiler

İshali durdurmada yararlı olan çok sayıda bitki mevcuttur. Tu­ba bitkiler tanen, pektin ve mucilage adlı üç doğal kimyasalın en az bir ya da iki tanesini içerirler. Tanen bazı bitkilere doku ve damarlar büzücü özelliğini veren kimyasal bir maddedir. Tanenin bu özelliği boşaltım sistemi iltihaplarını azaltır. Tanen iltihaplı mukozanın protein katmanına bağlanır ve sıklaşmasını sağlar. Bu sayede toksik materyallerin emilimini yavaşlatır ve salgılamayı azaltır. Pektin dışkıyı topar­layıp bağırsakları yumuşatan bir liftir. Mucilage de sindirim sistemin rahatlatır ve su alıp şişerek peklik yapar. Aşağıda işe yarar bazı bitkiler bulacaksınız.

 

Kaşıkotu (Agrimonia eupatoria)

 

E komisyonu kaşıkotunun, içeriğindeki yüksek orandaki tanene nedeniyle, ishal tedavisinde kullanıla­bileceğini onaylamıştır. İki ya da üç çay kaşığı kurutulmuş kaşıkotu yaprağından yapacağınız çayı deneyin.

 

Elma (Malus domestica)

 

Elma pektin açısından son derece zengin bir meyvedir. Bu yüzden de elma ve elma kompostosu ishal tedavisinde kullanılan folklorik ilaçlardır. Elmadaki pektin aynı zamanda dışkıyı yumuşatarak kabızlığı da önler. Tıpkı karnıyarık otu gibi iki yönde etki gösterir.

 

Yabanmersini ve çay üzümü (Vaccinium)

 

Bu iki bitkinin kurutulmuş meyveleri içeriklerindeki pektin ve tanen sayesinde ishal tedai­sinde son derece yararlıdır.

 

Böğürtlen ve ahududu (Rubus)

 

E komisyonu, iki çay kaşığı bö­ğürtlen yaprağı ile yapılacak çayın güçlü bir peklik etkisi olduğunu söylüyor. Ne tuhaftır ki, komisyon böğürtlenin en yakın akrabası olan ve tanen bakımından en az onun kadar zengin olan ahududu yapa­ğından söz etmiyor.

 

Keçi boynuzu (Ceratonia siliqua)

 

Bakteriyel ya da viral ishale yakalanmış 41 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma raporuna göre, plasebo verilen çocukların ishali neredeyse dört gün boyunca devam ettiği halde, keçi boynuzu to­zu verilen çocuklannki iki gün sonra kesilmişti.

 

Havuç (Daucus carota)

 

Pişmiş havuç sindirim sistemini rahatlatıp ishali kontrol altına aldığı gibi, vücudun hastalık süresince kaybettiği besin maddelerini de yerine koyuyor.

 

Çemenotu (Trigonella foenum-graecum)

 

Bu bitkinin tohumları % 50 oranında mucilage içerir. Bu sayede bağırsakların içindeki sıvıyı emip şişerek, ishalin kesilmesine yardımcı olur. Bu lifler aynı zaman­da dışkıyı yumuşatarak kabızlığı da tedavi eder. Karın ağrısına neden olabildiği için, bir defada iki çay kaşığından fazlasını kullanmayın.

 

Meşe (Quercus)

 

E komisyonu, kurutulmuş meşe ağacı kabuğun­dan yapılacak ishal kesici çayı öneriyor.

 

Nar (Punica granatium)

 

İshal tedavisinde çok sık kullanılan bîr meyvedir. Bu hiç şaşırtıcı değil çünkü çekirdekleri peklik yapıcı özelliğe sahiptir.

 

Karnıyarık otu (Plantago ovata)

 

Karnıyarık otu kabızlık tedavisin­de etkili bir bitkidir, içerdiği yüksek oranda mucilage sayesinde, aynı umanda ishal tedavisinde de yararlıdır. Yüksek oranda su emerek teklik sağlar (Kabızlık durumunda bağırsak içeriğini artırarak boşaltım sürelerini hızlandırır). Bu arada, eğer alerjik bir bünyeniz varsa bu bitkiyi kullanırken oluşabilecek reaksiyonları dikkatle izleyin. Eğer herhangi bir reaksiyon görürseniz, bitkiyi kullanmayı kesin.

 

Çay (Camellia sinensis)

 

En önemli peklik verici bitkilerden bir ta­nesi de, klasik poşetinin içindeki klasik çaydır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin kuralları nedeniyle, Lipton, çaylarının ilaç işlevi olduğunu iddia edemez fakat bir dahaki sefere ishal olursanız, bir bardak çay iç­meyi deneyin.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar